Nasze urządzenia na których stoi ha

Wątpię by to kogoś skierowało na jakiś określony tor, ale OK, jak widać nie podążam za ogólną modą na wirtualizację (mogłem spokojnie użyć 4 GB RAM i by wystarczyło w instalacji bez proxmoxa, za to nie planuję już rozbudowy przez długie lata) :

  1. instalacja produkcyjna
    NUC6CAYH 8GB, 240GB sata ssd; HassOS (@ baremetal)
    Philips Hue v2 (oświetlenie Zigbee)
    Vera Plus (z-wave, w planie zastąpienie osprzętu z-wave innymi technologiami = likwidacja lub po prostu migracja na inny kontroler)

  2. instalacja produkcyjna
    NUC6CAYH 8GB, 120GB sata ssd, HassOS (@ baremetal)
    Philips Hue v1 (oświetlenie ogrodowe Zigbee)
    Vera Edge (z-wave, w planie migracja sieci z-wave na AEOEZW090-C)

  3. instalacja testowa, planowana do przekształcenia w produkcyjną w 3 lokalizacji
    RPi4 4GB, 256GB nvme ssd, HassOS (@ baremetal)
    CC2531 (Zigbee) w planie migracja na inny kontroler, to w sensie instalacji testowej - najwyżej uruchomię kolejne RPi 3 lub 4 (w docelowej lokalizacji i tak jest Philips Hue v2)

  4. instalacja czysto eksperymentalna (choć gdyby nie jednordzeniowy procek użyteczność mogłaby być większa, a wręcz całkiem normalna, chociaż do małej instalacji ten sprzęt o dziwo wystarcza, byleby dołożyć kartę klasy industrial high endurance)
    RPi0W (512MB), 32GB karta TF

    ta instalacja jest przeznaczona do likwidacji - stanie się playerem audio, ale przekonała mnie, że do wykorzystania jako baza pod HA wciąż nadają się stare RPi (“jedynki” i “dwójki” mimo znikomej mocy obliczeniowej, bo, że “czwórki” i “trójki” się nadają, to wiadomo).
    edit: zlikwidowana całkowicie (istotnie straciła sens w momencie wycofania wsparcia HAOS dla 1-rdzeniowych RPi), a playerem audio stał się ostatecznie Tinkerboard S

  5. poprzednia instalacja czysto eksperymentalna (też obecnie zlikwidowana, choć być może nowy właściciel użyje pod HA?)
    Odroid MC1 solo, w tej chwili zalega szufladę - pomysł na wykorzystanie nie był trafiony (brakuje mu naprawdę wielu istotnych peryferiów, w tym USB3 a nawet jakiegokolwiek huba USB, czy możliwości użycia modułu emmc, które są w jego nieokrojonym sprzętowo pierwowzorze XU4), HassOS w wersji dla Odroid XU4, próba rozbicia systemu by partycja danych była na urządzeniu USB, a goły system na karcie TF udana, ale na tym sprzęcie (a przynajmniej w takiej konfiguracji - jeszcze wrócę do testu tym razem w całości na karcie TF industrial, choć jeszcze nie wiem kiedy) jest problem ze zrestarowaniem hosta i to przesądziło o braku sensownego zastosowania. edit: problem dotyczył kiepskiej jakości karty TF, na normalnej nawet da się tego sensownie używać.

    edit-uzupełnienie:

  6. Obecna instalacja eksperymentalna - thin client AIO (zabudowany w monitorze) Samsung TC241, 2GB RAM, 16GB ssd, dongle USB: BT i Zigbee, na normalną instalację ten sprzęt jest zdecydowanie za słaby (głównym problemem jest malutki ssd, ale i 2GB RAMu jest jednak ciosem - myślę że rozsądne minimum na 2021/2022 to 4GB RAMu) być może by spokojnie bez obawy zarżnięcia ssd rozszerzę go jakoś sprytnie o inny nośnik (choć chciałbym uniknąć ssd na interfejsie USB2.,0 a jak dotąd nie rozebrałem monitora by się dostać do płyty głównej).

W lokalizacjach 1 i 2 DIY oparte na ESPHome (w tej chwili łącznie 5 samoróbek, są plany na więcej, również niektóre fabryczne urządzenia bazujące na ESP czekają na swoją kolej w zmianie softu na ESPHome, w dalekich planach również pomysły integracji ESP w dotychczasowych urządzeniach “nie-smart”).

1 polubienie