Jaki NUC zamiast RPI 4 do +=400zl?

Obawiam się, że te sprzęty za ok 400-600 zł cudu nie zdziałają ale rzecz w tym żeby dobrać złoty środek coś pomiędzy wydajnością, ceną i zużyciem prądu. Przywykłem do tego że malina mieści się w ok 0,8A przy 5V:) więc nie chcę stawiać serwera co potrzebuje 40W w idlu ;). Założenie jest proste: mały terminal, z 4 rdzeniami ,do tego 8 GB w jednym slocie + SSD 120-240 GB i zużycie prądu max ok. 7W w idlu. Sprawę komplikuje moje znikome (żadne) doświadczenie z HA:)

Nie. Na Q910 mam natywnie HA , beż żadnych VM-ek. I tu jest i3 a nie i5.
A co do zużycia prądu - nie traktuj tego wyłącznie w kategorii TYLKO serwer.
image

  • Esprimo Q910,
  • Wyse 5070.
  • Modem ETTH,
  • Router.
    Czyli sprzęt który chodzi 24/h
    Gdybym przeliczał to na PLN to bym przy świeczkach siedział.

U mnie przez 24/h w tym konkretnym przypadku zjada 0.71kWh *0,7 PLN = 0,497 PLN dziennie * średnio 30 dni = 15 PLN * 12 m = 180 PLN rocznie.

1 polubienie

Szczęściarz :slight_smile:
Moja szafa “grająca” to największy odbiorca energii

  • Qnap 4xHDD 4TB jakieś 60W
  • Rejestrator CATV 52 W
  • Router, switch itp 35 W
  • Dell Wyse
  • Serwer Ubuntu
  • Mesh 40W
    średni pobór 160 W * 24 godz= 3,84kWh * 365= 1401kWh * 0,69 zł = 967 zł rocznie
    za zabawki :slight_smile:

Jak to się mówi : a kto bogatemu zabroni XD

Jasne, nie liczę na to, że zamknę się w 7W:) Mam automatykę, alarm, UPS i parę innych rzeczy, które zjadają prąd ale przechodząc z RPi chciałbym pozostać w okolicach 10W a nie 40:)

Thin Client’y jakie by nie były nie będą pobierały po 40W w idle, skoro przy pełnym obciążeniu biorą po 20W-30W (niektóre modele mniej, ale zazwyczaj takich nie ma co brać pod uwagę jeśli ma być jakaś sensowna wydajność, z drugiej strony im nowszej generacji procek tym zazwyczaj lepszy stosunek wydajności do pobieranej mocy).

Tam pomiar mojego sprzętu NUC6CAYH (możesz porównać procki - Celeronek J3455 -może demon wydajności to nie jest, ale mi wystarcza) - typowo pobiera właśnie koło 7W, ostatecznie można z niego wywalić kartę WiFi i na tym zaoszczędzić troszkę prądu (ale jeśli ją wywalę, to wstawię tam Coral’a, więc raczej pobór wzrośnie)

@szopen napisał , Ja dopowiem że jak kupowałem to nie patrzyłem na waty tylko na łatwość grzebania i instalacji oraz że ten sprzęt może więcej to raz a dwa na moment kupna Thin Clienty zdrożały o 100 % więc wziąłem na logikę coś co będzie ciągnąć z zapasem i nie żałuje.
Thin Clienty jak być może wiesz nie są od roboty bo z założenia gro pracy ma być na serwerze a on ma to tylko z wizualizować.

Oczywiście lepiej mieć zapas mocy. Skoro np T620 dają radę to Wyse 5070 musi. Co do grzebania w terminalu to hmm raczej nie ma co tam ruszać, z wyjątkiem RAMu i dysku, zmiana CPU już jest nieopłacalna. Co do kosztów obecnie to taki 5070 wychodzi mniej jak rpi4.

Dlatego myślę, że wyse 5070 będzie dla mnie lepszy niż Q920. Jeżeli się mylę to mnie poprawcie:)

Na pewno będzie mniej żarł prądu oraz poniższe wnioski ( I5 jest w Q920 , Silver jest w Wyse ):




I na koniec :
image

Całe zestawienie::
CPU Q920 vs Wyse 5070

2 polubienia

Wszystko zależy od zastosowań CPU. W tym przypadku największym wyzwaniem będzie wg. mnie obsługa kamer i wirtualizacja.

