Jaki operator GSM do smart-domu?

,

To może uzupełnię - lokalizacja, gdzie mam Orange to akurat “totalne zadupie” i ten jeden BTS uratował mi tu tyłek (wcześniej, póki oranżada nie postawiła stacji, trzeba było chodzić na górkę by zadzwonić i akurat sięgał w taki biedny sposób tylko Plus, teraz wszyscy inni operatorzy, ale bodajże bez Playa - tu tylko roaming krajowy, też postarali się o zasięg, bo wszyscy masowo przechodzili do oranżady :D), “dzięki” temu mam do dziś skitrane anteny kierunkowe GSM (swoją drogą są w ogłoszeniach, bo już niepotrzebne)

Internetu satelitarnego używałem kilka (chyba już -naście?) lat temu i pomijam już cenę, bo tanie oferty wymagają “ziemskiego” uplinka, a takie z obustronnym transferem kosmicznym mają pinga po 10sekund (minimum to bodajże 4s.), więc realne zastosowania są mocno ograniczone…
W tej chwili dostępny jest już Starlink z parametrami nieco bardziej zbliżonymi do ziemskiego dostępu (ping ma być porównywalny z LTE, nie miałem okazji korzystać z tego systemu jak na razie), ale cena w PL wciąż dla zdesperowanych (a Musk bodajże zapowiadał okolice poniżej 30$/m-c).