Integracja z falownikiem Huawei SUN2000

Nie wiem czy udało Ci się uzyskać odczyty z dwóch falowników ? Jeśli nie to możesz spróbować czytać po modbusie. Testuję drugi dzień i działa dobrze, a w dokumentacji widziałem, że można czytać pojedyńczo jak i sumę. Link do opisu: SmartLogger ModBus Interface Definitions- Huawei
Wklejam trochę konfiguracji .yaml:

# konfiguracja do falownika huawei
modbus:
  - name: Huawei
    type: tcp
    host: 192.168.6.202
    port: 502
    sensors:
      - name: Produkcja AC
        slave: 1
        address: 32080
        unit_of_measurement: W
        data_type: int32
        count: 2
        scale: 1 #1000
        precision: 0
        scan_interval: 30

      - name: Produkcja total
        slave: 1
        address: 32106
        unit_of_measurement: kWh
        data_type: uint32
        count: 2
        scale: 0.01
        precision: 2
        scan_interval: 30 

Jak się sprawdzi to pisz, wrzucę całą konfigurację.

Utworzyłem integrację z KIOSK, i wartości total są jako “nieznane”, czy to trzeba chwilę poczekać? Jeszcze dopytam, czy ten url kiosk-u powinien być w cudzysłowiu?

W cudzysłowiu i tylko samo id, czyli literki które są na końcu URL kiosku po
kk=

Coś nie chce ruszyć.
Mam tak:

sensor:
  - platform: fusion_solar_kiosk
    kiosks:
      - url: "ciąg znaków po znaku = z url"
        name: "Nazwa, taka sama jak ustawiona w kiosku"

Encje się pojawiły, ale wartości są jako “nieznane”

Czy jak wkleisz adres URL do przeglądarki to odczytujesz dane ?

kiosku[quote=“Seweryn_B, post:45, topic:2160, full:true”]
Coś nie chce ruszyć.
Mam tak:

sensor:
  - platform: fusion_solar_kiosk
    kiosks:
      - url: "ciąg znaków po znaku = z url"
        name: "Nazwa, taka sama jak ustawiona w kiosku"

Encje się pojawiły, ale wartości są jako “nieznane”
[/quote]

Musisz wpisać pełny adres url.
Od jakiegoś czasu jest zmiana. Kiedyś była tylko końcówka po znaku =, teraz pełny adres kiosku.

Ja mam pytanie do osób korzystających z fusion_solar_kiosk
Czy jest jakiś sposób, by dane pobierać z większą częstotliwością (teraz jest co około 30 minut).
Mam falownik wpięty po LAN do sieci domowej.
Wiem, że są metody na podłączenie przez Wifi i pobieranie danych z dongla, ale ja mam starszą wersję oprogramowania.

już wszystko gra, tylko właśnie ta częstotliwość pobierania wartości przydała by się lepsza. Mam też jednocześnie integrację poprzez dongla, tam wartości są na bieżąco, ale z początkiem lutego, zaczęło się sypać i w panelu energia, pokazywały się niestworzone wartości produkcyjne.

ja z dongla pomieram aktualna produkcje moc w Watt, natomiast reszte do panelu energy z kiosku, tam nie jest istotna częstotliwość danych a bardziej stabilność, więc mam świeże dane czy robi mi prunt i prawidłowe dane o produkcji

Trochę off-topic: mam pytanie odnośnie tej ślicznej animacji. Rozumiem, że te “niekopalne” oraz kropeczka jeżdżąca od paneli do domku pojawi się dopiero wtedy, gdy produkcja z paneli przewyższy zużycie w domu, tak? Z ciekawości pytam, bo tak do końca nie kumam całej tej zakładki “energia” i jej konfiguracji. Dla mnie to jest przykład, jak zrobić coś, co nie wiadomo jak skonfigurować, a potem to działa tak, że nie wiadomo o co chodzi. Choć być może to działa tak, a nie inaczej, bo w innych krajach jest inne podejście do rozliczania energii? A cholera ich tam wie :slight_smile: W każdym razie mam energię zużytą na własne potrzeby = 0%, mimo produkcji. Nie-do-ogar-nię-cia :wink:

Czy ja dobrze rozumiem, że do integracji potrzebuje jakieś dodatkowe urządzenie służące za bramkę Modbus? Która łączy się z inwerterem, a nie Donglem.

