Integracja z falownikiem Huawei SUN2000

jaka to encja? daily_yield_BT… z huawei?

hej, właśnie dodałem sobie 2000L przez modbusa w donglu i mam pytanie, co ile są aktualizowane dane w integracji Emilv2/huawei_solar ?
Musiałem falownik wyłączyć bo dziad produkuję już 3,5kW a ja dalej na liczniku jednokierunkowym :frowning:

Witam, czy ktoś z Was ma problem po ostatniek aktualizacji z integracją falownika Huawei Sun2000.
Dwa dni temu rozbudowałem instalację PV uruchamiając drugi string i dodając kilka paneli. Po montażu w logach mam brak komunikacji z falownikiem. Aplikacja mobilna działa mam podglą jak równiez przez strone., Natomiast w HA taki błąd i brak wszystkich dotychczasowych sensorów. Integracja zrobiona z powyższego posta działała kilka miesięcy. Nie wiem czy to wina aktualizacji HA czy może jakieś zmiany parametrów falownika.

Taki błąd:
Logger: pymodbus.client.asynchronous.async_io
Source: /usr/local/lib/python3.9/site-packages/pymodbus/client/asynchronous/async_io/init.py:307
First occurred: 16 kwietnia 2022, 22:13:34 (184 occurrences)
Last logged: 12:35:29
Failed to connect: [Errno 111] Connect call failed (‘192.168.x.x’, 502)

obstawiam ze wylaczyli ci modbusa w ustawieniach.
HA w wersji 2022.4 mam i falownik dziala jak trzeba.
Jak masz polaczony falownik po Modbusie to odlacz go w cholere od internetu i sieci wifi.

hej, po długiej przerwie wróciłem do tematu. niestety po modbusie nie chce połączyć się z falownikiem :frowning:

  • Pymodbus: Huawei_modbus: Modbus Error: [Input/Output] Modbus Error: [Invalid Message] No response received, expected at least 8 bytes (0 received)

A jakakolwiek integracja Ci działa ?
Jeśli nie to sprawdź w ustawieniach komunikacji falownika czy masz włączony modbus.
Obecnie używam integracji GitHub - wlcrs/huawei_solar: Home Assistant integration for Huawei Solar inverters via ModbusTCP , którą mogę polecić bo działa bez problemów od lutego, łatwo się konfiguruje, jest rozwijana i udoskonalana.

U mnie wczoraj przerwało wszystko, mam właczony modbus, działało ok. Zniknęła integracja Huawei Solar. Walczę od wczoraj i nie wiem gdzie szukać przuczyny.

Czy ktoś ma dodana encję zliczającą miesięczną produkcje i może się podzielić wiedzą?

Cześć
używając integracji z hacs fusion kiosk solar z automatu dostaniesz encje zliczającą miesięczną produkcje
obraz
obraz

możesz też liczyć w utility_meter

utility_meter:
  produkcja_miesieczna:
    source: sensor.produkcja_calkowita
    name: Miesieczna produkcja fotowoltaiki
    cycle: monthly

I podobnie dzienną, tygodniową, roczną. Możesz też zmienić wartość korzystając z narzędzi deweloperskich.

1 polubienie

ja bym ostrożnie podchodził do utility meter, gdyż miałem już parę przypadków gdzie błędnie mi zliczał wartości, może coś źle robiłem. Najpewniej się czuję jak mam dane zaciągnięte z pewnego źródła.

Cześć, Wy sie na tym znacie, a dla mnie to daleka droga, żeby to ogarnąć.
Mam w configu dla falownika 2 sesnsory, które reprezentują napięcie stringu i natężenie stringu:

      pv_01_voltage:
        friendly_name: "String 1 napięcie"
        unit_of_measurement: 'V'
        icon_template: mdi:flash-alert-outline
        value_template: "{{ state_attr('sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1_hv2110040519', 'pv_string_01_voltage') }}"

      pv_01_current:
        friendly_name: "String 1 natężenie"
        unit_of_measurement: 'A'
        icon_template: mdi:current-dc
        value_template: "{{ state_attr('sensor.sun2000_6ktl_m1_gin300_6ktl_m1_hv2110040519', 'pv_string_01_current') }}"

No i chciałem wyliczyć nowy sensor, żeby wyucić na wykres moc stringu. Działanie proste niby, bo jedno trzeba przemnożyć przez drugie, ale jednak nie udaje mi się to.

Popełniłem coś takiego, ale HA pokazuje mi , że sensor ten jest niedostępny.

      string_1_power:
        friendly_name: "Moc Stringu 1"
        unit_of_measurement: 'kW'
        value_template: >
          {{ '%0.2f' | format(states('pv_string_01_voltage') | float * 
                              states('pv_string_01_current') | float) }}

image

Wiem, że coś robię źle, bo nie mam nawet podstaw programowania więc ciężko mi na logikę znaleźć moje błędy. A może znacie jakieś materiały, które są pomocne w opanowaniu takich podstaw, które przydają się poźniej w zarządzaniu Home Assistantem.

W logu wywala mi błąd dotyczący dwóch sensorów, starego i tego nowego, co zrobiłem. Chodzi o “no default was specified”. Wiem, że cos zmieniono w HA ostatnio i ttrzeba by poprawić te wpisy, ale nie wiem jak.

