Jaki router do mieszkania

Panowie potrzebuję pomocy.
Zamierzam wymienić swój router. Aktualnie mam TP-Link Archer C2 (od dostawcy).
Poszukuje czegoś dobrego i stabilnego w kwocie do 300-400zł. Co możecie polecić?
Mieszkanie ma 63m, router umiejscowiony przy wejściu do domu więc w miarę na środku. Oczywiście interesuje mnie router dwuzakresowy.

https://www.asuswrt-merlin.net/

Ja wiem, że ta teza zabrzmi wywrotowo, ale ten co masz jest wystarczający.

Swoją drogą co za operator, że taki router?
Masz go na własność czy dzierżawa?
Jaka wersja? (pod nazwą handlową TP-Link Archer C2 i w takiej samej obudowie ukrywają się przynajmniej 2 różne sprzętowo routery) - jeśli masz na własność możesz po prostu zmienić firmware na alternatywne.

2 polubienia

Mam z nim pewne problemy.

  1. Zasięg - wydaje mi się, że w takim mieszkaniu zasięg bez problemów powinien być wszędzie - chyba, że się mylę?
  2. Kilka razy zdarzył się problem (pewnie z softem). Nie mogę się wcale do niego zalogować. Po wpisaniu loginu, hasła nic się nie dzieje.
    Niestety jest w dzierżawie więc nie mogę zmienić firmware. Operator lokalny - Petrotel.
    Nie uda mi się do niego zalogować więc nie jestem w stanie podać więcej informacji a zamontowany jest tak, że gdybym chciał się dostać do naklejki pod routerem to bardzo muszę się namęczyć :stuck_out_tongue:

Skoro dzierżawa - to kwestię problemów ma załatwić operator (np. przez wymianę sprzętu na sprawny), to jakby tyle w temacie, bo w cudzym sprzęcie nie można tak grzebać, jak wspomniałem wyżej.
Niektórzy operatorzy uniemożliwiają logowanie użytkownika na sprzęcie dzierżawionym (więc to tez musisz ustalić),

Co do zasięgu to powinieneś przeskanować eter i zobaczyć czy nie masz tysiąca sieci sąsiadów (teraz bardzo modne są repeatery, meshe itd. włącznie z chińskim sprzętem z ustawionym nieprawidłowym rejonem i rozkręconą mocą na maksa, tylko to nie są rozwiązania do blokowisk, a działania UKE są symboliczne - kiedyś, gdy był jeszcze PIR to tacy “Janusze” trzęśli tyłkami, bo na ówczesne czasy kara za zakłócenia w eterze była dotkliwa, choć i dziś są paragrafy takie, że łeb odpada, ale nie słyszałem by ktoś poszedł siedzieć na 12 lat za rozkręconą moc na paśmie niechronionym, a samoloty z tego powodu jeszcze nie spadają :stuck_out_tongue: ).

A na koniec kwestia miejsca montażu - środek mieszkania wcale nie zawsze jest idealny (typowe przeszkody - szacht, lodówka, pralka+suszarka, ściana przenikana po skosie) musisz się po prostu zastanowić w których miejscach zasięg jest najbardziej istotny i na tej podstawie dobrać miejsce montażu - w mieszkaniu o takim metrażu zwykle można znaleźć na tyle idealny punkt, że nawet radiowo kiepski sprzęt sobie doskonale radzi.

Byłem w podobnej sytuacji: router dostawcy z beznadziejnym Wi-Fi, poprosiłem o wyłączenie rozgłaszania Wi-Fi i kupiłem Ubiquiti AP AC LR aby mieć porządną siec Wi-Fi, rozwiązanie rewelacyjne :heart:. Z czasem router dostawcy okazał się blokerem do realizacji moich potrzeb, poprosiłem więc o wymianę na modem GPON (tu już było pod górkę ale udało się) i kupiłem najprostszy router Mikrotika hEX S. Myślałem, że będę miał problem z konfiguracją Mikrotika ale sie myliłem, startowy wizard załatwia wszystko co trzeba.

1 polubienie

No i teraz jeszcze bardziej się zastanawiam co zrobić :wink: myślałem, ze ten mój tp-link to taki średniak, który powinien jak najszybciej zniknąć…
@szopen wczesniej mogłem się na niego logować. Teraz coś się stało. Ae twój wpis uświadomił mi, że to nie jest mój problem. Odezwę się do dostawcy i niech wymieni mi na nowy. Jeżeli ten drugi będzie lepszy to może zostanę przy nim.

