Jaki NUC zamiast RPI 4 do +=400zl?

Fajnie że zaktualizowałeś informacje :stuck_out_tongue: bo zdążyłem napisać już to:
Wydaje mi się, że mylisz podstawowe pojęcia, co nie wróży za dobrze, do HA potrzebny jest jakiś komputer (choćby SBC taki jak RPi, albo chociaż hostowany hypervisor by użyć kawałka istniejącego komputera, ale ja sugeruję dedykowany komputer i instalację generic, bo tak będzie najłatwiej).

HA i Tasmota to dwa odrębne światy, w gniazdku co najwyżej możesz mieć jakieś firmware dla ESP (choć MCU w nim zainstalowany mocą obliczeniową przebija komputery sprzed 30 lat) takie jak Tasmota (w tym, które masz jest jakaś lekko zmodyfikowana wersja przez AIS, ale zasadniczo dokumentacja Tasmoty raczej powinna być OK):

Mając gotowca z wgranym softem Tasmota możesz zacząć czytać od tego miejsca
https://tasmota.github.io/docs/Commands/#after-configuration
(ale może lepiej przeczytać całą nie przejmując się fragmentami, których na razie nie rozumiesz by mieć jakieś pojęcie czego gdzie szukać, być może konieczna będzie aktualizacja już “na dzień dobry”?)

oprócz tego możesz używać polskojęzycznych forów - tu masz tematy powiązane z Tasmota - przejrzyj chociaż takie które wyglądają na pasujące

https://forum.arturhome.pl/tag/tasmota

Do tego właśnie przyda się HA

Kwestie instalacji HA są w tamtym dziale i jeśli będziesz potrzebował pomocy to tam załóż wątek lub znajdź pasujący do problemu i do niego się podepnij z nowymi postami

Wczoraj znalazłem na OLXie komputerek pod HA specjalnie dla Ciebie, ale jak widać ktoś już go kupił
Tu masz kolejną propozycję (jest wielokrotnie lepszym wyborem od RPi choć nikt tego konkretnie modelu nie testował to jestem na 99,9% przekonany, że będzie OK)
~~Ogłoszenia - Sprzedam, kupię na OLX.pl
Jest tańszy niż tamten wczorajszy ale będziesz musiał go doinwestować (32GB ssd wystarczy zaledwie na początek - długotrwała praca na tak małym ssd nie jest dobrym pomysłem).

Ku pamięci (skoro sprzedany) - konfig: jest taki: NUC5PGYJ Pentium N3700 2,4Ghz 4GB RAM usb 3.0 BT WiFi ssd 32Gb.