Nasze urządzenia na których stoi ha

Nie znalazłem takiego tematu. Dopisujcie się do listy i nowym użytkownikom będzie łatwiej wybrać sprzęt. Można będzie pokusić się o statystyki.
Może bardziej doświadczeni (admin) uporządkują temat co powinno się znaleźć jeszcze.

  1. raspberry pi 3b+ urządzenia wifi na esp8266 [ok.25] [tasmota+easy esp] + bramka milight DIY [GitHub - sidoh/esp8266_milight_hub: Replacement for a Milight/LimitlessLED hub hosted on an ESP8266]

  2. DELL 7020 SFF (2 dyski SSD w RAID1), VMware ESXi 7, Conbee2

  3. instalacja produkcyjna
    NUC6CAYH 8GB, 240GB sata ssd; HassOS (@baremetal)
    Philips Hue v2 (oświetlenie Zigbee)
    Vera Plus (z-wave, w planie zastąpienie osprzętu z-wave innymi technologiami = likwidacja lub po prostu migracja na inny kontroler)

  4. instalacja produkcyjna
    NUC6CAYH 8GB, 120GB sata ssd, HassOS (@baremetal)
    Philips Hue v1 (oświetlenie ogrodowe Zigbee)
    Vera Edge (z-wave, w planie migracja sieci z-wave na AEOEZW090-C)

  5. instalacja testowa, planowana do przekształcenia w produkcyjną w 3 lokalizacji
    RPi4 4GB, 256GB nvme ssd, HassOS (@baremetal)
    CC2531 (Zigbee) w planie migracja na inny kontroler, to w sensie instalacji testowej - najwyżej uruchomię kolejne RPi 3 lub 4 (w docelowej lokalizacji i tak jest Philips Hue v2)

  6. instalacja czysto eksperymentalna (choć gdyby nie jednordzeniowy procek użyteczność mogłaby być większa, chociaż do małej instalacji ten sprzęt o dziwo wystarcza, byleby dołożyć kartę klasy industrial high endurance)
    RPi0W (512MB), 32GB karta TF

  7. Bramka AIoT AIS [dev1]

  1. DELL 7020 SFF (2 dyski SSD w RAID1), VMware ESXi 7, Conbee2
1 polubienie

Przy okazji takich informacji warto dodać źródło na podstawie, którego powstało takie DIY :slight_smile: .

1 polubienie

Wątpię by to kogoś skierowało na jakiś określony tor, ale OK, jak widać nie podążam za ogólną modą na wirtualizację (mogłem spokojnie użyć 4 GB RAM i by wystarczyło w instalacji bez proxmoxa, za to nie planuję już rozbudowy przez długie lata) :

  1. instalacja produkcyjna
    NUC6CAYH 8GB, 240GB sata ssd; HassOS (@ baremetal)
    Philips Hue v2 (oświetlenie Zigbee)
    Vera Plus (z-wave, w planie zastąpienie osprzętu z-wave innymi technologiami = likwidacja lub po prostu migracja na inny kontroler)

  2. instalacja produkcyjna
    NUC6CAYH 8GB, 120GB sata ssd, HassOS (@ baremetal)
    Philips Hue v1 (oświetlenie ogrodowe Zigbee)
    Vera Edge (z-wave, w planie migracja sieci z-wave na AEOEZW090-C)

  3. instalacja testowa, planowana do przekształcenia w produkcyjną w 3 lokalizacji
    RPi4 4GB, 256GB nvme ssd, HassOS (@ baremetal)
    CC2531 (Zigbee) w planie migracja na inny kontroler, to w sensie instalacji testowej - najwyżej uruchomię kolejne RPi 3 lub 4 (w docelowej lokalizacji i tak jest Philips Hue v2)

  4. instalacja czysto eksperymentalna (choć gdyby nie jednordzeniowy procek użyteczność mogłaby być większa, a wręcz całkiem normalna, chociaż do małej instalacji ten sprzęt o dziwo wystarcza, byleby dołożyć kartę klasy industrial high endurance)
    RPi0W (512MB), 32GB karta TF

    ta instalacja jest przeznaczona do likwidacji - stanie się playerem audio, ale przekonała mnie, że do wykorzystania jako baza pod HA wciąż nadają się stare RPi (“jedynki” i “dwójki” mimo znikomej mocy obliczeniowej, bo, że “czwórki” i “trójki” się nadają, to wiadomo).
    edit: zlikwidowana całkowicie (istotnie straciła sens w momencie wycofania wsparcia HAOS dla 1-rdzeniowych RPi), a playerem audio stał się ostatecznie Tinkerboard S