HA stoi na Synology (Docker) więc urządzenie nie ma jak się podłączyć przez wifi z inwerterem.
Dongle łapie wifi i mam je w sieci. Pingując port 502 odpowiada ale i tak integracje nie łączy.

Oprogramowanie inwertera i dongla:
Inwerter: V100R001C00SPC140
Dongle: V100R001C00SPC124

Wystarczy że falownik ma po!ączenie z naszą siecią, po Wi-Fi albo Łan. Podobno są szybsze transfery przy polaczeniu z AP falownika, ale za daleko mam RPi4 i nie łapie zasiegu. Do połączenia Łan w donglu musi być firmware min 123.
Jaką masz integrację ?
W falowniku musi być włączony modbus, a port może być 502 lub çhyba 6607.

Sprawdzałem zarówno WLCRS oraz Emilv2.

Modbus na falowniku włączony.

Pamiętaj że możesz mieć tylko jedną integrację, ja aktualnie używam wlcrs.
Próbowałeś zrestartować falownik i oczywiście HA ?
Falownik jest “kapryśny” i stwarza problemy jak za dużo urządzeń chce się z nim łączyć.

mam taki mały off topic :wink: czy wiecie może jak “poprawić” dane w panelu energii? w części dot. produkcji energii, mam wrzucone dane z produkcji total. Wszystko szło dobrze dopóki 22.02 (z bliżej nieokreślonych powodów) wrzucił mi na ten dzień właśnie produkcje total (10tyś kWh). kolejne dni już znowu zliczał prawidłowo… oczywiście powoduje to rozjazd wszystkich danych w ujęciu rocznym. stąd moje pytanie, czy macie może pomysł jak to poprawić? :slight_smile:

Zaktualizowałem dzisiaj HA do 2022.4.0 i integracja przestała działać.
Encja falownika działa, ale wszystkie pozostałe sensory nie.
Widzę, że sensor zmienił nazwę, ale zaktualizowałem ja w cofigu dla wszystkich pozostałych sensorów, mimo to nadal nie działa. Wydaje mi się że nazwa sensora falownika to nie jest to co widzę w encji, ale nie wiem jak sprawdzić jaka jest poprawna nazwa.


sensor total:

  • platform: template
    sensors:
    pv_01_voltage:
    friendly_name: “String 1 napięcie”
    unit_of_measurement: ‘V’
    icon_template: mdi:flash-alert-outline
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘pv_string_01_voltage’) }}”

    pv_02_voltage:
    friendly_name: “String 2 napięcie”
    unit_of_measurement: ‘V’
    icon_template: mdi:flash-alert-outline
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘pv_string_02_voltage’) }}”

    pv_01_current:
    friendly_name: “String 1 natężenie”
    unit_of_measurement: ‘A’
    icon_template: mdi:current-dc
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘pv_string_01_current’) }}”

    pv_02_current:
    friendly_name: “String 2 natężenie”
    unit_of_measurement: ‘A’
    icon_template: mdi:current-dc
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘pv_string_02_current’) }}”

    m_grid_a_voltage:
    friendly_name: “Faza 1 V (m)”
    unit_of_measurement: ‘V’
    icon_template: mdi:flash-alert-outline
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘grid_A_voltage’) }}”

    m_grid_b_voltage:
    friendly_name: “Faza 2 V (m)”
    unit_of_measurement: ‘V’
    icon_template: mdi:flash-alert-outline
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘grid_B_voltage’) }}”

    m_grid_c_voltage:
    friendly_name: “Faza 3 V (m)”
    unit_of_measurement: ‘V’
    icon_template: mdi:flash-alert-outline
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘grid_C_voltage’) }}”

    phase_a_current:
    friendly_name: “Faza 1 A (f)”
    unit_of_measurement: ‘A’
    icon_template: mdi:current-ac
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘phase_A_current’) }}”

    phase_b_current:
    friendly_name: “Faza 2 A (f)”
    unit_of_measurement: ‘A’
    icon_template: mdi:current-ac
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘phase_B_current’) }}”

    phase_c_current:
    friendly_name: “Faza 3 A (f)”
    unit_of_measurement: ‘A’
    icon_template: mdi:current-ac
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘phase_C_current’) }}”

