Jaki router do mieszkania

No to możesz poustawiać chyba na byle jakim… Ustawić można naprawdę wszytsko co tylko Ci się przyśni
Zobacz sobie w necie jak to wygląda, albo na YouTube jakiś filmik, zrozumiesz ogrom konfiguracji

Tak, zgadza się, Ty masz Mikrotika hEX a ja Mikrotika hEX S, bliźniaczy model, dałem 4 lata coś koło 350 zł, tak jak pisałem - bedę go używał aż wyzionie ducha :slight_smile:, nie widzę potrzeby wymiany tego routera przez kolejne lata.
Kiedyś Mikrotik był bardzo (i nadal jest) popularnym rozwiązaniem u małych ISP, takich osiedlowych, tani, sprawdzony i wydajny sprzęt, to samo oprogramowanie RouterOS na urządzeniu.

Kontroler mam postawiony w dokerze na Qnap-ie.

U siebie mam EdgeRouter 12

Również polecam mikrotik, gdy dobrze dobierzesz urządzenia możesz wszystko zasilić poprzez PoE.
Są urządzenia, które posiadają wyjście LAn+PoE do zasilenia kolejnych urządzeń. Mam jeden centralny zasilacz z UPS, który zasila cała infrastrukturę.
RouterOS pozwala na pisanie skryptów i posiada obsługę MQTT. Można też na routerze uruchomić monitoring stanu urządzeń sieciowy tzw. “Dude”. Poczytaj jeszcze o CAPsMAN.
Jako głowy pracuje RB4011iGS+5HacQ2HnD + HexS + RB 962UiGS-5HacT2HnT i kilka pomniejszych

Zacznij od wymiany AP na Ubiquiti. Mam dwie szt na 200m2 i spokojnie ogarniają, nawet na zewnątrz ESP przy furtce16m dalej, ba ESP w puszce pod korą kamienną. Roter mam z Asuswrt-Merlin z wyłączonym WiFi. Unifi Controller mam jako kontener docker’a. Od kiedy postawiłem te AP nie ma problemów z WiFi w domu, urządzeń ok 40szt.