Jaki NUC zamiast RPI 4 do +=400zl?

Dobra dzieki, to biore ten dysk ssd. Dziekuje bardzo za pomoc i dołączenie sie do dyskusji :slight_smile:

Tak przy okazji - właśnie wczoraj miałem moment krytyczny w mojej testowej instalacji (16GB ssd 2GB RAM, instalacja natywna, czyli możliwie najmniej zasobożerna) tu przyczyną była akurat ostatnia aktualizacja, ale na nadmiar wolnego miejsca nie narzekam :stuck_out_tongue:


w ramach ratowania sytuacji do kubła poleciało kilka addonów, których testy w tej chwili już mnie nie interesują.

Czyli 32gb to minimum :smiley:

I tak i NIE,

To powyżej to na natywny HAOS, ale to tylko takie “zabawkowe” instalacje, (a w przypadku wirtualizacji potrzeba odpowiednio więcej no i dodatkowo RAMu też potrzeba).
Ciekawostka- zaledwie jakieś 2 lata temu inna testowa instalacja mieściła mi się na TF 4GB + pendrive na dane.

A na realnie działającą stosunkowo rozbudowaną (choć jak widzę konfiguracje innych na różnych forach to ta moja “duża” jest realnie skromniutka przy każdej naprawdę rozbudowanej) mam ssd coś koło 256GB, a na bardzo skromniutką 120GB tak by nie przekraczać 20% zajętości dysku (przy obecnym rozmiarze bazy danych i częstotliwości zmian jej zawartości te ssd powinny wytrzymać koło 10 lat - tu bazuję na wskazaniach SMART), aby się nie rozpisywać link

W tej chwili tamtejsze instalacje 4. i 5. są zastąpione instalacją na takim słabiutkim ThinClient’cie (konfiguracja 2GB RAM i 16GB jest po prostu “zastana”, ze względu na dramatycznie upierdliwą w rozbieraniu i ponownym złożeniu obudowę - to jest faktycznie konstrukcja AIO, czyli taka “wepchnięta w monitor”, ale ponieważ sprawdza się jako jednostka eksperymentalna, to jeśli znajdę czas na grzebanie, może wrzucę tam 4GB RAM i jakiś pojemniejszy ssd, niestety to prawdopodobnie msata).

Edit jeszcze jeden link pasuje do tego tematu (jakkolwiek nie wiem czy nikt nie monitoruje sprzętu, czy po prostu nikomu się nie chce przygotować SS, ale jak dotąd są tam tylko moje wrzutki…)

Zakupiłem takowy w AMSO , w porównaniu ze zdjęcia jest bogatszy i praktycznie nówka czysta.


Karta Wifi zarówno 2.4 jak i 5 GHz


Slot M.2

CPU to Intel(R) Celeron(R) J4105 CPU @ 1.50GHz, 4 cores

Posadziłem już na tym DietPI - jak przyjdzie M.2 do testów to się podzielę wynikiem bo wg dokumentacji M.2 max to 512 MB a idzie mi 1 TB.

Przykładowy benchmark na wbudowanej pamięci eMMC:

oraz na systemie plików na tejże pamięci :

Tez kupilem z amso na allegro i nie mam karty wifi :smiley: A pisalem z Panem to moiwl ze zadna wesja ktora posiadaja nie ma karty wifi :smiley: A ile masz portow DP?
EDIT: zrobisz zdjecia obudowy? Masz antenty na zewnatrz?

Ma dwa porty do przykręcenia anten zew. Zaraz dam fotki…


Tylko nie kosztował 350 a 419 PLN - stąd może różnica

1 polubienie

Ja kupilem za 350 ale z 4gb ram i 16 emmc, a teraz jest tylko 8gb i 16gb za 419 :smiley:

8 GB RAM i 16 GB eMMC plus Wifi
Edit:
Panowie - niniejszym potwierdzam iż Terminal Wyse 5070 nie widzi NVMe M2 1 TB niestety.
Czeka mnie podmiana z moim PC - coś za coś ( tam mam 512 ) to się podzielę czy widzi 512 MB ( wg dokumentacji 512 MB to max )

@Krzyszof_K edytuj Swoje posty.
Uznałem że to osobny wątek ale OK.

EDIT - Wyse 5070 nie widzi w ogóle NVMe , tylko SATA a zmyłka polega na tym iż jest to ten sam klucz .

1 polubienie

Z tego co wyczytałem to tylko te grubsze wersje 5070 maja port pcie, gdzie mozna zamontowac karte graficzna i nvme, ale moge sie mylic :smiley:
Zawsze mozna kupic obudowe dysku m2 z NVME i podlaczyc do dell wyse 5070 za pomoca portfu usb c na froncie :smiley: ale to dodatkowa stówa :stuck_out_tongue:

Dokładnie to 75 PLN XD. Echh. Nawet to działa.

Jak się Wam sprawuje ten WYSE 5070? Zastanawiam się pomiędzy WYSE 5070 a Fujitsu Esprimo Q920.

Odpowiem pośrednio - bezawaryjnie ALE nie mam na nim HA tylko DietPi ( HA na Esprimo Q910).
Bardzo fajny terminal.

Na 910 masz tylko VM z HA?
W Esprimo jest starczy ale nadal jest to i5 co bardziej do mnie przemawia, natomiast w 5070 to tylko Silver lecz tu na plus jest zużycie prądu - ok 5W. Zależy mi na sprzęcie, który uciągnie kilka kamer ale też nie chce “przestrzelić” :wink:

Z tymi kamerami to jest ogólnie zawsze płacz i zgrzytanie zębami, bo jest chyba trudno znaleźć takie ustawienia kamer (a przede wszystkim kamery muszą dysponować elastyczną konfiguracją) aby procka nie żarło.
Więc mam tą złą wiadomość - musisz spróbować w ciemno (generalnie nowsze procki radzą sobie z wideo sporo lepiej od zabytków), ale jest tyle zmiennych że praktycznie nie sposób zgadnąć jak dany sprzęt sobie poradzi z jakąś losową konfiguracją.

PS Kiedyś miałem 4 kamery pod MotionEye na RPI3B (bez plusa) i było znośnie, a potem zaczął się remont, potem covid i do dziś mam tylko jakiś ersatz monitoringu (inne kamery, których nie było żal montować w stodole).

1 polubienie

Właśnie wertuje forum i YT na ten temat…
Kamery to jeden z głównych powodów dlaczego terminal ma zastąpić RPi 3B+ na HA. Na HejDom! lansowany jest widzę Reolink, jako te kamery, które są bezproblemowe z HA.
Tak czy tak liczę na to, że oprócz HA na terminalu staną jeszcze ze 2 VM, zastanawiałem się też czy równolegle może stać Domoticz, którego aktualnie posiadam.
PS Na malince nie przycinało CI kamer?

No właśnie było OK, ale nie jestem w stanie stwierdzić teraz jaki miały kodek (nie mam nigdzie żadnego pliku z tamtych lat pod ręką), być może był to mjpeg(?).

Jest to całkiem możliwe

widziałem opis, że może pracować na zwirtualizowanym Ubuntu

Wygląda na to, że wymagania masz jednak spore - a nigdy nie słyszałem by ktoś się żalił, że ma za mocny komputer (ja mam jak na moje potrzeby za mocne, ale nie płaczę z tego powodu :stuck_out_tongue_winking_eye: ) - jeśli są płacze to przeważnie chodzi o zbyt słaby sprzęt.