Wiem, że temat już trochę zakurzony, ale chciałem tylko napisać, że mam dokładnie ten sam zestaw (Ubiquiti AP AC LR + Mikrotik hEX S).
Powiem krótko: RE-WE-LA-CJA! :slight_smile:
Fakt, nad wszystkim trzeba chwilę posiedzieć, żeby skonfigurować (do Ubiquiti można wykorzystać kontroler zainstalowany na HA) ale działa wybornie.
Możliwości konfiguracji MIkrotika niespotykane nigdzie indziej, oczywiście można go zintegrować z HA i np. guzikiem z panelu HA wyłączać internet danym użytkownikom, włączać VPN-a, włączać sieć dla gości, podglądać transfer czy co tylko sobie wymyślimy…
Polecam!

Ja poszedłem na łatwiznę - skonfigurowałem AP korzystalem z aplikacji mobilnej producenta, kilka kliknięć i gotowe :grin:.

Witam, podepnę się do tematu, bo nie do końca znalazłem na forum odpowiedzi na moje pytanie.
Tak jak w temacie jaki router wybrać. Dom 2 piętrowy, obecnie mam 2 routery (głowny Asus RT-AC51U oraz dodatkowy ASUS RT-N12+) i jednak jestem średnio zadowolony z pokrycia sygnałem Wi-Fi.
Dostałem podpowiedź, aby przy wymianie kupić routery, aby pracowały w sieci WfFi Mesh. I tutaj pojawia się problem, bo nie wiem co wybrać. Podobno seria TP-Link Deco działa w miarę, ja osobiście myślałem o routerach Asua bo mam takie, ale jak czytałem to nie do końca się sprawdzają.
Zależy mi też, aby router miał możliwość ustawienia serwera OpenVPN tak jak ma to mój obecny router oraz aby nowy/nowe routery posłużyły mi kilka lat (za duża liczba urządzeń Wi-Fi czy inne problemy.

Routery możesz zostawić a kup lepiej AP od Ubiquity - myślę, że nic nie zastąpi tej jakości w Wi-Fi.

Co robi ten dodatkowy router? Jak jest podłączony i skonfigurowany?

tak, jest podłączony i skonfigurowany (jako AP), jest to element tymczasowy, bo nie potrzebowałem dobrego Wi-Fi w tamtym miejscu, ale jak zmieniła mi się sytuacja to stwierdziłem iż muszę się za to wszystko wziąć i zrobić porządnie.

Podłączony po etherniecie z pierwszym routerem ? Rozgłasza ten sam SSID co pierwszy router? Urządzenia podłączone do tego routera są w tej samej sieci co pierwszy router?

Miałem tak ustawione, ale nie miałem pokrycia w całym domu, musiałem przenieść router i na razie nie ma tam przewodu.
Nawet czasami tak gorzej działał.

To mam zostawić ten router co mam i dokupić do niego który AP od Ubiquity, aby to sensownie działało? A jak będzie z przełączaniem się urządzeń między routerem, a tym AP bo obecnie na tych Asusach to czasami średnio działa (głównie laptopy i telefony - musiałem rozłączyć i połączyć ponownie, aby się przełączyły)?

W roterze wyłączasz wi-fi. Cały ruch wi-fi przejmuje AP…

A to jeden taki AP da mi zasięg na dwa piętra po ok 80m2 i który AP od Ubiquity wybrać? Bo jest ich sporo i do końca nie wiem który byłby najlepszy w tym przypadku.

Jak pisałem wcześniej używam Ubiquiti AP AC LR (long range), jest już model U6-LR (Wi-Fi 6) ale cena powala.

Jeżeli zostanie zamontowany centralnie na suficie na poziomie “0” to nie powinno być problemu z pokryciem poziom “+1”, wszystko oczywiście zależy od konstrukcji budynku.

No i tu pojawia się u mnie problem, bo nie ma najmniejszych szans na taki montaż, a to byłoby idealne. Jedynie w miarę centralnie mogę na poziomie +1 takie coś dać przy podłodze za regałem, ale to nie będzie idealnie. W przypadku gdyby jeden nie dał zasięgu na wszystko to dokupić drugi czy może ratować się tym Asusem RT-N12+ w trybie AP (mogłoby brakować zasięgu w jednym ogrodzie i altanie) ? Ogranicza mnie też budżet, idealnie byłoby zmieścić się w 500-600zł, ale jak będzie trzeba to wydam więcej, bo chcę to zrobić i zapomnieć o tym, najwyżej inne pierdoły kupię troszkę później.

A co z “Ubiquiti UAP AC M” - bo to można chyba później łatwiej rozbudować, a cena podobna, czy darować sobie w domu mesh?