Jakie urządzenia do dobrego użytkowania HA

Na początku chciałbym sie przywitać ze wszystkimi.

Witajcie,
jestem nowy na forum oraz od niedawna dopiero dowiedziałem się o HA.
Piszę temat w sprawie sprzętu do dobrego funkcjonowania Home Assistansa.
Chciałbym żeby był stabilny, nie było lagow oraz żeby posłużył na długo.
Mam dom o powierzchni 180 m2, parter, główne dowodzenie znajduje się idealnie na środku domu(czyli pomieszczenie gdzie znajduje się cała rozdzielnia, łącznie z skrętkami do prawie każdego urządzenia, gniazdka oraz włącznika.
Chciałbym to wszystko razem połączyć i żeby było funkcjonalne, nie denerwujące ze się coś zacina itd itp.
Chciałbym zrobić sterowanie z iPada w salonie, kuchni oraz sypialni.

Powiedzcie mi proszę jakich urządzeń muszę użyć, żeby to funkcjonowało bardzo dobrze, bez awarii i niepotrzebnych nerwowych emocji podczas użytkownika.

Będę wdzięczny za porady, oraz informacje które naprawdę pomogą mi w wyborze czegoś konkretnego.
Pozdrawiam wszystkich :blush:

1 polubienie

Z doświadczenia:

  • Jeżeli masz możliwość, to unikaj urządzeń WiFi jak ognia. Staraj się zbudować swoją sieć urządzeń na Zigbee. Przy większej liczbie urządzeń WiFi będziesz miał zakłócenia do tego stopnia, że sieć będzie zamulała.

  • Nie oszczędzaj na urządzeniach. Przy tanich urządzeniach będziesz miał problemy z parowaniem i łącznością. Jeżeli to ma służyć latami, wydaj więcej i miej spokój ducha (chociaż to nie jest reguła, że wydasz więcej to będzie dobre)

  • Zrezygnuj z integracji przez chmurę producenta. Jeżeli masz możliwość, preferuj lokalne rozwiązania takie jak ESPHome czy Tasmota. Sam w kilku swoich urządzeniach podmieniłem oprogramowanie i z dłuższej perspektywy urządzenia te działają znacznie lepiej.

  • Przed zakupem urządzenia, sprawdź, czy jest ono wspierane przez Zigbee2MQTT: | Zigbee2MQTT

  • Stosuj dużo routerów Zigbee! Zigbee jest siecią mesh, więc urządzenia podłączane do gniazdka (np. żarówki, smart gniazdka) mogą rozszerzać pokrycie tej sieci. Jeden koordynator w zupełności Ci nie wystarczy, dlatego wypełnij swój dom kilkoma takimi routerami.

1 polubienie

Witamy na forum.
Masz instalację zasilania typu gwiazda? Czy standardową (od puszki do puszki), a skrętka tylko jako dodatek?

Generalnie Home Assistant jest (jeszcze i pewnie długo zostanie) dla pasjonatów. Jeśli zrozumiesz jak to wszystko działa to dopiero wówczas będziesz mógł ocenić czy ten system jest dla Ciebie, bo praktycznie będziesz jego serwisantem i zasoby Twojego czasu będą wymagane dla jego utrzymania i udoskonalania. Zwyczajnie nie da się tego poznać i zrozumieć w jeden weekend. Nie ma jednego słusznego sprzętu, wyboru rozwiązania. HA daje wiele rozwiązań dla tego samego celu i ilu użytkowników, tyle dróg i opinii. Powtarzam, że HA to maraton nie sprint.

Pozwolę się nie zgodzić, bardziej problematyczne są urządzenia Zigbee, zwłaszcza zigbawki pod szyldem Tuya i osiągnięcie stabilnego systemy Zigbee2MQTT wymaga wiedzy i doświadczenia a bardziej zrozumienia jak to wszystko działa.

1 polubienie

Sam sobie zaprzeczasz bo zakładam, że to u Ciebie ESPHome i Tasmota działa po Wi-Fi :grin:.

@Prezesx Przy stosowaniu odpowiednich rozwiązań Wi-Fi (wcale nie drogich, poczytaj na forum o ubiquiti), sieć bezprzewodowa jest stabilna i niezawodna, tak działa u mnie od lat.

Nigdzie nie napisałem, że w swoim domu nie korzystam z urządzeń WiFi. To była sugestia ode mnie, co zrobić z takimi urządzeniami. Nie wyrzucę teraz kilku urządzeń tylko dlatego, że widzi mi się sama sieć na Zigbee :neutral_face:

Witaj Kolego, na początku napiszę, że trochę zazdroszczę tak wykonanej instalacji. Ja budując dom nie miałem świadomości, że zarażę się automatyką domową.
Wcześniejsze odpowiedzi, oprócz jednej, kolegi @angler , są przeznaczone dla ludzi nie posiadających okablowania, więc niewiele wnoszą do tematu.
Odpowiedź kolegi @angler , powinna sprowadzić Cię na ziemię i uświadomić, że HA nie jest komercyjnym systemem i nie da się zrobić i zapomnieć.
Co do sprzętu, sporo zależy od budżetu jaki chcesz przeznaczyć, możesz zamontować moduły NIPPY , https://www.nippysmart.com/ wspierając rodzimy rynek, ale równie dobrze możesz zamontować Kincony, https://www.kincony.com/
Przy dobrze wykonanych połączeniach i konfiguracji , oba rozwiązania będą spełniać oczekiwania. Z urządzeniami Kincony mam do czynienia na co dzień i z powodzeniem mogę je polecić.
Tyle na początek.

Dziękuję za wypowiedzi, trochę mnie nakierowaliście na wybór i teraz muszę się dużo doszkolić i poczytać na co zwrócić uwagę i jak uzyskać najlepsze połączenia aby to wszystko fajnie współgrało.

Czy jednostka z 16gb ram, 512gb ssd i procesor n100 będzie dobrym wyborem czy jednak warto dołożyć do czegoś lepszego ?

Do każdego pokoju mam wyprowadzone 2 skrętki na neta, więc tak czy tak w niektórych miejscach np 3 dam Access Point Ubiquiti w celu uniknięcia braku połączenia WiFi w domu. (Czy to dobry pomysł ? Może ktoś uważa że jest coś lepszego ? Proszę w takim razie o opinię)

Teraz pytanie, nawet powiedziałbym że prośba, czy byłby ktoś w stanie rozrysować schemat połączenia na jakiej zasadzie musiałbym wykonać taką instalację, to znaczy, zaczynając od routera po server itd. Tam gdzie mam skrętki to chciałbym to wykorzystać a tam gdzie nie mam przewodów np: czujników otwarcia okna, temperatury oraz wilgotności powietrza i zapewne jeszcze paru rzeczy to również chciałbym je połączyć przez WiFi.

Sterowanie z iPada przez sieć WiFi za pomocą aplikacji home assistansa jest możliwe ? Jeżeli tak to czy ktoś tak steruje i podzieli sie jak działa ?

Mógłbym to zrobić na satel bo alarm będzie z satela ale bez knx to raczej o automatyzacji moge zapomnieć.

Pozdrawiam :wave:

Witaj.
Również byłem w podobnej sytuacji, później jak poczytałem o smart domu to poprosiłem o wycenę z grentona ale cena zabiła i zrezygnowałem z wydania 45 tys na smart home. Ale poczytałem trochę i zauważyłem że ludzie dają kable do puszek i coś tam z tego później sterują, więc telefon do majstra i powiedziałem że chce w prawie każdej puszczę skrętkę a później się pomyśli jak to podłączyć. To była szybka decyzja. Teraz zrobiłbym jeszcze inaczej lepiej, ale z obecną wiedzą której mi w tamtym momencie brakowało. No ale cóż, nie jest źle a teraz trzeba coś z tego wymyślić.

Jeżeli miałbym to spiąć po kablu i użyć tylko część urządzeń po WiFi, to co musiałbym użyć, jak to mniej więcej by wyglądało.

Nadal nie odpowiedziałeś w jakim układzie masz położoną instalację zasilania, po skrętce prześlesz jedynie sygnały. Nie wiemy czy masz możliwość instalacji elementów wykonawczych w rozdzielnicy, czy dysponujesz powiększonymi puszkami (np kieszeniowe) i czy wszędzie jest w nich przewód neutralny. Nic nie wiadomo ile ten Twój majster pociągnął żył do punktów świetlnych i czy zaplanowałeś w porę, jakiego rodzaju oświetlenia będziesz używał i jak.
Oprócz Grenton bardzo dobrym i mocnym graczem na rynku jest system Lexone. Polecany jest też Ampli. Masz słusznie, jako klient, wygórowane oczekiwania ale próbuję Ci uświadomić, że te ceny nie biorą się z próżni czy chciwości tych firm a instalacja nie była planowana w drobnych szczegółach. Skoro nie masz nawet wiedzy jak wykonana jest instalacja w domu w szczegółach technicznych i nie masz podstaw budowania sieci komputerowych to dobór komputerka pod serwer HA będzie najmniejszym zmartwieniem.

