Jaki sterownik do rolet (Zigbee)?

Cześć,

Szukam sterownika do rolet zewnętrznych ale na Zigbee (z N), nie chcę niczego na WiFi. Dlaczego ma być koniecznie Zigbee? Ponieważ instalując takie sterowniki rolet, niejako dookoła domu, automatycznie rozszerza się sieć Zigbee i staje się ona jeszcze bardziej niezawodna.
Na chwile obecną znalazlem tylko NETATMO (Legrand) łącznik rolet connected

Ten model ma zintegrowane przyciski góra/dół, zależy mi aby można było użyć przycisków dowolnego producenta osprzętu . Sterownik, oprócz zamykania i otwierania rolety (open, close), powinień mieć możliwość ustawienia pozycji rolety (stop, position).

Jakiś alternatywny sterownik Zigbee do tego?

ja testowałem blebox co prawda nie jest to zigbee ale działa fajnie

Potwierdzam. Blebox naprawdę fajnie działa

Znalazłem na ali takie urządzenie:

DIY Tuya Smart Zigbee 3.0 Curtain Switch Module for Motorized Roller Shutter Blind Voice Control Google Assistant Alexa Echo

Chyba jakaś “nowość” bo nie znalazłem podobnego urządzenia na liście urządzeń wspieranych przez z2m. Ktoś używa?

1 Like

Czy ktoś używał sonoff touch do sterowania roletami ? Nabyłem drogą kupna kilka włączników i chcę nimi sterować roletami. Silniki mają funkcję przeciążeniową więc po napotkaniu oporu np po zamknięciu rozłączają się tylko że włącznik ma mocno podświetlony przycisk co sugeruje że cały czas podaje napięcie. Czy jestem w stanie ustawić tak sonoff touch by wykrywając brak poboru mocy się przycisk rozłączał ? Może ktoś ma jakiś inny pomysł na rozwiązanie tematu ?

@Blazej ten wątek dotyczy sterownika Zigbee do rolet, odnośnie sterowników Wi-Fi do rolet jest już kilka postów na forum. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi, załóż nowy wątek. Z góry dziękuję.

[UPDATE]
Kontynuacja postu @Blazej 'a w wątku Sonoff Touch a sterowanie roletami.

Recenzja tego modułu jest na blogu Tuya Zigbee - sterownik rolet / żaluzji podtynkowy wymaga N (QS-Zigbee-S04-C01) SWTZ106, niestety nie jest tak pięknie jak myślałem:
Jedyny problem to nie możemy odczytać z HA (jeżeli sterowaliśmy fizycznie) % otwarcia. Jedynie czy jest full open czy full close.

Recenzja kolejnego sterownika Zigbee do rolet na blogu Tuya Zigbee - fizyczny przełącznik rolet - seria EM - HejDom. Jak razie to najlepsze wg mnie rozwiązanie ale idealnie nie jest bo “nie wejdą w podwójne puszki (kilka przycisków obok siebie) ale myślę, że to już niedługo się zmieni :slight_smile:”, też mam taką nadzieję bo w projekcie mam gniazdko elektryczne obok przycisków do rolet. Na razie jeszcze mogę się wstrzymać z wyborem rozwiązania bo prace remontowe się przedłużają.

UPDATE:

Zostało to już poprawione i pozycja rolety jest odczytywana:

image

Zdjęcie pochodzi z forum https://ai-speaker.discourse.group/

Moje zalożenie właśnie zostało spełnione - instalując takie sterowniki rolet, niejako dookoła domu, automatycznie rozszerza się zasięg sieci Zigbee i staje się ona jeszcze bardziej niezawodna.

1 Like