Integracja z Midea AC

Zgadza się, zastanawiam się tylko czy to mój modem OSK-102 szlag trafił (klima większość czasu jest offline w apce Midea i HA) czy coś nie tak z ich serwerami… wszak integracja potrzebuje numer ID urządzenia i coś przez to nie hula… Po zrestartowaniu klimy (odłączenie od prądu) klima wskakuje online na dłuższą chwilę po czym przechodzi w offline (połączenie Wifi w routerze pokazuje cały czas OK).

mstefanowicz. Czy udało ci się rozwiązać ten problem jeśli chodzi o zwracanie stanu encji…w sytuacji jaką opisujesz ? Mam podobne wrażenie i nie wiem jak się z tym uporać.

@Sebastian_Jankowski Nie ma na to rozwiązania. Przestałem używać pilota :slight_smile:

Dzień dobry. Czy mogę prosić o bardzej wtajemniczonych o opinię. Chciałbym podłączyć 3 Rotenso do home assistanta, ale chcę ułatwić sobie i zakupić: NodeMCU V3 ESP8266 https://allegro.pl/oferta/modul-wifi-nodemcu-v3-esp8266-ch340-9341584719
Czy potrzebuję jeszcze jakieś konwertety napięć, czy wystarczy to co podlinkowałem. Czy kabel usb micro - USB A standardowy zadziała?

Bardzo dziękuję za konstruktywną krytykę :slight_smile:

Czy Twoja klima jest zgodna z Midea? Nie widzę jej na liście zgodnych urządzeń, co jeszcze nic nie znaczy, bo jest ona niepełna.

Cześć.
To jest Rotenso Imoto Rotenso Imoto X - trzy filtry w standardzie - klasyczny wygląd
Optymistycznie zakładam, że jak działa na OSK102/103 to znaczy, że będzie zgodna z Midea. Nie mam modułów OSK i zdecydowanie wolę podłączyć ESP. Zrobiłem też mały przegląd mojej klimy i port USB ma dodatkowe wypusty, żeby nie było można włożyć standardowej wtyczki USB A.
https://photos.app.goo.gl/qbBJhK6AdQvUjLLy5

Skoro działa z OSK to rzeczywiście powinna być zgodna. Ja korzystam z ESP-01 i takiego konwertera:
https://allegro.pl/oferta/adapter-do-esp-01-esp8266-z-regulatorem-napiecia-10174575306

Wygląda to tak:

Przejrzyj ten wątek Support for Midea A/C - #13 by aceindy - ESPHome - Home Assistant Community
Są tu zdjęcia takiej samej płyty jak u Ciebie. Widzę, że do Wemosa podpinają konwerter napięć. Szczerze mówiąc nie rozumiem po co, ale skoro działa, to widać jest jakiś powód.

1 polubienie

Z tego co widzę, to niektórzy tam używają konwerterów logiki 3V3 <—> 5V.

Wprawdzie w innych okolicznościach, ale też miewałem problemy z działaniem ESP bez takiego konwertera przy połączeniu z układami w logice TTL.
Jeśli działa to niby można odpuścić (ale najpierw pokopałbym po dokumentacji czy faktycznie GPIO w ESP mają tolerancję 5V, bo nie jestem pewien - układy bez takiej tolerancji czasami działają poza specyfikacją, ale jak długo to trudno określić).

A to nie jest tak, że Wemos, czy NodeMCU mają wbudowany konwerter napięć? Bo ESP-01 nie ma, dlatego używam wspomnianego adaptera.

Moduły takie jak WeMos D1 (w kilku odmianach) mają “zasilacz” 3,3V (realnie jest to stabilizator napięcia przeważnie AMS1117 3.3) zasilający SoC z 3,3V, ale konwertera poziomów logicznych żaden moduł prototypowy nie posiada (a w każdym razie nie znam takiego).

Akurat ESP-01 (też w paru odmianach) jest tak spartańsko zaprojektowany, bo pierwotnym zamysłem było jego wykorzystanie jako pośrednika między portem szeregowym jakiegoś istniejącego urządzenia a WiFi (to na typowym sofcie producenta jest po prostu “modem WiFi” sterowany komendami AT), nikt raczej nie myślał wtedy, że na jego bazie ktokolwiek będzie budował samodzielne urządzenia (tak trochę w cudzysłowach, ale można go użyć jako samodzielny kontroler, choć akurat nie dotyczy to tego wątku).

