Jaki router do mieszkania

Robisz tak: na początek kupujesz jednego AP, łączysz go po ethernecie do routera, znajdujesz najbardziej optymalne miejsce montażu, na aplikacji od Ubiquiti sprawdzasz zasięg we wszystkich wymaganych miejscach w domu. Jak jest niezadowalająco to na routerze włączasz Wi-Fi z takim samym SSID i hasłem co na AP tylko na inny kanale. Ponownie sprawdź czy zasięg jest OK. Można też zamontować taki Ubiquiti UniFi AP AC In Wall (UAPACIW) - nadaje się do pokrycia sygnałem WiFi pomieszczeń gdzie jest pojedyncze gniazdo ethernet, posiada w sobie switch, zyskuje się dodatkowe dwa extra porty ethernet.
Osobiście kieruję się zasadą: AP do routera zawsze po kablu, mesh to ostateczność.

Z zasięgami jest tak, możesz kupić tylko xiaomi ax3600 (mam taki) wgrywasz firmware chiński, zwiększasz moc z 50 do 1000mA (chyba taka to jednostka) i zasię masz u sąsiada na full prędkości. Pytanie jest czy chcesz przy tym spać.
Druga opcja stawiasz wszędzie AP, pokrywasz wszystko zasięgiem z małą mocą do 50mA(regulacje UE) i też masz wszędzie zasięg. Tyle że promieniowanie jak jest wszędzie to i tak będzie oddziaływać na ciebie, więc pytanie jest czy mieć jeden router super mocny z dala od łóżka gdzieś na innym piętrze, czy wszędzie AP ze słabym zasięgiem ale i tak w nim przebywać.
Ja postawiłem pokrycie zasięgu przez AP raczej z dala od łóżek, a ten xiaomi służy mi do zarządzania MAC adresami. Trochę mnie przeraża te 1000mA mocy na antenach.
To czy router ma lepszy zasięg czy gorszy, to zależy od ustawień firmowych routera, i sposobu pomiaru przez firmę produkującą ten router, UE mówi że max ma być 50mA ale nie mówi jak i gdzie mierzyć ma producent. Stąd są rozbieżności w zasięgach routerów.

Gorzej jak sąsiedzi zrobią to samo :wink: (w dodatku na tym samym kanale Wi-Fi którego Ty używasz) więc raczej na nic zdają się Twoje zabiegi:

Ja postawiłem pokrycie zasięgu przez AP raczej z dala od łóżek

Podsumowując, xiaomi AX3600 zasięg i prędkość: firmware EU - bieda edytion, firmware china - masakrator

@luki25
Sorry ręce mi opadły, takie działanie to zwykły wandalizm w eterze porównywalny z nasraniem wszystkim sąsiadom na wycieraczki, a właściwie sporo gorszy, bo g***o każdy zauważy od razu i może je usunąć, a przeciętny człowiek nie zrozumie dlaczego u niego są problemy z działaniem WiFi.

W wielu krajach kary za używanie czegoś takiego są dość wysokie, u nas niestety nie
(wprawdzie UKE może nałożyć karę do 100 000zł, ale tylko za wprowadzenie do obrotu lub oddanie do użytku czegoś takiego, a grzywna dla zwykłego użytkownika jest jakaś śmieszna bodajże 1000zł).

1 polubienie

mieszkam na wsi, wiec najbliższy sąsiad ma dom 100m, ale ma na uwadze swoje zdrowie i zostałem przy standardzie

Mam pytanko w temacie. Planuje trochę zmodernizować swoją sieć, a właściwie zrobić ją normalną. Obecnie nie mam żadnego specjalnego sprzętu, tylko opieram się na tym, co mam od dostawcy. A że oni dają raczej sprzęt marny, to szukam inspiracji. Neta mam po światłowodzie z Orange (300M, z planem zwiększenia na 600 lub max, czyli 1T). Obecnie mam Funboxa 3.0. Z tego co czytałem, to przy zmianie parametrów to chyba zmieniają Funboxa na 6.0, bo ten stary nie wyrabia przy takich parametrach.
Ale wracając do tematu. Funbox zostałby mi jako punkt dostępu do neta, bo chyba z jego poziomu można wyłączyć wifi, a pod WAN podłączyć coś lepszego i z tego korzystać. I teraz czytałem trochę w necie i mam dylematy. Czy iść w kierunku Ubiquiti, czy coś innego? Z Ubiquiti to myślałem nad UAP AC LITE lub wersji LR. Ale też słyszałem dobre opinie o Xiaomi AX3600.
U mnie jest o tyle trudna sytuacja, że to jest mieszkanie w bloku z lat '60. Wielka płyta. I środkiem mi idzie nośna lana z betonu. W pewien sposób ogranicza sygnał. Nie jest tak, że nie mam po drugiej stronie, ale jest słabszy i są miejsca, gdzie się gubi. A przy zwiększaniu w przyszłości ilości urządzeń pewnie problem będzie rósł. To nie Zigbee, który tworzy mesh.

W pierwszej chwili nie mogłem zrozumieć o co chodzi, ale jak rozumiem w liveboxie chcesz wyłączyć punkt dostępu (AP), ale zostawić go jako router (jeśli masz IPTV lub VoIP to nawet nie ma za bardzo innych opcji).

