Jaki NUC zamiast RPI 4 do +=400zl?

Czesc, chce postawic server node-red i polaczyc go z home assitant aby sterowac proste projekty. Chcialem to zrealizowac na RPi 4 poniewaz potrzebuje brokera mqtt oraz server do node-red, lecz czytajac komenatrze ze rpi4 to skok na kase i moznac dostac minikomputer nuc za ok. 400-500zl z 4gb z dyskiem 64/128 GB na ktorym mozna zainstalowac linuxa i postawic wszystko na tym komputerze.
Znalazlem taki model na allegro. : https://allegro.pl/oferta/nowy-mini-pc-dell-wyse-3040-4-rdzenie-atom-2-16gb-10165656018
polecacie jakies inne modele? Jakich mam szukac? Dzieki z gory za pomoc w dobrze NUC’a, moze ktos mnie przekona do RPI 4 haha :smiley:
edit: chyba ze da rady jakos zainstlowac node-red na wirtualnej maszynie na AWS i tam miec odpalony server node-red? Da sie tak? Tylko jakie koszty miesieczne za utrzymanie tego serwera amazonu?
Takie cus jeszcze mam, mysle ze lepszy: https://allegro.pl/oferta/cichy-mini-pc-lenovo-m72e-4gb-120ssd-dp-windows10-10581925676

Te komentarze musiały być sprzed pandemii…

Ten TC, co znalazłeś to jakiś strzał w kolano (2GB RAM i 16GB ssd, jakkolwiek na sprzęcie podobnej klasy mam malutką eksperymentalną instalację HA, ale jest to instalacja bare-metal, a nie wirtualizacja i nie ma tam node red), choć w podobnej cenie (~400zł) znalazłem 2 prawdziwe NUCe tyle, że pod koniec 2019 te modele były warte 250-350zł…

Tego raczej odradzam, bo zabytek (DDR3 i mSATA) i stosunkowo stary proc, chociaż z drugiej strony ten egzemplarz na Alle ma nawet 8GB/250GB

a ten prawie rozsądny (DDR3L i normalne sata 2,5’ ale zastanów się ze 33 razy), ale ze słabym prockiem, a w dodatku egzemplarz z uwaloną kartą Ethernet

1 polubienie

Tak wiec co wybrać, szukam na allegro i jest parę modeli. Myślę ze ten będzie ok?: M72e
macie jakieś sprawdzone modele minipc/ nuc lub ussf?

Na znanym serwisie ogłoszeniowym też jest trochę sprzętu, ale pandemia nadmuchała ceny i jak dotąd nie spadły.
Wybierz kilka, góra kilkanaście ofert, które są w pułapie cenowym “do przyjęcia” i odrzuć z nich te z archaicznymi prockami.

Jest jeszcze taki: Lenovo ThinkCentre M93 Tiny USFF 4/120 GB czarny (nie moge linku wstawic) ma usb 3 i procesor 4 generacji, a nie 2 jak ten poprzedni, tanszy ok. 90zl

System sklasyfikował ten nawał linków jako SPAM, nie musisz 2x wklejać tego samego, widzę i odradzam - popatrz na ogłoszenia na znanym portalu ogłoszeniowym.

Dobra, to z jakimi prockami mam szukać?

Jak najnowszymi (minimum 2 rdzenie, lepiej 4), użyj ARK i wybierz jakiś model z rokiem premiery >= 2012 (jeśli znajdziesz) w kwocie do ~400zł nadal trudno coś znaleźć.
Popatrz na to tak: antyki mają ograniczoną możliwość upgrade, więc warto znaleźć coś o już odpowiedniej ilości RAM i sensownym rozmiarze dysku (no chyba, że masz coś skitranego w szufladach, to wtedy bierz pod to co masz).

A wracając do tematu z samego początku: i NR i MQTT istnieją jako addony, więc możesz po prostu zainstalować natywnie HAOS.

1 polubienie

Znalazlem intel nuc za 420zl: TDP 6W, EMMC 32GB 4GB RAM, procek z q3’15 i 4 rdzenie. Tylko ze mowisz ze takie byly po 250-350zl :smiley: Ale nie mama innego wyjscia ;/ Tak bedzie zainstwalony pewnie odrazu Home Assistant OS.

Gdyby nie ten ciasny eMMC to byłby chyba dość rozsądny wybór, sprawdź w dokumentacji czy jest opcja montażu ssd.
to ten?

Tak, ten. Intel NUC NUC5PGYH Review - Complete Mini PC w/ Windows 10 - Legit Reviews tu jakas recenzja

W recenzji jest opisana kieszeń na 2,5’ ale lepiej spytać sprzedającego.
dokumentacja

Jest jeszcze: Beelink BT3 Intel Atom X5 Z8350 4GB 60GB za 350
edit: I moge sie szarpnac bo jest: Terminal DELL Wyse 5070 QUAD 1.5GHz 8GB 64SSD z Intel Pentium Silver J5005 ma ddr4 ale za 516zl z amso (i tu wlasnie mam roczna gwarancje, a przy zakupie nuca za 420 ze znanego portalu tylko pewnie rozruchowa) Procesor Intel® Pentium® Silver J5005 (pamięć cache 4 MB, do 2,80 GHz) Dane techniczne produktu
edit2: Terminal DELL Wyse 5070 Cel QUAD 1.5GHz 4GB 32SSD lub ten za 400zl z roczna gwarancja. Intel Celeron J4105 nie rozni sie jakosc wydajnosciowo z J5005, tylko doplacajac mam 8gb i 64gb dysk

W Amso oszaleli z cenami, na znanym agregatorze reklam widziałem Wyse 5070 za 450zł (też od nich) i jakoś chyba przeleciało to bez echa, tak swoją drogą jeśli się nie mylę to nie jest ssd tylko eMMC, a generalnie rozbudowa WYSE to rzeźba (choć tego modelu akurat nie widziałem w środku) główny plus to stosunkowo nowoczesne flaki.

O Beelinku się nie wypowiem, ale powinien mieć chyba kieszeń 2,5’.


Tak to wyglada. 2 banki na ram i slot na m2, tak wiec jesli jest tam EMMC to dodatkowo wolno rozszerzyc dyskiem m2.
Tutaj wszystko rozpisane: The WYSE 5070, a perfect little VyOS device – blog.kroy.io Tak wiec jest pole do rozbudowy.

Po dołożeniu ssd może to być ciekawa baza na parę lat - popatrzyłem w sieci i są nawet zapaleńcy którzy używają to w charakterze desktopa :smiley:

Raczej nic lepszego nie znajde: Biore wyse 5070 4gb/16 za 350 do tego dysk 128gb ssd sandisk X400 m2 2280 za 80zl czyli za 430zl z roczna gwarancja. Za tyle mam malinke czworke 4gb z zasilaczem i przewodem hdmi-minihdmi ;/
edit: Czekaj ma to karte Wifi? xD Jest slot M.2 WiFi tak jak w tym to pewnie musial dolozyc jakis bo w aukcji nie ma o tym nic. Ze strony Della: One M.2 2230 WLAN slot. Tylko jaka karta zeby byla kompatybilna z linuxem?

Standardowo nie ma, a slot pod kartę WiFi (powinien być A+E) jest inny niż dla ssd.
Podłącz kablem (nie będziesz żałował) - gigabit raczej na 100% jest na pokładzie.

Każda karta jest kompatybilna z linuxem :smiley: nie każda z HAOS (bo obraz jest mocno okrojony, jakkolwiek w ciemno strzelam, że typowe Realteki, Atherosy czy Broadcommy na USB są obsługiwane), ale na jakiego grzyba WiFi w HA? (to ma być przede wszystkim stabilne), jeśli się upierasz na kartę m.2 to na 100% takie jakie są montowane fabrycznie w NUCach będą latać.

PS nie widzę możliwości licytacji, więc to nie jest aukcja tylko zwyczajna oferta, zwróć uwagę, że nie każdy RAM pasuje.

1 polubienie

W sumie racja, tylko tak pytam na zaś. Jestem nowy w te klocki. 16GB to za malo na HAOS? Nie wiem czy potrzebuje ten dysk. Mozesz mi podpowiedziec na co moglbym wykorzystac te miejsce? Na co sie przyda w HA? Bedzie odpalony serwer node-red i broker mqtt i musze sie dowiedziec jak przekierowac IP komputera (dell wyse 5070) na ktorym jest odpalony node-red, HA przez vpn, zeby sterowac ze smartfonu na transjimisji danych, a nie tylko lokalnie… Ale to dopiero jak przyjdzie i wszystko zainstaluje, bede sie pytal na tym forum :smiley:

16GB ssd to mało, na początek wystarczy, ale nie do normalnej pracy, HA cały czas “mieli” bazę danych - popatrz na to (to nie jest rozbudowana instalacja, a ten dysk pracuje niecałe 2 lata, a właściwie to nieco ponad 1,5 roku)

A co do karty WiFi m.2, to taka z pewnością jest obsługiwana przez HAOS (bo sam ją tymczasowo używałem)

1 polubienie