Integracja Tauron e-licznik

Ten blaszany wydaje się mieć sensowne chłodzenie (ale to tylko moje przypuszczenia, bo nie zawsze Chińczyk też wpada na taki pomysł, jaki wydaje się sensowny) - dongiel dvb-t na Realteku podczas pracy jest zazwyczaj po prostu ekstremalnie gorący (a to nie wróży sensownej żywotności), oprócz tego metalowa obudowa poprostu ekranuje elektronikę.

Ma ulepszoną konstrukcje względem plastikowego , odprowadzenie ciepła oraz normalne złącze antenowe. Jest wyczuwalnie ciepły ale nie gorący.
Sorry za jakość ale lepszego obrazka chyba nie znajdę.
image

I to jest to :
SDR V3 PRO

A to oryginalny SDR

Do potrzeb W-Mbus praktycznie nie ma różnicy choć wydaje mi się że ten niebieski bardziej się grzał.
Różnice wyjdą gdy zaczniecie go używać jako właśnie SDR-a

1 Like

Rozumiem że wszyscy mieszkacie w okolicach Wrocławia i tauron udostępnia możliwość odczytania licznika przez HAN. Mi tak odpisali :

Dzień dobry,
opcja HANplus jest dostępna jedynie dla obszaru miasta Wrocław z licznikiem zdalnym.
Pan nie będzie miał możliwości aktywacji tej opcji gdyż jest Pan spoza w/w obszaru oraz posiada Pan licznik dwukierunkowy.

1 Like

Ja tak - Wrocław, ( uzupełnienie do 20 znaków ).

Mam tak samo, już się napaliłem że będę miał odczyty online, ale niestety. mam licznik online dwukierunkowy i wszystko jest z jednodniowym opóźnieniem

Sprawdź czy licznik jest wspierany przez rozwiązanie OneMeter - monitoring zużycia energii, może to jest jakaś alternatywa dla Ciebie.

Pomysł jest dobry, tylko musisz wykorzystać wczorajszą wartość encji dotyczącej produkcji.
Tzn, utworzyć nową encję z wartością Last period z produkcji (z falownika).
Wtedy będziesz miał obie encje z danymi z dnia poprzedniego.
Karta energia będzie wskazywała zawsze po aktualizacji danych z Tauronu dane z wczoraj.

Czy to rozwiązuje problem z przypisaniem daty z poprzedniego dnia do zużycia i produkcji? Korzystam z Tauron-AMIplus. Dane wyświetlam we wbudowanej integracji ENERGY. Encja Tauron AMIPlus consumption_monthly wyświetla skumulowane dane z bieżącą datą.
Dodam, że Encja Tauron AMIPlus consumption_daily, ma parametr state_class: measurement. Nie jest możliwe wczytanie tej encji do integracji wbudowanej w HA ENERGY.

Dane z Amiplus są z dnia poprzedniego.
Dane z falownika prawdopodobnie masz z dzisiaj.
Jeżeli uzyskasz za pomocą last period dane wczorajsze, to będziesz je mógł razem dać do HA energy.

Inną sprawą jest to, że dane z Amiplus się bardzo różnie aktualizują. Często kilka razy w ciągu dnia. I dopiero ostatnia aktualizacja daje pełne dane z dnia poprzedniego.

Ok dzięki za info. Podgląd z całego dnia w zupełności mi teraz wystarczy. Synchronizacja danych za pomocą last period jest dla mnie też jasna. Jednak mnie jestem pewien odpowiedzi dotyczącej daty.
Co bym nie robił dane z dnia poprzedniego będą mi się wyświetlać data dzisiejszą. Tak jakby HA zapisywał w bazie zużycie z datą, z która je otrzymuję z sensora. W rzeczywistości dane są z dnia poprzedniego.
Prowadzi to rozbieżności w tygodniach, miesiącach i latach. Jak temu zaradzić?

Na to nie mam pomysłu.
Dla mnie to nie ma aż takiego znaczenia. Ważne jest jak kształtuje się poziom autokonsumpcji i ilość energii w “magazynie Taurona”

Kup sobie Schelly 3EM i będziesz miał wszystko pod kontrolą, nie żebym reklamował, ale to jest to co zapewni Ci wszystkie potrzebne aktualne dane LIVE

U mnie jak na razie to rozbieżność jest duża (na korzyść taurona) , najlepiej jest mieć również z amiplus.
Ale i tak coś ta integracja średnio ostatnio działa

Hej, dodam swoje 3 grosze, bo właśnie udało mi się odpalić odczytywanie licznika SMARTE EMU1 od Taurona. Miałem dużo przebojów.

Do odczytywania używałem tego niebieskiego dongla z Ali. Po wielu bojach i czytaniach udało mi się go odpalić na laptopie z Debianem. Podłączyłem go pod RPI i cisza. Nie działa. Co się okazuje:

1. HASS ładuje domyślnie moduł który przeszkadza w odczytywaniu dvb_usb_rtl28xxu aby wyłączyć jego ładowanie, nie jest tak łatwo. Odpowiedź znalazłem tu https://github.com/home-assistant/operating-system/issues/1545
  2. Dalej nie działało. Okazuje się że antena przerywała. Rozebrałem ją, poprawiłem połączenia i zamknąłem.
  3. Raz działa, raz nie. Pomogło postawienie anteny na kaloryferze. Dla informacji to mieszkam w zabudowie szeregowej i odczytuję wodomierze sąsiadów natomiast licznik prądu z problemami.