WAN masz światłowodowy, więc tam nie grzebiesz (teoretycznie można całkiem wywalić liveboxa i w jego miejsce wrzucić ONT w konfiguracji bridge i wtedy wstawić własny router, ale podobnież Orange ostatnimi czasy taki sprzęt daje tylko w ofertach biznesowych, a nie w “optycznej neostradzie”).

Nowe Access Pointy (punkty dostępowe) chcesz podpiąć do LAN a nie do WAN.

Odnośnie Ubiquiti UAP, to do zasilania potrzebne jest PoE, więc przy zakupie wybierz zestaw z zasilaczem i injectorem (a, nie “goły” AP).

Routery Xiaomi nie są dobrym pomysłem - to sprzęt chmurowy jak ich wszystkie wypusty (na fabrycznym sofcie, a alternatywy są dostępne tylko na stare modele) .

Ok. Rozumiem. To, że Ubi są zasilane przez PoE to już doczytałem i widziałem takie komplety, wiec pewnie tak bym kupował. Gdzieś trafiłem na info, że wersja Lite potrafi piszczeć a LR nie. Prawda to? Czy raczej odnosi się to do jakiejś starszej wersji? Z tego co już wyczytałem to unifi controller mogę też postawić na synology, które u mnie bedzie centrum zarządzania domem, wiec chyba ma to sens iść w tą stronę. Jeszcze się zastanawiam czy uda mi się postawić prywatny dns (lokalny)? No i zostanie temat odpowiedniego zabezpieczenia sieci.

1 polubienie

Nie używam w domu, to się nie wypowiem odnośnie piszczenia, w robocie nigdy nie zauważyłem aby “piszczały”, nad głową mam UAP-nanoHD i nie piszczy, ale nie pracuję w absolutnej ciszy (kiedyś były również starsze modele, choć sieć jest modernizowana systematycznie, więc może nie zdążyły się sypać ze starości).

Też gdzieś o tym czytałem ale kupiłem model Lite i faktycznie mój egzemplarz piszczał więc wymieniłem na LR.
Do podstawowej konfiguracji access pointa Ubiquiti wystarcza aplikacja mobilna, UniFi Controller nie jest wymagany.

Cześć, odgrzebie temat, mam dość rozbudowana sieć główny router xiaomi ax3600 i 2xap ax3600 + 3 x ap tplink + edimax (stare). Edimax mam na balkonie, caly czas ma podpięte 13 urządzeń. ostatnio jak włączyłem tv i telefon to zaczyna sie dyskoteka czyli zwalniają urządzenia - telefon / tv. Mowa tu o tym balkonie z tym edimaxem.
Wszystkich urządzeń w sieci mam 155. teraz pytanie czy wymienić ten główny ax3600 na ax9000 (sprzetowo lepszy) czy tylko tego ap edimax na balkonie na innego z WiFi 6? czy może inne rozwiązanie mi polecicie. ilość ap jest podyktowana pokryciem zasięgu wew i zew budynku.

U Siebie mając ponad 100 urządzeń też borykałem się z problemami wypadania ich z sieci aż w końcu dojrzałem do decyzji aby to w końcu raz porządnie ogarnąć. Zdecydowałem się na urządzenia ubiquiti. Zacząłem od zainwestowania w router i AP - dwa U6-LR i jeden U6-lite, dodatkowo na początek wymieniłem dwa switche aby zasilić AP. Zdaje sobie sprawę, że trochę to kosztuje ale po kilku tygodniach doszedłem do wniosku, dlaczego tak późno. Zostały mi jeszcze do wymiany 3 switche aby mieć pełną sieć opartą na unifi.
I każdemu kto chce mieć kwestę sieci porządnie zrobioną polecam powyższe.

2 polubienia

I bardzo dobry wybór a możliwości rozbudowy bardzo duże, np. Ubiquiti UniFi Controller (fizyczny, wirtualny), switche PoE, kamery itd.

@luki25 od początku na forum polecam rozwiązanie oparte o Ubiquiti. Zacznij od zakupu jednego APka, sprawdź, przetestuj, przekonasz się do tego rozwiązania :slightly_smiling_face:.

Super, zaproponuj proszę który model wybrać, mówię tutaj o routerze, myślę ze to jest źródło moich problemów. Albo powiedz jaki masz?

Każdy router bez Wi-Fi sprosta Twoim wymaganiom, poczytaj Dobór router lub AP.

Tak jak koledzy mówią Ubiquiti super sprzęt. Ale podpowiem, że jest jeszcze Mikrotik np. RB750GR3. Chwalę sobie bardzo, istny kombain, konfiguracji co nie miara. Mam do niego podłączone dwa AP Ubiquiti i działa wszystko tak jak powinno.

To ja rozważam, że trzeba by może wydać już pod 2tyś, a tu polecasz sprzęt za 300zł i mówisz, że śmiga. Może faktycznie trzeba będzie się pochylić nad mikrotikiem, albo wogóle zacząć od wyłączenia wifi na routerze

No chyba 250zł kosztuje, od kiegy go mam, mam pełną kontrolę nad siecią.
Nie rozumiem większości ustawień, ale w necie jest pełno informacji także jak coś chcesz zrobic to własnie na mikrotiku sie da to zrobić, tylko trzeba trochę poszukać :slight_smile:
@macek wydaje mi się ze też kiedyś mówiłeś, że masz Mikrotika?

a czy mozna na nim poukładać statyczne adresy ip poszczególnych urządzeń?