Witaj.
W mojej okolicy fachowców nie brakuje, jednak każdego którego zapytałem o pewne rzeczy nie miał bladego pojęcia o instalacji sterowania domem. Wszystko w tamtym momencie działo się bardzo szybko i niestety teraz żaluzje ze nie poświęciłem ciut więcej czasu aby się doszkolić i zrobić to tak jak się należy, dlatego obecnie kombinuje jak to spiac.
Napisałem wyżej że mam do każdej puszki doprowadzoną skrętkę, zasilanie (3przeowdy) oraz dalej wyjścia na oświetlenie, lub do małych rozdzielnic w których będą znajdowały się zasilacze do led.
Puszki niestety…. Porażka, są standardowe bez kieszeni. Ale można wyziębić dziurę ewentualnie.
Zajmuje się programowaniem ale systemy inteligentnego domu są mi obce i dopiero wdrażam się w ten temat także narazie jestem blady w tym temacie.
Zacząłem się uczyć i już nawet chciałem wszystko zrobić na satelu ale nie knx, tylko będzie ciężko z automatyzacją.
Pozdrawiam

Czyli instalacja w gwiazdę? Przewód zasilania i skrętka z każdej puszki biegnie do rozdzielnicy głównej?

Nie wiem skąd ten wniosek.

Jest też Ropam:

https://ropam.com.pl/dom-inteligentny/integracja-systemow/

1 polubienie

Niestety nie, wspominałem że chciałbym zrobić w gwiazdę ale tego nie wykonali, stwierdzili że tylko tak robią.
Zasilanie idzie z rozdzielnicy do 4-5 punktów, czyli z jednego gniazdka trzeba robić mostek do drugiego, a skretke mam puszczoną od każdego punktu do drugiej rozdzielnicy która znajduje się obok.

Czy to jest potwierdzenie tego że masz topologię gwiazdy?
Jeśli tak, to nie potrzebujesz głębokich puszek, bo do takiej instalacji jest optymalnie mieć centralne sterowanie.
Jeśli jednak instalacja elektryczna nie jest w gwiazdę, to będziesz musiał szyć do tego co masz w ścianach…

W sumie pewnie masz jakąś dokumentację powykonawczą czy plany domu, przygotuj je w formie czytelnej grafiki po usunięciu/zamalowaniu danych wrażliwych - będziesz miał pod ręką gdy będziesz chciał dopytać o konkrety, nie licz na to, że ktokolwiek przygotuje tu gotowe schematy do wykorzystania, ale jeśli przygotujesz (może rękami specjalisty?) takie schematy, to możesz je skonsultować na forum.

Gdzieś tam wyżej pisałeś, że chcesz mieć 3 manipulatory/wyświetlacze na bazie trzech ipadów - to koszt w okolicach 10 tysięcy zł (wraz z ładnymi ramkami do mocowania w ścianach np. SimpliDock i oczywiście przy założeniu, że sam to ogarniesz, bo z montażem wyjdzie na 100% drożej, no to też zależy jakie modele wybierzesz, ale biorę od uwagę tylko współczesne modele, w ogóle pomijając kwestie “prestiżowe” prawdopodobnie pewne rzeczy będzie łatwiej ogarnąć używając tablety na androidzie, choć są mniej zestandaryzowane, więc trudniej o dedykowane ramki, chociaż od każdy model ipada też jest potrzebna inna ramka), ale równocześnie piszesz, że 45 tysi za system gotowy “pod klucz” to za dużo, no nie widzę tu konsekwencji.

1 polubienie

Przez to że nie mam w gwiazdę to w tej chwili też ciężej jest wykonać sterowanie każdą żaluzją z osobna poprzez satel oraz wszystkimi naraz. Dzwoniłem do paru osób które zajmują się montażem takich rzeczy i też nie mogli tego ogarnąć bo mam w jednym punkcie gdzie ma być sterowanie ręczne za pośrednictwem dotykowego włącznika skrętkę, 4 żyłowy przewód od żaluzji i zasilanie.