Logger: homeassistant.helpers.template_entity
Source: helpers/template_entity.py:356
First occurred: 12:09:08 (2 occurrences)
Last logged: 12:09:09

TemplateError(‘ValueError: Template error: float got invalid input ‘unavailable’ when rendering template ‘{{ ‘%0.2f’ | format(states(‘sensor.total_yield_hv2110040519’) | float - states(‘sensor.m_grid_exporterd_energy’) | float + states(‘sensor.m_grid_accumulated_energy’) | float) }}’ but no default was specified’) while processing template ‘Template("{{ ‘%0.2f’ | format(states(‘sensor.total_yield_hv2110040519’) | float - states(‘sensor.m_grid_exporterd_energy’) | float + states(‘sensor.m_grid_accumulated_energy’) | float) }}")’ for attribute ‘_attr_native_value’ in entity ‘sensor.energy_used’
TemplateError(‘ValueError: Template error: float got invalid input ‘unknown’ when rendering template ‘{{ ‘%0.2f’ | format(states(‘pv_string_01_voltage’) | float * states(‘pv_string_02_current’) | float) }}’ but no default was specified’) while processing template ‘Template("{{ ‘%0.2f’ | format(states(‘pv_string_01_voltage’) | float * states(‘pv_string_02_current’) | float) }}")’ for attribute ‘_attr_native_value’ in entity ‘sensor.string_1_power’

Pomimo, iż w tym wcześniejszym wpisie jest błąd, to pokazuje mi wartość tego sensora poprawnie, a tego nowego nie pokazuje, a błąd jest ten sam.

Ten sensor działający sensor ma następujący kod:

      energy_used:
        friendly_name: "Zużycie prądu dom"
        unit_of_measurement: 'kWh'
        value_template: >
          {{ '%0.2f' | format(states('sensor.total_yield_hv2110040519') | float - 
                              states('sensor.m_grid_exporterd_energy') | float + 
                              states('sensor.m_grid_accumulated_energy') | float) }}

EDIT: ok pozbyłem sie tych błędów dotyczących “no default was specified”, bo dodałem do działania Float(0), jako wartośc default, ale teraz wynik tego działania jest pokazywany ciągle 0,00 kW, czyli dalej nie liczy, bo przezcież wartości jakie ma przemnożyć nie są zerowe.
image

Okej, już wiem co źle zrobiłęm, podałem po prostu złe nazwy sensorów, powinno być takie coś:

      string_1_power:
        friendly_name: "Moc Stringu 1"
        unit_of_measurement: 'W'
        value_template: >
          {{ '%0.2f' | format(states('sensor.pv_01_voltage') | float(0) * 
                              states('sensor.pv_01_current') | float(0)) | round(0) }}

image

Cześć,

Nie mogę zainstalować tego repozytorium dostaje taki komunikat. Wiesz może co mogę zrobić?
obraz

Z góry dziękują za pomoc.

Przez HACS

ScreenShot_20221210193657

@Rafał_Gruczek
Kluczowa kwestia, jeśli o coś pytasz to posłuż się też tekstem, naprawdę taki link
https://github.com/Emilv2/huawei_solar
by pomógł odpowiadającym (brak konieczności przepisywania z obrazka, przecież nie każdy używa tego co jest akurat opisywane w wątku, a mimo to mógłby odpowiedzieć na podstawie kliknięcia i sprawdzenia dokumentacji czy po prostu na podstawie ogólnej praktyki z innymi mniej lub bardziej podobnymi rozwiązaniami).

Wyjaśnienie problemu - to co chcesz zainstalować nie jest Dodatkiem, więc nie występuje w Sklepie (więc i repo się nie daje dodać).
Jest to Komponent Niestandardowy i jako taki może być instalowany z HACS (to metoda zalecana) lub poprzez ręczne skopiowanie plików we wskazane przez autora miejsce.

PS Upewnij się, że spełniasz warunki instalacji HACS

2 polubienia

Cześć.

A propos aktualizacji firmware wifi dongle, czy ktoś wie jak zrobić reset hasła?

00000a niestety nie jest w moim przypadku poprawne.

Witajcie. Czy korzysta ktoś z integracji wlcrs/huawei_solar i ma podpięte optymalizatory?

Chciałbym otrzymać dane z optymalizatora, konkretnie odczyt alarmów, których nie ma domyślnie w integracji.


Strona 20:
https://www.photovoltaikforum.com/core/attachment/315028-solar-inverter-modbus-interface-definitions-pdf/

Może ktoś już pobierał do dane przez modbus i ma na to rozwiązanie, lub zmodyfikował sobie ww. integracje, żeby to robiła?

Niestety, zgłosiłem do autora integracji, prośbę o dodatnie nowego sensora, ale brak odzewu.

Dzięki!

Witam, zaktualizowałem dongla niby wsztsko ok ale teraz nie widze Wlanu . od strony falownika niby wszystko ok ale pokazuje stara wesje oprrogramwoania.no i nie można sie z nim połączyć. Czy istnieje jakiś spoosob instalacj przez USB albo reset urzadzenia (dongla)?

Pamiętaj, że w Huawei-u AP dongla dostępny jest 5 minut po włączeniu falownika.

Probowałem już wszystkie niestety nie działa chyba nowy wydatek:(