Jaki operator GSM do smart-domu?

,

Cześć!

U jakiego operatora forumowicze mają karty SIM dedykowane do smart-domu? (mam na myśli np. kartę SIM w centralce alarmu, albo numer pod jakim rejestrujecie konto signala na potrzeby powiadomien itp)

Ja poki co wybrałem Plusa, bo teoretycznie jest najtaniej (niby 10 zl i konto ważne ok) - ale jak się okazuje jest to bzdura, a konto mam drenowane spamem (kazdy SMS ktory przychodzi na ten numer jest forwardowany przez centralke alarmowa do domownikow, wiec jedna otrzymana reklama czy powiadomienie kosztuje mnie ok 2 zl).

Z tego co gadalem np. z T-Mobile, to sobie krzyczą 25 zł miesięcznie, co jest bez sensu, bo ja z tego numeru ani nie dzwonie, ani nie odbieram, po prostu - raz na czas wysylam lub odbieram SMSa, no i chce mieć pewność, że numer jest aktywny - kiedys uzywalem Virgin mobile, bo przeoczylem doładowanie i… usuneli numer bez możliwości przywrócenia.

Może znacie jakies fajne oferty telemetryczne, alboco?

Proponuję T-Mobile na kartę z taryfą Frii i włączonym pakietem “Bez limitu za 1 zł dziennie” - https://www.t-mobile.pl/r/repo1/tm/documents/zmiany/zmiany20210429/D_007_0014114_0007.pdf
Płacisz 1 zł dziennie tylko jeżeli czegoś użyłeś:
Opłata Dzienna naliczana jest po zrealizowaniu pierwszego danego dnia połączenia na krajowe numery komórkowe lub stacjonarne lub wysłania SMS-a na krajowe numery komórkowe lub wykorzystaniu krajowej pakietowej transmisji danych powyżej 5MB. Pierwsze 5MB transmisji danych zrealizowanych w ciągu danego dnia nie powoduje naliczenia Opłaty Dziennej, z zastrzeżeniem limitu dni, wskazanego w pkt 3.7. poniżej.
Aktywacja niniejszej Oferty skutkuje ustawieniem nowej daty Ważności Konta, która będzie wynosić 365 dni.
Tak więc jeżeli centralka alarmowa wyśle 20 SMSów wciągu 3 dni, zapłacisz za to 3 zł - po złotówce za każdy dzień. Czy trzeba czegoś więcej? :wink:

Ja zapomniałem o ważności konta, przypomiało mi się chyba po 6 miesiącach, numer po weryfikacji danych został odblokowany podczas rozmowy na czacie z konsultantem T-Mobile.

2 polubienia

A Nju? Przez długi czas miałem i byłem zadowolony. Teraz mam Orange, ale to z innego powodu (faktura)

1 polubienie

@shalak Do twoich zastosowań prawdopodobnie nada się Play na kartę odNowa, nie ma w nim nic za darmo (edit: jednak coś jest - rozmowy i SMSy do Play), ale przy niskim wykorzystaniu być może będzie optymalnie o ile chodzi o zarządzanie przez SMS.
A te forwardy to wyłącz lub filtruj.

1 polubienie

Sam posiadam takowe dwie karty czyli Play odNowa ( traccar ) i koszt to 100 PLN na rok czasu. Warunek to musi być ruch na karcie - transmisja.
Opcja druga - tylko nie wiem czy się nada ( nie są normalnie dostępne dla osób fizycznych ) to dedykowane karty do IoT właśnie - mają priorytet transmisji przed zwykłymi kartami.

To tak uściślając odNowa - by ważność karty nie przepadała i nie było “opłaty za bezczynność” ruch musi być jakikolwiek, w ich rozumieniu płatny (choćby 1 SMS wychodzący/m-c, pakiet 100SMS do innych sieci 5zł “bezterminowy”), transfer danych jest tam stosunkowo drogi, więc sens tylko do zastosować które nie używają sporych ilości danych (największy=najtańszy pakiet to 6GB/25zł “bezterminowy”, najtańszy=jednostkowo najdroższy 1GB/5zł, a bez pakietu jeszcze 2x drożej).

Stąd to mam bo ruch mały wiec mi wyszła ta 100 za cały rok. Ale to mi.

No tak, dlatego to podkreślam, bo mi zdalny “smart-dom” (a taki temat wątku) generuje średnio licząc koło 30GB-40GB ruchu miesięcznie (sprawdzone przez ostatnie kilka lat, w tym jest transfer używany przez zdalny dostęp do HA, 2 kamer, i centralki Vera, która tego ruchu chyba zużywa najwięcej).

Ja napisałem pod kątem tego zdania - chyba że piszący post ma z zamyśle tyle danych ile wspomniałeś.

Nie mam na myśli @shalak, bo on zdefiniował swoje wymagania dość jasno i raczej odNowa może być w tych warunkach optymalna, ale przyszłych czytających, bo podobnych wątków raczej brak.

A akurat podstawowy dostęp do internetu we wszystkich lokalizacjach mam GSM (LTE) więc tam używam albo Plusa albo Orange i oba rozwiązania mają sens przy transferach w granicach 100GB miesięcznie (tam gdzie trochę przekraczam te 100GB mam Plusa, ale tam jest dodatkowy pakiet 200GB transferu nocnego w cenie abo, więc i tak się mieszczę w podstawowym abo).

Na całkowitym tzw zadupiu gdzie nie ma przysłowiowo nic to skłaniał bym się raczej na Internet Satelitarny ale to drogie jak cholera.
Bo nawet po wioskach jest radiówka a w ostateczności jakiś GSM - tylko wracamy do pkt wyjścia czyli ilości danych generowanych przez instalacje.

To może uzupełnię - lokalizacja, gdzie mam Orange to akurat “totalne zadupie” i ten jeden BTS uratował mi tu tyłek (wcześniej, póki oranżada nie postawiła stacji, trzeba było chodzić na górkę by zadzwonić i akurat sięgał w taki biedny sposób tylko Plus, teraz wszyscy inni operatorzy, ale bodajże bez Playa - tu tylko roaming krajowy, też postarali się o zasięg, bo wszyscy masowo przechodzili do oranżady :D), “dzięki” temu mam do dziś skitrane anteny kierunkowe GSM (swoją drogą są w ogłoszeniach, bo już niepotrzebne)

Internetu satelitarnego używałem kilka (chyba już -naście?) lat temu i pomijam już cenę, bo tanie oferty wymagają “ziemskiego” uplinka, a takie z obustronnym transferem kosmicznym mają pinga po 10sekund (minimum to bodajże 4s.), więc realne zastosowania są mocno ograniczone…
W tej chwili dostępny jest już Starlink z parametrami nieco bardziej zbliżonymi do ziemskiego dostępu (ping ma być porównywalny z LTE, nie miałem okazji korzystać z tego systemu jak na razie), ale cena w PL wciąż dla zdesperowanych (a Musk bodajże zapowiadał okolice poniżej 30$/m-c).

W Virgin Mobile jest pakiet MINI3. Miesięczny koszt 3 zł, zawiera 30 sms + 30 minut + 300 mb. Nie widzę go na ich stronie ale jest w aplikacji mobilnej.

Jest też na stronie, choć ich system wygląda dziwacznie (cena w “zł/dni” to chyba pozostałość po pakietach jednorazowych na 30 dni)