  5. poprzednia instalacja czysto eksperymentalna (też obecnie zlikwidowana, choć być może nowy właściciel użyje pod HA?)
    Odroid MC1 solo, w tej chwili zalega szufladę - pomysł na wykorzystanie nie był trafiony (brakuje mu naprawdę wielu istotnych peryferiów, w tym USB3 a nawet jakiegokolwiek huba USB, czy możliwości użycia modułu emmc, które są w jego nieokrojonym sprzętowo pierwowzorze XU4), HassOS w wersji dla Odroid XU4, próba rozbicia systemu by partycja danych była na urządzeniu USB, a goły system na karcie TF udana, ale na tym sprzęcie (a przynajmniej w takiej konfiguracji - jeszcze wrócę do testu tym razem w całości na karcie TF industrial, choć jeszcze nie wiem kiedy) jest problem ze zrestarowaniem hosta i to przesądziło o braku sensownego zastosowania. edit: problem dotyczył kiepskiej jakości karty TF, na normalnej nawet da się tego sensownie używać.

    edit-uzupełnienie:

  6. Obecna instalacja eksperymentalna - thin client AIO (zabudowany w monitorze) Samsung TC241, 2GB RAM, 16GB ssd, dongle USB: BT i Zigbee, na normalną instalację ten sprzęt jest zdecydowanie za słaby (głównym problemem jest malutki ssd, ale i 2GB RAMu jest jednak ciosem - myślę że rozsądne minimum na 2021/2022 to 4GB RAMu) być może by spokojnie bez obawy zarżnięcia ssd rozszerzę go jakoś sprytnie o inny nośnik (choć chciałbym uniknąć ssd na interfejsie USB2.,0 a jak dotąd nie rozebrałem monitora by się dostać do płyty głównej).

W lokalizacjach 1 i 2 DIY oparte na ESPHome (w tej chwili łącznie 5 samoróbek, są plany na więcej, również niektóre fabryczne urządzenia bazujące na ESP czekają na swoją kolej w zmianie softu na ESPHome, w dalekich planach również pomysły integracji ESP w dotychczasowych urządzeniach “nie-smart”).

1 polubienie

@szopen tyle instalacji, że nasuwa się pytanie czy świadczysz “usługi utrzymania systemu HA”?

Ogarniam po prostu najbliższą rodzinę :stuck_out_tongue: kiedyś te instalacje opierały się na centralkach Vera (też mają pewne możliwości integracji z innymi systemami, nie tylko z-wave, ale dopiero HA jest w pełni elastyczne).

@szopen Ile Ty masz komnat w swoim zamku? :slight_smile:

@mstefanowicz Niewiele :stuck_out_tongue_winking_eye:
ale gdy zaspokajałem swoją ciekawość, to koło siebie na biurku stały 3 instalacje HA (RPi3B+, NUC i Odroid wspomniany wyżej) funkcjonalnie bardzo zbliżone, ale to głównie dzięki integracji z pozostałymi systemami po IP, to był też moment w którym zdecydowałem o wyborze platformy NUC jako mojej podstawowej - wcześniej miałem w lokalizacjach 1. i 2. instalacje na RPi3B i RPi3B+ (RPi4 wtedy jeszcze nie bootowało z USB i nie było wiadomo kiedy to nastąpi).

To HA można klastrować? Active-active lub Hot-Standby?



obraz

Miałem na myśli trzykrotne integracje z tymi samymi systemami zewnętrznymi, klastrowaniem bym tego nie nazwał (jakkolwiek każdy z tych 3 HA dublował działanie pozostałych).
A w kwestii łączenia kliku HA w jedną całość

ale ja nie znalazłem zastosowania dla takiego rozwiązania
(ale być może to mieć sens gdy chcemy ogarnąć kilka budynków?)
warto jednak chociaż spróbować dysponując 2 instalacjami (zdalnym encjom definiujemy prefixy, jest filtrowanie, ale nie jest doskonałe).

Dysk 256GB to niestety już minimum dla HA. Baza danych szybko się rozrasta przy wielu czujnikach, integracjach, zliczaniu różnych statystyk (Energia, wykresy, itd.) Do tego trzeba dodać różne dodatki, Nodered, Zigbee, EspHome, Samba i inne których przybywa w miarę poznawania HA. Każdy z nich zajmuje pamięć + kontenery HA + Pamięć Wirtualna HA która niestety zabiera nam sporą część dysku, do tego trzeba dodać miejsce na wykonanie kopi zapasowej konfiguracji HA, przy rozbudowanym już HA kopia zapasowa to sporo już ponad 9 giga.

Tylko czy jest sens trzymać historię wszystkich encji? Np. już sama aplikacja mobilna HA generuje tysiące zdarzeń dlatego należy się poważnie zastanowić na filtrowaniem zapisywanych statusów - Recorder - Home Assistant

1 polubienie