    pv_input_power:
    friendly_name: “Produkcja DC”
    unit_of_measurement: ‘W’
    icon_template: mdi:solar-power
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘input_power’) }}”

    power_meter_active_power:
    friendly_name: “Zużycie prądu”
    unit_of_measurement: ‘W’
    icon_template: mdi:transmission-tower
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘power_meter_active_power’) }}”

    active_grid_a_power:
    friendly_name: “Zużycie A”
    unit_of_measurement: ‘W’
    icon_template: mdi:transmission-tower
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘active_grid_A_power’) }}”

    active_grid_b_power:
    friendly_name: “Zużycie B”
    unit_of_measurement: ‘W’
    icon_template: mdi:transmission-tower
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘active_grid_B_power’) }}”

    active_grid_c_power:
    friendly_name: “Zużycie C”
    unit_of_measurement: ‘W’
    icon_template: mdi:transmission-tower
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘active_grid_C_power’) }}”

    m_grid_exporterd_energy:
    friendly_name: “Prąd oddany do sieci”
    unit_of_measurement: ‘kWh’
    icon_template: mdi:transmission-tower
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘grid_exported_energy’) }}”

    m_grid_accumulated_energy:
    friendly_name: “Prąd pobrany z sieci”
    unit_of_measurement: ‘kWh’
    icon_template: mdi:transmission-tower
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘grid_accumulated_energy’) }}”

    daily_yield:
    friendly_name: “Produkcja dziś”
    unit_of_measurement: ‘kWh’
    icon_template: mdi:transmission-tower
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘daily_yield’) }}”

    total_yield:
    friendly_name: “Produkcja total”
    unit_of_measurement: ‘kWh’
    icon_template: mdi:transmission-tower
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘total_yield’) }}”

    pv_temperatura:
    friendly_name: “Temperatura falownika”
    unit_of_measurement: ‘°C’
    value_template: “{{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘internal_temperature’) }}”

    pv_efficiency:
    friendly_name: “Efetywność Falownika”
    unit_of_measurement: ‘%’
    value_template: >
    {% if state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘efficiency’)|float < 100 %}
    {{ state_attr(‘sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1’, ‘efficiency’) }}
    {% else %}
    0
    {% endif %}

    energy_used:
    friendly_name: “Zużycie prądu dom”
    unit_of_measurement: ‘kWh’
    value_template: >
    {{ ‘%0.2f’ | format(states(‘sensor.total_yield’) | float -
    states(‘sensor.m_grid_exporterd_energy’) | float +
    states(‘sensor.m_grid_accumulated_energy’) | float) }}

Sprawdź czy nie zmieniła się nazwa sensora, bo kiedyś na jesieni 2021 była aktualizacja integracji i wtedy zmieniła się nazwa, na końcu był dodany nr seryjny falownika, u mnie to wyglądało tak:

value_template: "{{ state_attr('sensor.sun2000_3ktl_m1_sun2000_4ktl_m_hv_xxxxxxxxx', 'pv_string_01_voltage') }}"

Dzięki, zmieniła się nazwa sensora, ale w integracji nie miałem włąsnie nr seryjnego. Dopiero jak ściągnąłem nowe pliki z Githuba i wgrałem do katalogu konfiguracji wtedy pojawił się nowy sensor właśnie z tym nr seryjnym.

Widzę też, że import i export oraz daily i total yield też są jako gotowe sensory i nie trzeba ich dopisywać w pliku config.

Ogarnąłem.

image

w zakładce energia jak rozumiem podajemy aktualna produkcje? mam do wyboru 3 encje z integracji daily , accumulated i exported, po wybraniu daily nie mam odczytów mimo iz w ha sa widoczne, co moze być nie tak?

daily

daily3

ok chyba mam , state class podmieniłem :slight_smile:

sensor.daily_yield_bt2110003418:
state_class: total_increasing

teraz mam odczyty , chociaż przyznam ze zgłupiałem co sie tam pokazuje :slight_smile:

aktualny odczyt w Watt z dongla po lan

dailyakt

odczyt z daily_yield

daily_yield

wskazanie w panelu energia:

energ

Mój dzienny pobór


/
Shelly
Wydaje mi się , że encja musi spełniać odpowiednie warunki aby mogła być zintegrowana w “energia”