Co więcej mój klon odczytuje mój licznik tylko przy użyciu rtl433 przy rtlwmbus odczytuje np takie śmieci:

(telegram) DLL L=50 C=44 (from meter SND_NR) M=10b6 (DEV) A=00159011 VER=00 TYPE=02 (Electricity meter) (driver amiplus) DEV=rtl433[00000001] RSSI=999
(telegram) TPL CI=7a ACC=e9 STS=00 CFG=0540 (AES_CBC_IV nb=4 cntn=0 ra=0 hc=0)
Received telegram from: 00159011
manufacturer: (DEV) Develco Products, Denmark (0x10b6)
type: Electricity meter (0x02) encrypted
ver: 0x00
device: rtlwmbus[00000001]
rssi: 999 dBm
driver: amiplus
telegram=|#5044B6101190150000027AE90040052C7E5F81A29022A1B67A3D714398236F60BBDDCEAE12B103CCFE7DAA220AB44CE2A3D83AF962DD633A2D5F16C9A4C07846F0D38E28921E64E642EED140E2393484AC|+78

I nie udało mi się dotrzeć dlaczego, jak zwykle podejrzani dongiel, antena i zbyt mała wydajność prądowa portu USB w RPI4.

Hej. Możesz mi podać jak udało Ci się odpalić odczyt z licznika SmartEMU1 od Taurona?
Narazie co zrobiłem to:

1. włączenie po stronie Taurona HANPlus
  2. dongiel https://allegro.pl/oferta/odbiornik-rtl-sdr-r820t2-r2832u-rtl-blog-v3-10991067383
  3. sciagniete i skompilowane GitHub - rtlsdrblog/rtl-sdr-blog: Modified Osmocom drivers with enhancements for RTL-SDR Blog V3 units.
  4. GitHub - xaelsouth/rtl-wmbus: Software defined receiver for wireless M-Bus with RTL-SDR
  5. GitHub - weetmuts/wmbusmeters: Read the wireless mbus protocol to acquire utility meter readings.
  6. zainstalowane rtl_433
    Po odpaleniu pokazuje mi kilka wodomierzy i kilka gazomierzy ale mojego licznika nie.
    Kombinowałem z różnymi antenami i nic.
    Może gdzieś coś pominąłem :frowning:

Nic nie pominąłeś. Mój kolega zrobił dokładnie wg mojego przepisu i tez nie widzi licznika.
Niestety nie byłem u niego lokalnie więc nie mogę zobaczyć czy błąd tkwi w software ( jeśli jakiś jest ) czy to indywidualne przypadki że któreś egzemplarze pomimo aktywnej usługi HAN nic nie wysyłają.

No właśnie tak to wygląda. Antenka przy liczniku jest. Wszystko aktywowane, a danych nic.
Może będe pisał do Taurona

To tak ze swojego doświadczenia, próbowałeś to odpalić na normalnym komputerze? Jaką komendą sprawdzasz? Licznik nadaje z częstotliwością 1m, przynajmniej mój tak śle, za to nie wysyła wszystkich danych, kończy na napięciu pierwszej fazy.

Ja siedziałem przez pewien czas i łapałem dane odczytywane przy użyciu rtl433
rtl_433 -C customary -f 868.95M -M level 2>&1 | tee rtl433PC.log

Przez godzinę a później sprawdziłem co się zgłasza i na jakim dokładnie adresie. Taką miałem odpowiedź

WARNING: Undeclared field "payload_encrypted" in [104] "Wireless M-Bus, Mode C&T, 100kbps (-f 868950000 -s 1200000)"
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 
time      : 2022-03-01 10:02:03
model     : Wireless-MBus Mode      : T            Manufacturer: APA         ID        : 86075109
Version   : 2            Device Type: 0x02         Device Type String: Electricity                     Control   : 0x44          Data Length: 79           Data      : 4c4401060951078602027a0000400515b8eeb97668817244311ecde76f945f21110e079cd23327336674c8287131cd3916d2a49e2786af02374137e1c6f55472d09ea84f4204e632c5bccc7820a4f14abd        Integrity : CRC
Control Info: 0x7A       Access number: 0x00       Device Type: 0x00         Configuration Word: 0x0540 Payload Encrypted: 1
Modulation: FSK          Freq1     : 868.8 MHz     Freq2     : 868.9 MHz
RSSI      : -0.1 dB      SNR       : 15.1 dB       Noise     : -15.2 dB

A no i najważniejsze, wywaliłem moduł kernela dvb_usb_rtl28xxu bo jak on się ładuje to nie odczytuje mi licznika.

1 Like

Moduł dvb należy sobie wyłączyć samemu - jest to opisane na stronie RTL_433.

sudo rmmod rtl2832_sdr dvb_usb_rtl28xxu rtl2832

oraz w pliku /etc/modprobe.d/blacklist.conf dopisać :

blacklist dvb_usb_rtl28xxu

Cześć
Czy u Was też integracja tauron e-licznik praktycznie wcale nie działa? Wiem, że były problemy po stronie Taurona ale od 2-3 dni tauron wyświetla dane prawidłowo a integracja stoi, danych nie zaczytuje lub zaczytuje je za często i na stronie taurona wywala błąd o zbyt dużej ilości logowań…