Jaki router do mieszkania

Panowie potrzebuję pomocy.
Zamierzam wymienić swój router. Aktualnie mam TP-Link Archer C2 (od dostawcy).
Poszukuje czegoś dobrego i stabilnego w kwocie do 300-400zł. Co możecie polecić?
Mieszkanie ma 63m, router umiejscowiony przy wejściu do domu więc w miarę na środku. Oczywiście interesuje mnie router dwuzakresowy.

https://www.asuswrt-merlin.net/

Ja wiem, że ta teza zabrzmi wywrotowo, ale ten co masz jest wystarczający.

Swoją drogą co za operator, że taki router?
Masz go na własność czy dzierżawa?
Jaka wersja? (pod nazwą handlową TP-Link Archer C2 i w takiej samej obudowie ukrywają się przynajmniej 2 różne sprzętowo routery) - jeśli masz na własność możesz po prostu zmienić firmware na alternatywne.

1 Like

Mam z nim pewne problemy.

1. Zasięg - wydaje mi się, że w takim mieszkaniu zasięg bez problemów powinien być wszędzie - chyba, że się mylę?
  2. Kilka razy zdarzył się problem (pewnie z softem). Nie mogę się wcale do niego zalogować. Po wpisaniu loginu, hasła nic się nie dzieje.
    Niestety jest w dzierżawie więc nie mogę zmienić firmware. Operator lokalny - Petrotel.
    Nie uda mi się do niego zalogować więc nie jestem w stanie podać więcej informacji a zamontowany jest tak, że gdybym chciał się dostać do naklejki pod routerem to bardzo muszę się namęczyć :stuck_out_tongue:

Skoro dzierżawa - to kwestię problemów ma załatwić operator (np. przez wymianę sprzętu na sprawny), to jakby tyle w temacie, bo w cudzym sprzęcie nie można tak grzebać, jak wspomniałem wyżej.
Niektórzy operatorzy uniemożliwiają logowanie użytkownika na sprzęcie dzierżawionym (więc to tez musisz ustalić),

Co do zasięgu to powinieneś przeskanować eter i zobaczyć czy nie masz tysiąca sieci sąsiadów (teraz bardzo modne są repeatery, meshe itd. włącznie z chińskim sprzętem z ustawionym nieprawidłowym rejonem i rozkręconą mocą na maksa, tylko to nie są rozwiązania do blokowisk, a działania UKE są symboliczne - kiedyś, gdy był jeszcze PIR to tacy “Janusze” trzęśli tyłkami, bo na ówczesne czasy kara za zakłócenia w eterze była dotkliwa, choć i dziś są paragrafy takie, że łeb odpada, ale nie słyszałem by ktoś poszedł siedzieć na 12 lat za rozkręconą moc na paśmie niechronionym, a samoloty z tego powodu jeszcze nie spadają :stuck_out_tongue: ).

A na koniec kwestia miejsca montażu - środek mieszkania wcale nie zawsze jest idealny (typowe przeszkody - szacht, lodówka, pralka+suszarka, ściana przenikana po skosie) musisz się po prostu zastanowić w których miejscach zasięg jest najbardziej istotny i na tej podstawie dobrać miejsce montażu - w mieszkaniu o takim metrażu zwykle można znaleźć na tyle idealny punkt, że nawet radiowo kiepski sprzęt sobie doskonale radzi.

Byłem w podobnej sytuacji: router dostawcy z beznadziejnym Wi-Fi, poprosiłem o wyłączenie rozgłaszania Wi-Fi i kupiłem Ubiquiti AP AC LR aby mieć porządną siec Wi-Fi, rozwiązanie rewelacyjne :heart:. Z czasem router dostawcy okazał się blokerem do realizacji moich potrzeb, poprosiłem więc o wymianę na modem GPON (tu już było pod górkę ale udało się) i kupiłem najprostszy router Mikrotika hEX S. Myślałem, że będę miał problem z konfiguracją Mikrotika ale sie myliłem, startowy wizard załatwia wszystko co trzeba.

No i teraz jeszcze bardziej się zastanawiam co zrobić :wink: myślałem, ze ten mój tp-link to taki średniak, który powinien jak najszybciej zniknąć…
@szopen wczesniej mogłem się na niego logować. Teraz coś się stało. Ae twój wpis uświadomił mi, że to nie jest mój problem. Odezwę się do dostawcy i niech wymieni mi na nowy. Jeżeli ten drugi będzie lepszy to może zostanę przy nim.