Jaki sterownik do rolet (Zigbee)?

Cześć
Mam problem ze sterownikiem do rolet RTX (zgłasza się MQTT jako QS-Zigbee-C01). Roleta zewnętrzna z silnikiem, podłączona pod same klawisze (monostabilne- góra/dół) - działa prawidłowo. Po podpięciu tego sterownika i kalibracji (dół jako 0, góra jako 100). Sterownie rolet staje się praktycznie niemożliwe i żyje to własnym życiem. Otwieram roletę klawiszem, po paru sekundach roleta zamyka się samoczynnie, otwieranie rolety z shutter card (chcąc np wymusić pełne otwarcie) powoduje, że roleta otwiera się do kilku lub kilkunastu procent po czym zjeżdża w dół do pełnego zamknięcia i tak w kółko… ponowne parowanie nic nie dało…
Jesteście w stanie polecić sterownik do rolet zewnętrznych - może być też wifi, choć wolałbym zigbee który będzie działał pewnie i stabilnie w połączeniu zarówno z klawiszami fizycznymi monostabilnymi jak i HA?

Nie znam tego sprzętu, ale może kalibrację trzeba zrobić inaczej? (co na to instrukcja?)

A znasz lub masz jakiś sprawdzony sterownik który możesz polecić? (może być zigbee lub wifi) odsyłam tego RTXa - nie mam już do niego siły. Robiłem kalibrację zgodnie z linkiem 7 postów wyżej i nic to nie dało. Najbardziej wkurzające jest ciągłe samoczynne zamykanie się rolety z tym sterownikiem.

Wygląda to na odwróconą logikę sterowania czyli otwieranie z przycisku to zamykanie z HA.

Tylko dlaczego działa to niezależnie od HA i pomimo braku podejmowania akcji zarówno w HA jak i fizycznym przyciskiem sterownik sam zamyka roletę… no nic - odsyłam ten szajs i kupuję bleboxa - zobaczymy jak to będzie działać.

Jeżeli nadasz chcesz sterownik Zigbee możesz spróbować modułu OTX:

@prezes-tk hej mam pytanie jak skonfigurowales powiekszenie zasiegu na 2 dongle? ja wlasnie mam dongla i tylk odwie rolety w domu mi wykrywa, reszta za daleko, myslalem ze zasieg bedzie sie rozszerzal a tu jakas lipa :frowning: generalnie niby mam sonoff zigbee 3.0 dongle, + dodalem 2 sonoff mini, ale dalej zostaje z 2 pokojami tylko :frowning:

Też nie jestem mocarzem w tym temacie ale faktycznie udało mi się przeprogramować drugiego dongla (oba też Sonoff Zigbee 3.0) jako router. Teraz koordynator mam na piętrze, a router na parterze. Wsadziłem go w taką wtyczkę z USB i całość do gniazdka elektrycznego, i zapomniałem o problemie zasięgu. Po uruchomieniu zasilania system sam go znalazł i skończyły się moje problemy. Program wgrywałem posiłkując się niniejszym forum i ewentualnymi odnośnikami do zewnętrznych stron, które tłumaczyłem deeplem :smiley:

masz moze pozapisywane linki? :slight_smile: mega by mi to ulatwilo

To zależy jaki sprzęt kupisz. Dla każdego (prawie) adaptera/koordynatora można wgrać oprogramowanie routera. Zacznij od oficjalnej dokumentacji. Jest wysoce prawdopodobne, że informacje te są aktualne.
Przy każdym sprzęcie masz link do instrukcji flashowania.

no wlasnie generalnie dziwne dla mnie jest to ze w 1 pokoju mam sterownik rolet i jest ok, w nastepnym juz nie mam zasiegu - przy czym ten jest niby routerem. Dodalem tez sonoff mini pomiedzy oba sterowniki i dalej nie mam zasiegu :frowning:

Generalnie odnosze wrazenie ze zigbee kiepsko dziala :confused: albo dom jest zbyt duzy

To jest komunikacja radiowa, więc nie zbadane są propagacje. Może coś tworzy skuteczne ekrany?
Zacznij od podstaw - Sonoff zigbee 3.0 dongle daj na przedłużce USB, tak aby odsunąć go od … tego co tam masz. Nic nie napisałeś w jakiej konfiguracji sprzęt, jakie oprogramowanie do Zigbee zastosowałeś. Zgadywanki… i robi się OFFTopic.

zbrojenie scian z keramzytobetonu? nic innego nie ma… :frowning: z wifi nie ma problemu

Jeżeli dodatek Z2M to pokaż swoją mapę, jeżeli ZHA nie wiem czy tam jest mapa.

Jest taka mapka z wizualizacją sieci.

Jaki to sterownik rolet? Może ten Moduł OXT mini sterownik rolet ZigBee TUYA houseiq - Wszystko dla inteligentnego domu? Akurat ten model (rozpoznawany jako TuYa TS130F control via MQTT | Zigbee2MQTT) praktycznie nic nie wnosi do sieci Zigbee, używam i kiepsko rozszerzają zasięg sieci Zigbee, moduł jest mały i z łatwością można go upchać w puszce podtynkowej.

uzywam tych modulow tuya

zigbee2MQTT + SONOFF 3.0 dongle
generalnie dodalem router/repeater tuya, ktory ma lepszy zasieg, a jest dalej niz sonoffminiled, aczkolwiek nic nie rozszerza :frowning: chyba musze przejsc na moduly wifi… :confused:

Usuń z Z2M urządzenie które nie chce się połączyć.
Z menu rozwijanego wybierz router który jest najbliżej tego urządzenia

Screenshot - 03.02.2023 , 12_50_53

Screenshot - 03.02.2023 , 12_51_06

Np.
Screenshot - 03.02.2023 , 12_51_40
Włącz parowanie
Screenshot - 03.02.2023 , 12_51_50
I teraz spróbuj sparować swoje wcześniej usunięte urządzenie.

Dziwne że tak słabo z zasięgiem, u mnie 28cm betonu + 3 ściany na pół cegły i nie widzę jakiś problemów z zasięgiem.

Cześć,

chciałbym zapytać się o Wasze doświadczenie ze sterownikami rolet ZigBee MQTT działającymi z HA. Na rynku jest kilka sterowników do wyboru. Na obecną chwilę korzystam ze sterownika RTX Sterownik Rolet TUYA ZigBee TUYA DOPUSZKOWY i działa bez problemowo z TUYA
Chciałbym przejść na HA i nie wiem, czy ten sterownik będzie działał bezproblemowo.
Inne dostępne sterowniki to sterownik:
QS-Zigbee-C01
OXT SWTZ26 Moduł OXT mini sterownik rolet ZigBee TUYA houseiq - Wszystko dla inteligentnego domu
MOES Sterownik do rolet z procentową regulacją MOES Zigbee+RF - ONVE HOME

Proszę o pomoc w wyborze. Najwygodniej byłoby mi zostać przy dotychczasowym, czyli RTX. Nie mam jeszcze infrastruktury do HA, ale chciałbym kupić teraz i zamontować sterowniki rolet (na tę chwilę sterowane przez TUYA).

Skoro masz i działa z bramką TuYa to jaki jest sens wymieniać te sterowniki i kupować nowe. Z dużym prawdopodobieństwem te RTX powinne działać w Z2M.