Miejsce, gdzie można znaleźć lekturę (o ESP8266)

Takie najbardziej kluczowe pliki to datasheet, w którym wyczytamy, że dopuszczalne maksymalne napięcie na pinach GPIO to 3,6V ( i tyle samo wynosi maksymalne napięcie zasilające)

i technical reference, gdzie między wierszami można wyczytać i inne rzeczy

Też właśnie doczytałem o poziomach napięć Rx ,tx. Powinny byś za konwerterem 5v na 3,3 V Dokupiłem do wemosa mini i postaram się przylutowac. Zastanawiam się nad usunięciem modułu że slotem na OSK i spięciem bezpośrednio do płyty. Czytałem jednak, że wtedy klimatyzator może nie reagować na pilota.
https://allegro.pl/oferta/4kanalowy-konwerter-poziomow-logicznych-stanow-i2c-6661909177

Zastanawiam się jeszcze nad sterowaniem diodą IR tak jak jest u autora integracji dla HA

Nie wiem jednak, czy to dla mnie nie za dużo :slight_smile:

Mam i ja :slight_smile: . A tak do rzeczy, zamontowałem klimatyzację Midea Breezeless. Mam podłączone WiFi i steruję klimą z poziomu aplikacji. Moje klucze WiFi to EU-SK105. Udało mi się zainstalować w HACS Midea Smart Aircon. Odkodowałem ID moich urządzeń, dodałem wpisy do configuration.yaml

i pojawiły się encje, wrzuciłem je do dashboardu

teoretycznie mogę nimi sterować, ale nic się kompletnie nie dzieje z klimatyzatorami, niezaleznie co i jak ustawię to żaden klimatyzator nie rusza.
W logach pojawiają sie ostrzeżenia

i tak jak czytałem powyżej, że może coś być z modułem WiFi, ale w tym samym czasie steruję klimą z apki.

W repozytorium podają, że w v3 powinno się jeszcze uzupełnić dodatkowe linie jak token, i K1

Ale nie za bardzo wiem, skąd wziąć te informacje, jak i gdzie je ewentualnie odkodować.
Może ktoś miał podobny problem i wie gdzie szukać rozwiązania. W

https://github.com/mac-zhou/midea-ac-py#how-to-get-token-and-k1

Note:
This component only supports devices with model 0xac (air conditioner) and words supported in the output.
Configure v3 devices need token and k1.
You midea-discover when broadcasts don't work.
midea-discover use a registered account of Midea Air APP [AppStore] [GooglePlay] to get Token and K1(key). it's my account, but now it’s an open accou ```

Niestety u mnie nie działa. W logach ESPhome mam:

[13:30:47][D][ApplianceBase:139]: Response timeout...
[13:30:47][D][ApplianceBase:146]: Sending request again. Attempts left: 2...
[13:30:47][D][ApplianceBase:162]: TX: AA 21 AC 8D 00 00 00 00 00 03 41 81 00 FF 03 FF 00 02 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 03 D2 DC 2D 

W yaml zamieniałem już Rx tx

esphome:
  name: klima-s
  platform: ESP8266
  board: d1_mini
  

# Disable logging over UART (required)
logger:
  baud_rate: 0

# UART settings for Midea dongle (required)
uart:
  tx_pin: 4   # hardware dependant
  rx_pin: 5      # hardware dependant
  baud_rate: 9600

# Main settings
climate:
  - platform: midea
    name: Rotenso Sypialnia         # Use a unique name.
#    transmitter_id:             # Optional. Add this option to use IR transmitter.
    period: 1s                  # Optional
    timeout: 2s                 # Optional
    num_attempts: 3             # Optional
    autoconf: true              # Autoconfigure most options.
    beeper: false                # Beep on commands.
    visual:                     # Optional. Example of visual settings override.
      min_temperature: 17 °C    # min: 17
      max_temperature: 30 °C    # max: 30
      temperature_step: 0.5 °C  # min: 0.5
    supported_modes:            # All capabilities in this section detected by autoconf.
      - FAN_ONLY                # This capability is always used.
      - HEAT_COOL
      - COOL
      - HEAT
      - DRY
    custom_fan_modes:
      - SILENT
      - TURBO
    supported_presets:          # All capabilities in this section detected by autoconf.
      - ECO
      - BOOST
      - SLEEP                   # This capability is always used.
    custom_presets:             # All capabilities in this section detected by autoconf.
      - FREEZE_PROTECTION
    supported_swing_modes:
      - VERTICAL                # This capability is always used.
      - HORIZONTAL
      - BOTH
    outdoor_temperature:        # Optional. Outdoor temperature sensor (may display incorrect values after long inactivity).
      name: Temp
    power_usage:                # Optional. Power usage sensor (only for devices that support this feature).
      name: Power
    humidity_setpoint:          # Optional. Indoor humidity sensor (only for devices that support this feature).
      name: Humidity

# Enable Home Assistant API
api:

ota:
  password: "dsfgasdfgsadfgsdfgasdfgaga"

wifi:
  ssid: sadfasdfasd
  password: asdfgadsfa

  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "Klima-S Fallback Hotspot"
    password: "asdASDASD"

captive_portal:

Trochę dziwny ten YAML - nie zdefiniowana płytka, zakomentowane esphome?

Wez jeszcz raz to zrob - znasz IP plytki? Musisz zmienic IP przy pierwszej instalacji no i board opdowiedni wybrac, ma mam akurat plyte od tworcy tego modulu w esphome. Steruje tym 14 kW kanalowa klimatyzacja Midea. Wczesniej uzywalem tego: mac-zhou/midea-ac-py: Home Assistant Custom Integration for Midea Group(Hualing, Senville, Klimaire, AirCon, Century, Pridiom, Thermocore, Comfee, Toshiba, Carrier, Goodman, Friedrich, Samsung, Kenmore, Trane, Lennox, LG and much more) Air Conditioners via LAN. (github.com)
Bylo ok ale potrzebowalem follow me - konkretnie pilot scienny ma swoj czujnik temperatury - zamiast temperatury z jednostki ktora jest na strychu mam sensowniejsze dzialanie, zautomatyzowalem klimatyzacje w node-red + srednia 15 min ze wszystkich czujnikow temp w pokojach ktore sa klimatyzowane.

esphome:
  name: midea-esphome

esp8266:
  board: esp12e

# Enable Home Assistant API
api:

ota:

wifi:
  ssid: !secret wifi_ssid
  password: !secret wifi_password
  use_address: 192.168.88.187
  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "midea-esphome"
    password: "12345678"

captive_portal:

# Disable logging over UART (required)
logger:
  baud_rate: 0

# UART settings for Midea dongle (required)
uart:
  tx_pin: 1         # hardware dependant
  rx_pin: 3         # hardware dependant
  baud_rate: 9600

# Main settings
climate:
  - platform: midea
    name: klimatyzacja          # Use a unique name.
    autoconf: true              # Autoconfigure most options.
    beeper: true                # Beep on commands.
    visual:
      temperature_step: 1 °C

# automations
remote_transmitter:
  pin: GPIO13                       # For iot-uni-stick.
  carrier_duty_percent: 100%        # 50% for IR LED, 100% for direct connect to TSOP IR receiver output.
sensor:
  - platform: homeassistant
    name: FollowMe
    entity_id: sensor.pietro_srednia_temperatura_klimatyzacja   # Sensor from HASS
    internal: true
    filters:
      - throttle: 10s
      - heartbeat: 2min             # Maximum interval between updates.
      - debounce: 1s
    on_value:
      midea_ac.follow_me:
        temperature: !lambda "return x;"
        beeper: false               # Optional. Beep on update.

Cześć Panowie. Oczywiście ten yaml jest zły. Wklejałem z telefonu i nawet nie spojrzałem.
Zaraz go poprawię.
Adres IP jest przydzielany przez router. Integracja w HA jest widoczna. Encje się nie odświeżają, ale jeśli w logah ESP nie widać prawidłowej ramki RX, to się nie ma co dziwić :slight_smile: Zamienię jeszcze fizycznie piny we wtyczce USB. Aktualnie robiłem to tylko przez ESP w yaml. Używam softwareowego UART, ale też myślałem, czy nie skorzystać z pinów RX/TX w Wemosie Mini. Nie korzystam po podłączeniu z portu USB, więc może nie bedzie się to ze sobą gryzło.
Poza tym, dostałem informację na telegram, że w klimatyzatorze należy aktywować WIFI. Widzę, że na moim wyświetlaczy jest icona wifi, a nie świeci się. Próbowałem wyłączenie klimy na bezpieczniku, potem włączenie pilotem i 7 x naciskanie na LED pilota, jednak nie pomogło.

Kup od niego tego dongla, będziesz miał wszystko. No chyba, że dla własnej satysfakcji chcesz to zrobić samodzielnie.

Na tym IR jakoś mi strasznie nie zależy. Mam inne termometry na Bluetooth i mogę z nich wyciągać informacje. Natomiast mam wątpliwości, czy zakup pomoze, jeśli mam wszystko ustawione podobnie. Zamieniałem przed chilwila TX z Rx i niestety w dalszym ciągu mam w logach ESPhome “response timeout”

IR to podczerwień, nie temperatura. Sterowanie fabrycznym pilotem.