Jaki sterownik do rolet (Zigbee)?

Cześć,

Szukam sterownika do rolet zewnętrznych ale na Zigbee (z N), nie chcę niczego na WiFi. Dlaczego ma być koniecznie Zigbee? Ponieważ instalując takie sterowniki rolet, niejako dookoła domu, automatycznie rozszerza się sieć Zigbee i staje się ona jeszcze bardziej niezawodna.
Na chwile obecną znalazlem tylko NETATMO (Legrand) łącznik rolet connected

Ten model ma zintegrowane przyciski góra/dół, zależy mi aby można było użyć przycisków dowolnego producenta osprzętu . Sterownik, oprócz zamykania i otwierania rolety (open, close), powinień mieć możliwość ustawienia pozycji rolety (stop, position).

Jakiś alternatywny sterownik Zigbee do tego?

ja testowałem blebox co prawda nie jest to zigbee ale działa fajnie

Potwierdzam. Blebox naprawdę fajnie działa

Znalazłem na ali takie urządzenie:

DIY Tuya Smart Zigbee 3.0 Curtain Switch Module for Motorized Roller Shutter Blind Voice Control Google Assistant Alexa Echo

Chyba jakaś “nowość” bo nie znalazłem podobnego urządzenia na liście urządzeń wspieranych przez z2m. Ktoś używa?

1 polubienie

Czy ktoś używał sonoff touch do sterowania roletami ? Nabyłem drogą kupna kilka włączników i chcę nimi sterować roletami. Silniki mają funkcję przeciążeniową więc po napotkaniu oporu np po zamknięciu rozłączają się tylko że włącznik ma mocno podświetlony przycisk co sugeruje że cały czas podaje napięcie. Czy jestem w stanie ustawić tak sonoff touch by wykrywając brak poboru mocy się przycisk rozłączał ? Może ktoś ma jakiś inny pomysł na rozwiązanie tematu ?

@Blazej ten wątek dotyczy sterownika Zigbee do rolet, odnośnie sterowników Wi-Fi do rolet jest już kilka postów na forum. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi, załóż nowy wątek. Z góry dziękuję.

[UPDATE]
Kontynuacja postu @Blazej 'a w wątku Sonoff Touch a sterowanie roletami.

1 polubienie

Recenzja tego modułu jest na blogu Tuya Zigbee - sterownik rolet / żaluzji podtynkowy wymaga N (QS-Zigbee-S04-C01) SWTZ106, niestety nie jest tak pięknie jak myślałem:
Jedyny problem to nie możemy odczytać z HA (jeżeli sterowaliśmy fizycznie) % otwarcia. Jedynie czy jest full open czy full close.

Recenzja kolejnego sterownika Zigbee do rolet na blogu Tuya Zigbee - fizyczny przełącznik rolet - seria EM - HejDom. Jak razie to najlepsze wg mnie rozwiązanie ale idealnie nie jest bo “nie wejdą w podwójne puszki (kilka przycisków obok siebie) ale myślę, że to już niedługo się zmieni :slight_smile:”, też mam taką nadzieję bo w projekcie mam gniazdko elektryczne obok przycisków do rolet. Na razie jeszcze mogę się wstrzymać z wyborem rozwiązania bo prace remontowe się przedłużają.

UPDATE:

Zostało to już poprawione i pozycja rolety jest odczytywana:

image

Zdjęcie pochodzi z forum https://ai-speaker.discourse.group/

Moje zalożenie właśnie zostało spełnione - instalując takie sterowniki rolet, niejako dookoła domu, automatycznie rozszerza się zasięg sieci Zigbee i staje się ona jeszcze bardziej niezawodna.

2 polubienia

Kolejny sterownik Zigbee do rolet - Uniwersalny przekaźnik Salus RS600 (Zigbee).

Kolejny sterownik Zigbee do rolet - Moduł dopuszkowy sterownik rolet ZigBee CS TUYA www.houseiq.pl - Wszystko dla inteligentnego domu, jest najmniejszy z dotychczasowych wymienionych sterowników.

Mam podobno modul ale do przyciemniania swiata. Dalem rade go zintegrowac z conbee 2 wiec mam dostep lokalny a nie Przez tuya chmure. Prawdopodobnie da sie to zrobic take z tym modulem. Pozdrawiam

Witam

I w jakie rozwiązanie poszedłeś i jak się sprawuje ? Interesuje mnie kwestia zimą ,co się stanie jak roleta przymarznie ,czy któryś ze sterowników ma opcję przeciążeniową ? Na dniach będę montował rolety i dlatego potrzebuję coś sprawdzonego…

Niestety remont nie idzie zgodnie z planem, robiłem trochę testów na sterowniku QS-Zigbee-S04-C01, działał obiecująco, widzę pewną niedogodność w określeniu pozycji rolety w przypadku kiedy roleta dotyka już krawędzi parapety ale jeszcze nie następuje całkowite zasłonięcie okna.

