Jaki NUC zamiast RPI 4 do +=400zl?

Można wiele (również w ESPHome - tam to akurat platforma ds1307 i jak znam życie obsługuje też DS3231, pewnie można podebrać również czas z podpiętego modułu GPS, choć to już mega przerost formy nad treścią), ale wymaga to modyfikacji sprzętu, a pytający jest chyba głównie akwarystą, a nie elektronikiem.

Zdecydowanie prościej jednak uruchomić działające poprawnie i niezawodnie WiFi wraz z ciągłym dostępem do internetu.

Od biedy i własny serwer czasu nie jest jakimś hardkorem (ale by to miało jakikolwiek sens wciąż wymagane jest działające WiFi).


Wracając do tematu sprzętu pod HA

Większość typowych intel NUC w przypadku w miarę współczesnych generacji ma wymiary mniej więcej 5x11x11 cm
A np. ten model NUCa jest z pewnością obsługiwany, w ofercie z ogłoszenia gość sprzedaje gotowy sprzęt wraz z kompatybilnym RAMem i ssd rozsądnej pojemności
~~Ogłoszenia - Sprzedam, kupię na OLX.pl
(zastanawiałem się czy nie kupić, ale w tym wypadku Ameryki bym nie odkrył - ktoś inny już parę lat temu potwierdził kompatybilność tego modelu z HAOS)
trochę dziwne, że w opisie jest pojemniejszy ssd niż na zdjęciach, więc przy zakupie radzę podpytać.

Edit: ogłoszenie było i się zmyło (moim zdaniem było to dość atrakcyjne trafienie jak na sprzęt pod HA), dla potomnych -póki pamiętam jego treść: chodziło o intel NUC 5CPYH (i 8GB RAM w jednej kości + jakiś ssd o nieustalonej pojemności 120GB lub 250GB)
Ktoś się rzucił jak szczerbaty na suchary, a nawet nie zdążyłem wspomnieć, że ta konfiguracja jest dość optymalna na HAOS generic (bo to dość energooszczędny 2-rdzeniowy celeronek ze wsparciem VT-x), natomiast np. na proxmoxa jest to wybitnie za cienka konfiguracja (choć sytuację ratuje 8 GB RAM, to w tym wypadku jest to prawdopodobnie maksimum możliwości - ARK naszym przyjacielem jest)


Generalnie pod HAOS generic powinny się sprawdzać mini-PC używane od paru lat jako “tv-boxy” i mam w planie przebadać inny sprzęt, tylko póki co kopię po nieoficjalnej dokumentacji “uzdatniania” do użytku, z pewnością pochwalę się jeśli się uda (wtedy też ujawnię potencjalne modele).
Mała aktualizacja - niestety sprzęt który rozpracowuję ma ekstremalnie mały ssd (16GB) montowany fabrycznie, więc opłacalność tej konstrukcji już mocno słabnie przez konieczność dokupienia pasującego (stosunkowo nietypowego m.2 2240 sata) ssd o rozsądnej pojemności.