Jakie włączniki w Home Assistant

Mam przełącznik Kontakt Simon model 75395-39, wygląda on tak jak na załączonych zdjęciach.


To, co robiłem, to podpięcie fazy do czerwonych zacisków brązowym (zmostkowanym), a wyjście do lamp brązowymi do białych zacisków. Wydaje mi się, że jest poprawnie, mam rację?

Nie mam pojęcia - na podstawie tych zdjęć nie jestem w stanie zweryfikować poprawności…
Masz jakikolwiek multimetr z pomiarem rezystancji lub przejścia?

Mam uni-t m890G, zdaje się że ma pomiar rezystancji choć nigdy tego nie używałem.

To najwyższy czas zacząć - skoro masz zdemontowany przełącznik, to sprawdź jak się zachowuje, tj. jak wciśniecia poszczególnych przycisków wpływają na mapę połączeń - na tej podstawie stworzysz jego prawidłowy schemat (próbowałem to ogarnąć z tych zdjęć, ale sam przód i tył nie wystarcza, masz jakąś dokumentację papierową albo linka?).

@angler Plik dostępny na stronie produktu jest przygotowany “na kolanie” naprawdę nie sądziłem, że w tak uznanej firmie można odwalać taką manianę… zajrzałeś chociaż do niego? bo zastanawiam się jak mam zidentyfikować właściwy schemat z setek dostępnych skoro nie użyto tam jednoznacznych oznaczeń modeli, jeśli znajdziesz właściwy to wrzuć jako bitmapę…

Nie mam czym otworzyć .dwg - pewnie jak większość klientów czy instalatorów. Domyślam się, że schemat jest podobny do tych ze zbiorczego ich pdf’a:

EDIT:
Nie widzę schematu przycisków “rozwiernych”…

Sprawdziłem miernikiem i wygląda, że wszystko jest poprawnie, tj. są oddzielne wyjścia, po zmostkowaniu wejścia przepływ jest tak, jak powinien - normalnie na obu, po wciśnięciu klawisza zanika po danej stronie.

Teraz mam jeszcze większą zagwozdkę, bo w puszce mam połączone ze sobą kostkami neutralne, tak jak i ochronne, a sterowanie jest przewodem fazowym. Przy przełączniku świecznikowym, jak pisałem wcześniej, jest wszystko ok, natomiast po zamontowaniu tego Simona zaczynają się dziać cuda, które opisałem w pierwszym moim poście. Tak czy inaczej, dziękuję za podpowiedź odnośnie miernika, nie wpadłem na to :sweat:

PS. Próbowałem kontaktować się z doradcą technicznym marki, ale oni chyba mają jeszcze mniejszą wiedzę niż ja… a ich schematy (czemu w formacie cadowskim?) dla mnie są totalnie nieczytelne.

Prawidłowo.

L powinien być podany na przełącznik, a z obu wyjść przycisku po jednym przewodzie do żyrandola (łącznie 2).
W samym żyrandolu oczywiście do każdej z oprawek ma być też podpięte N.

Jeśli wciśniesz i trzymasz (nie puszczaj, bo nie o to chodzi, chcemy odciąć zasilanie na dłuższy czas), to powinna zgasnąć ta żarówka, podpięta do tego wyjścia, którym steruje dany przycisk.


Zachowanie, które opisujesz może wystąpić jeśli podałeś L na jedno z “wyjść” - tj. masz oba przyciski połączone szeregowo (sorry nie mam siły rysować, musisz zrozumieć co mam na myśli).

Ma być tak (symbolicznie to ująłem w 2 linijkach, ale oba L są tożsame)
L ----/---- L’
L ----/---- L’’

a jest tak
L ----/---- L’----/---- L’’
wtedy “prawy” przycisk przełącza tylko żarówkę podpiętą do L’', a lewy obie.

L = “faza”
L’ - wyjście sterowane na 1 żarówkę
L’’ - wyjście sterowane na 2 żarówkę
oznaczenia na przełączniku chyba masz inne (ale nie miałem zdrowia by próbować je rozszyfrować, masz to w ręce, to narysuj schemat).

PS
Jeśli się trzymają oznaczeń spotykanych w modelach wymienionych w PDFie, to
L1 i L2 powinny być podpięte do L
1 to L’ w/g mojego pierwszego schematu
a
3 to L’’

Działa! Przyjrzałem się jeszcze raz przewodom, posprawdzałem i okazało się, ze faza jest na innym, niż oznaczyli u mnie majstry. A przełącznik świecznikowy działał, bo był podpięty “do góry nogami”, na co nie zwróciłem uwagi. Serdecznie dziękuję za pomoc! Bez Was bym sobie nie poradził :slight_smile:

Dla potomnych - jeśli ktoś szuka przełącznika działającego z lampami inteligentnymi z opcją “Flex switch”* (lub inną, zależnie od producenta - lampa chwilowy zanik fazy odbiera jako sygnał przełączenia ze stanu 0 na 1 lub odwrotnie) i steruje w swojej instalacji oświetleniem przewodami fazowymi to przełącznik rozwierny Kontakt Simon model 75395-39 spełni taką funkcję (jest też dość ładny, oczywiście to już kwestia indywidualnych upodobań).
Należy jedynie pamiętać, że do przełącznika trzeba osobno dokupić ramkę oraz przyciski (niestety koszt nie jest najniższy, ja zapłaciłem około 60 zł plus przesyłka).

1 polubienie