Integracja z Inpost

WItam, szybkie pytanie - jak macie ( i czy w ogóle) zintegrowane odczytywanie stanów paczek z inpost? Szukam po necie ale nic sensownego nie widzę oprócz odczytu maila.

Przesyłki kurierskie (w tym inpost’u) dają się śledzić taką integracją

ale czy dotyczy to też przesyłek paczkomatowych nie wiem (zbyt rzadko korzystam).

Oczywiście nie jest to integracja bezpośrednio z InPost, tylko z

więc sami musimy zadbać by 17track wiedział o naszych przesyłkach

A ja zrobiłem sobie karte warunkową, która wyświetla mi zdjęcie inpostu jak jest pacuszka i pobiera to z aplikacji HA w telefonie - włączony czujnik ostatniej wiadomości.

Widok karty:

type: conditional
conditions:
  - entity: input_boolean.paczka_w_paczkomacie
    state: 'on'
card:
  type: picture-entity
  entity: input_boolean.paczka_w_paczkomacie
  image: /local/obrazki/paczkomaty.png
  show_state: false
  show_name: true
  theme: amoled
  name: Paczka umieszczona w paczkomacie

plik jeszcze paczkomaty

3 polubienia

Proszę podziel się również tym kodem.

Żaden kod - wchodzisz w aplikacje HA w telefonie (musisz na nim też mieć aplikacje inpostu) i uruchamiasz sensory jakie chcesz widzieć w HA. W tym wypadku “stawiasz ptaka” przy “LAST NOTIFICATION”. Identyfikator encji to nazwatelefonu_ostatnie_powiadomienie. Potem Zrobiłem sobie Przełączniczek który się przełącza jak się pojawi przesyłka “input_boolean.paczka_w_paczkomacie” i karta jak wyżej.

1 polubienie

Wszystko zgoda pod warunkiem że się ma androida :smiley:

Jeśli chodzi o 17track to spoko to jest tylko że ma opóźnienie no i wszystko trzeba ręcznie dodawać. Szukam innej opcji.

Sprawdź w dokumentacji aplikacji dla iOS - https://companion.home-assistant.io, pewnością też jest taka możliwość.

Możesz się podzielić, który z tych atrybutów sprawdzasz. Jest cała lista tego przy powiadomieniu.

Opóźnienie ma - właśnie przetestowałem - przesyłka umieszczona w paczkomacie o 20:49 w integracji 17track zmieniła status o 21:50, no jak na moje wymagania to chyba nie ma tragedii.
edit: kolejny istotny status (odbiór) miał koło 5h spóźnienia powiadomienia w HA względem tego co jest w systemie inPostu, więc faktycznie to trochę loteria.

Natomiast jeśli chodzi o automatyczne dodawanie to tu:
https://buyer.17track.net/pl/setting
można zdefiniować sobie swoje dozwolone adresy e-mail, a na serwerze pocztowym bądź w kliencie poczty ustawić sobie reguły forwardu na track@17track.net
(to rozwiązanie działa z punktu widzenia kupującego, nie wiem jak w przypadku rozwiązań biznesowych dla nadawców, ale w takim wypadku InPost chyba jakieś API ma).

Podpinam się do pytania, na tą chwilę skanuje mi wszystkie wiadomości i jak znajdzie tą konkretną z inpost to mam w node red zrobioną zmianę statusu on/off, powiadomienie na głośnik i ikonkę w dashboardzie.

ja w sensorach mam włączone “LAST NOTIFICATION”.
Identyfikator encji to nazwatelefonu_ostatnie_powiadomienie.
I na tej podstawie reszta zabawy - działa znakomicie.

W ustawieniach sensora “last notification” masz ustawienia sensora a w nim “lista dozwolonych” i “Disable Allow List Requirement”. i chodzi o wyłączenie “DALR” oraz zaznaczenie tylko tych usług z telefonu które generują powiadomienia z inpost-u.

Ale piszcie że to tylko dla Androida bo wprowadzacie w błąd. Tam wyżej ktoś kazał mi szukać w dokumentacji, tak się składa że ja zanim tu zapytałem to przeszukałem dokumentację i jest tam lista któe sensory są dla których systemów.

Ja zrobiłem powiadomienia w taki sposób:

  1. Dodałem obsługę mail
sensor:
#Gmail
  - platform: imap_email_content
    server: imap.gmail.com
    port: 993
    name: gmail_mail
    username: !secret my_gmail_address
    password: !secret my_gmail_password
    senders:
      - xxxxxxxxx@gmail.com
      - powiadomienia@allegromail.pl
      - info@paczkomaty.pl
  1. Utworzyłem pomocnika (przełącznik) input_boolean.inpost
  2. W Nodered zrobiłem automatyzację:
  • Event state odczytuje tematy otrzymanych maili
  • dalej Swich sprawdza czy w temacie jest słowo “paczkomat”, “paczkomacie” itp.
  • Jeżeli tak, to zmienia stan przełącznika input_boolean.inpost na ON
  1. Na dashboardzie dodałem Kartę warunkową, która wyświetla grafikę jeżeli input_boolean.inpost ma status ON
  2. Po kliknięciu na grafikę (czyli po odebraniu paczki) ustawia się stan OFF, więc grafika znika.
1 polubienie

Możesz pokazać jak ten switch wygląda, wszystko pozostałe mam zrobione, ale męczę się właśnie z tym sprawdzaniem

Wystarczy contains, tylko trzeba pamiętać o wielkości liter.
image

1 polubienie

Mógłbyś wysłać swój flow do tej automatyzacji?

Oto cały flow :slight_smile:
image
image
image
image

Właśnie przez przypadek trafiłem na Twitterze na tą integrację:

Nie sprawdzałem ale wygląda ciekawie… Może kogoś zainteresuje.

1 polubienie
  1. Utworzyłem pomocnika (przełącznik) input_boolean.inpost

Jak utworzyć ten pomocnik (przełącznik)?

Edit:

Pokażesz jescze kod karty ;)?

@zomo88 edytuj posty.