Ja mam Q920 ale z i3. Moim zdaniem bardzo dobrze się sprawuje. Oprócz HA mam na nim postawione Xpenology z kilkoma aplikacjami pracującymi non stop więc jest lekko obciążony. Pobór jest na poziomie 17-20W.

czy pod instalacje tylko samego HA takie coś wystarczy
,https://allegro.pl/oferta/hp-t620-terminal-thin-client-amd-8gb-128ssd-win7-10723793200?reco_id=96b9e357-51e8-11ec-95dd-40a6b731e530&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951
obecnie mam RPi 3B+ z dyskiem 128ssd
i juz mam problemy z pamiecią dochodzi do 90% i wszystko bardzo zwalnia a nawet przestaje działać.


Czy większa pamięć ram w tym hp pomoże rozwiązać ten problem?
zastanawiam się też nad tym q920 ale chyba go nie wykorzystam do końca i jeszcze nie wiem czy dam radę z proxmox i na nim instalację HA.
Będę chciał jeszcze podłaczyc do HA 2 kamery.

Napisze tak : zostaw u sprzedające ten szrot i kup jak Ci bardzo zależy na energooszczędności WYSE 5070 ( jest to o wiele, wiele nowsza architektura ) lub Q910/920. Nie patrz czy nie wykorzystasz mocy czy możliwości.
Nie kupuje się sprzętu na “dziś” ale na “jutro” a tutaj na Forum już to było pisane jak bardzo się HA zmienił w pożeraniu zasobów.
PROXMOX… dobra…zamilknę.

Pomoże, ale ja bym nie szedł w aż tak przestarzałe procki, jak AMD GX-217GA.

Już postanowione będzie q920. Myślę że jakoś go jeszcze wykorzystam oprócz HA.

Witam, jaki proponujecie sprzęt z w miarę dobrym prockiem, ram jakieś 4gb a przede wszystkim możliwością podpięcia dwóch dysków tak żeby ten drugi był cały czas backupem i w razie awarii pierwszego ha powstał sam

Takich cudów jak żyję nie widziałem (tzn. widziałem i codziennie używam w pracy, ale gwarantuję, że nie masz tego w budżecie, skoro clou twojego planu to 4GB RAMu - poszukaj po prostu jakiejś platformy serwerowej np. Supermicro czy Tyan z opcjami które Cię interesują) - możesz użyć płyty z kontrolerem raid 1 (zwykły mirror, w sumie nie ma co strzelać z armaty do muchy - większość współczesnych płyt głównych w zwykłym formacie ATX adresowana do nieco bardziej zaawansowanego użytku ma jakiś podstawowy kontroler tego typu onboard, trudnej znaleźć takie konstrukcje jedynie wśród formatów mini), ale to i tak nie daje 100% pewności, że system samoczynnie i w szczególności bezobsługowo wstanie z tego dysku, który pozostał sprawny.

Moim zdaniem przerost formy nad treścią - dużo istotniejsze są po prostu systematycznie tworzone backupy na innej maszynie i/lub w chmurze (przykładowo gdrive).

Edit - podczas szukania płyty głównej pod natywnie instalowany HAOS bardziej istotny jest dobór karty sieciowej onboard (by była kompatylbilna).

1 polubienie

Ostatnio odkryłem fajną płytę mITX, Advantech AIMB 275. Swego czasu było ich sporo na rynku i kosztowały grosze, teraz już coraz trudniej i ceny powyżej 100 na ogół. Płyta ma wszystko czego potrzeba, do tego z dyskiem PCIe, 8mb ramu DDR4 i celeronem G3900, na którym windows 10 śmiga zupełnie przyzwoicie pobiera około 8W w idlu z zasilacza 12V. A właśnie fajne jest to, że płyta zasilana jest pojedynczym napięciem 12V, nie potrzebuje zasilacza ATX. Przy max obciążeniu CPU bierze w ciut poniżej 2A czyli około 24W. Bez dysku, z systemem wystartowanym z pendrive pobiera 5-6W w idlu. Aktualnie mam na niej ESXi z HA i win 10 i zasilacz o wydajności 3A jest ledwo ciepły. Pomimo szalejących cen da się taki zestaw skompletować w okolicy 500 pln i jak dla mnie to jest idealna platforma pod HA.

1 polubienie

Płyta wygląda na taką na której poleci bez problemu HAOS bare-metal (jeśli ktoś zamierzałby użyć ten sprzęt jako dedykowany pod HA), choć oczywiście byłoby miło gdyby to ktoś potwierdził.

Faktycznie, nie wspomniałem o tym ale HA z obrazu Generic x86-64 działa bez problemu na tej płycie. Płyta ma jeszcze jeden ciekawy ficzer w postaci kilu portów GPIO. Nie wiem czy da radę dobrać się do nich spod HA ale spod windowsa bez problemu można nimi sterować.

1 polubienie