Podsumowując, masz “tradycyjną” instalację elektryczną, nadal nie wiemy czy masz w puszkach pod włączniki przewód neutralny.

Moja rada, oparta o subiektywną ocenę i doświadczenia: nie oczekuj, że Twoje założenia niezawodności i stabilności spełni od początku sprzęt bezprzewodowy, a już zwłaszcza Zigbee.
A w tej sytuacji jesteś skazany na jakieś rozwiązanie bezprzewodowe. Teraz musisz wybrać takie, które zbliży się do Twoich oczekiwań z pierwszego posta. Szedłbym w WiFi z oprogramowaniem umożliwiającym sterowanie niezależnie od HA i tym bardziej od czyiś serwerów chmurowych. Sam wybrałem przed laty system Zamel Exta Life i on to umożliwia poprzez parowanie urządzeń ale ma inne ograniczenia.

Innym posunięciem może być skorzystanie z tego, że masz już tę skrętkę i zbudowanie prawdziwego systemu Smart Home w oparciu o Loxone, który to system umożliwia. Komunikacja po tej magistrali, a elementy wykonawcze w puszkach lub rozdzielnicy.

Raczej tak, ale nadal nie ma informacji czy z rodzielnicy do każdej puszki wyłącznika światła jest poprowadzony osobny, dedykowany kabel (3 przewody) i z tej puszki idzie do światła (które mają być sterowane z tej puszki). Jeżeli tak to z tego można zrobić gwiazd do obwodów zasilania światłem, bo sterowanie do przycisków można zrobić na skrętce doprowadzonej do tej puszki.

Czyli nie jest tak dobrze jak myślałem, masz tradycyjną instalację elektryczną , gdzie zasilanie jest rozprowadzone od puszki do puszki , a skrętki tylko dodatkowo.
Jeśli tak to jest trochę kombinacji, ale oświetlenie można zrobić przewodowo bez problemu. Potwierdź moje przypuszczenia, albo opisz dokładnie jak wygląda instalacja elektryczna.

Dokładnie taką mam instalacje, nic nadzwyczajnego, po prostu są puszczone skrętki w puszcze do każdego punktu.

W satelu mógłbym sterować danym sprzętem, z ekspandera wyjść skrętką do przekaźnika w puszcze i do włącznika. Takim sposobem można zrobić oświetlenie. Natomiast z żaluzjami nie jest tak prosto, trzeba zastosować 2 przekaźniki w puszkę i skrętka do ekspandera. Chyba że zna ktoś lepszy sposób?

A powiedzcie mi jak to wykonać w HA ? Za pośrednictwem czego to można połączyć ?

Lexone byłby nawet spoko ale tam z tego co widzę wymagają swojego kabla kat7 chyba że zwykła skrętka kat5 wystarczy, robił ktoś coś takiego??

CAT 5:

  • Określane są jako tanie i całkowicie wystarczające do użytku domowego.
  • Osiągają swoje limity przy prędkościach transmisji danych powyżej 1 Gbps.
  • Sprzęt, taki jak komputery i dyski twarde, jest zazwyczaj wąskim gardłem w systemie, dlatego należy go usprawniać.
  • Wciąż można je spotkać w rozwiązaniach profesjonalnych, ale znacznie rzadziej niż inne standardy.

CAT 7:

Jeśli chcesz zbudować Smart Dom lub potrzebujesz transmisji danych z prędkością powyżej 1 Gbps wybierz kable sieciowe CAT 7** . Do ich niewątpliwych zalet z pewnością należy lepsze zabezpieczone przed sygnałami zakłócającymi.

Powiem tak, jak masz skrętke kategorii 5 odpowiednio położoną (w odpowiedniej odległości od przewodów ~230V) będzie działać. Te skrętka kategorii 7 to dla mnie marketing ale “marketing to dźwignia handlu” :slight_smile:. Osobiście położyłem skrętkę (firmy Bitner bo zależało mi na jakości) Cat6 UTP (bez ekranu) do gniazdek komputerów/APków w mieszkaniu i wszystko działa prawidłowo. Różnica w Cat5 a Cat6 UTP to przede wszystkim grubość drutu skrętki i to da się odczuć przy pracach na skrętce. Zawodowo nie ma “rożnicy” w pracy na okablowaniu budynku w certyfikowanej skretce Cat7 kilkanaście lat temu a certyfikowanej Cat6 parę lat temu.