Silnik rolety, jeżeli ma wbudowany odpowiedni moduł przeciązeniowy, zatrzymuje ruch rolety mimo tego, że jest podany sygnał np. podnoszenia rolety z przycisku sterownika. W tym przypadku, potem trzeba ponownie dokonać kalibracja sterownika rolet. Po konsultacjach z firmą od rolet, ostatecznie wybrałem zwykłe silniki, bez wykrywania przeciążenia.

Witam, jestem tutaj od niedawna, od kilku dni funkcjonuje u mnie HA, który “wchłonął” dotychczasowy system sterowania ogrzewaniem oparty na Z-Wave (Vera Plus) ale dzisiaj próbowałem zainstalować sterownik rolet zewnętrznych działający w protokole Zigbee (QS-Zigbee-C001). Posiadam dongla Sonoff, który zintegrował się z HA bez żadnych problemów i w zasadzie wszystko szło dobrze do momentu podłączenia sterownika. Roleta nie daje się w żaden sposób skalibrować, pracuje w taki sposób, że opuszczając ją z górnego krańcowego położenia dochodzi mniej więcej do połowy i koniec. Dalej na dół za nic nie chce, do góry owszem ale już nie do końca tylko kilka cm niżej. W ten sposób mogę po kilkunastu sekwencjach dojechać do krańcowego dolnego położenia (u mnie silniki mają wyłączniki krańcowe). Chyba już wszystko na tym forum przeczytałem (w innych miejscach również) i niestety, nie znalazłem rozwiązania. Nie mam np. takiej opcji w ustawieniach (albo nie wiem jak uruchomić) jak kalibracja. HA mam najnowsze, oprogramowanie dongla też pewnie nienajstarsze - dzisiaj dojechał do mnie od sprzedawcy. Może już ktoś rozwiązał taki problem i podzieli się wiedzą.

Próbowałeś kalibrować według opisu w Z2M:
https://www.zigbee2mqtt.io/devices/QS-Zigbee-C01.htm
lub tak:

P.S. Co prawda nie napisałaś z jakiego dodatku korzystasz.

2 polubienia

https://forum.arturhome.pl/t/sterownik-rolet-qs-zigbee-c01-reczna-zmiana-calibration-time/3501

Częściowo temat rozwiązałem ale w związku z tym, że powyższy link przekierował mnie do innego tematu (ręczna zmiana calibration time), to tam opisałem wszystko.

Update:
Powalczyłem trochę z roletami - ze względu na płytkie puszki (2 przypadki) pod włącznikami zastosowałem inne włączniki (z zintegrowanymi serownikami), a na parterze sterowniki podtynkowe (2 szt.). I wszystko chodziło chyba 3-4 dni, kombinowałem z automatyzacjami, doszedłem do tego, że rano się otwierały wszystkie rolety na zadaną wysokość, wieczorem zamykają i po chwili otwierają się do pozycji uchylonej. A nagle wczoraj wieczorem dwie (piętro) zamknęły się normalnie), a na parterze ruszyła jedna, którą zatrzymałem włącznikiem ściennym (te działają ok). Ze względu na inne zajęcia, dopiero późnym wieczorem zająłem się sprawdzaniem i widzę, że zmieniły się możliwości ustawienia sterowników górnych rolet w HA - brak możliwości ustawienia stopnia zamknięcia i otwarcia. Tylko “otwarte” lub “zamknięte”. Poza tym w ustawieniach klastra nie pokazuje mi ustawienia czasu ruchu, który ustawiałem. Po ponownym ustawieniu i zapisaniu, nadal po ponownym wejściu w te parametry nie mogę zobaczyć ustawionych czasów. Teraz jestem w pracy i nie mogę zrobić zrzutów dla zobrazowania tematu ale może ktoś już coś podpowie wcześniej.

A czemu zrezygnowałeś z detekcji przeszkody w silniku od rolet. Ja właśnie będę kupował rolety i zastanawiam się nad tym ficzerem.

Wiesz, jestem bardziej laikiem w tych sprawach, wszystko co do tej pory zrobiłem z HA to przeczytałem ba tym forum. I czytam dalej. Ale u mnie problemem był zasięg - przeniosłem dongla na korytarz, dołożyłem drugiego dongla z softem routera na parter i zaczęło wszystki działać, na mapce pojawiły się przyzwoite wartości i od tygodnia obserwuję ruch rolet. Na razie muszę się wstrzymać ze zmianami z powodu awarii jednej z rolet. Nie trzyma mi w napędzie coś w rodzaju sprzęgła: roleta po zatrzymaniu silnika opada grawitacyjnie do losowego momentu, aż zadziała jakaś zapadka. Raz więcej raz mniej. A wartość odczytywana w HA się nie zmienia. Czekam na fachowca od rolet. Ale chętnie dowiem się, z czegi zrezygnowałem :slight_smile: