KNX Tasmota i inne

Zainspirowany tematem KNX, poruszonym w wątku

postanowiłem spróbować KNX.
Ponieważ z założenia do komunikacji pomiędzy urządzeniami wymagana jest sieć ( w przypadku tasmoty) spróbowałem skomunikować dwa przekaźniki Wifi tak aby jeden powtarzał stan drugiego.

Dodatkowo uruchomiłem sterowanie poprzez NR.
knx3
knx.json (1,1 KB)

Zrobiłem to trochę bez rozumienia zasad adresowania (po prostu działa).
Poszukuje info na temat podstaw działania i poszerzenia wiedzy, w necie jest to opisane nazbyt ogólnie.
Np. nie bardzo rozumiem jakie to ma znaczeni (Datapoint)?
knx4

Widzę w tym duży potencjał ponieważ dużo automatyzacji opartych na wielu sensorach mogłaby się odbywać poza NR,HA np. “rozproszony” termostat lub włącznik schodowy… itp.

Mile widziane przykłady własnych rozwiązań.

1 polubienie

Dorzucę jeszcze link z dokumentacji Tasmota, który wyjaśnia nieco zasadę działanie tej formy komunikacji.

Poczytaj KNXnetIP.Datapoint – KNXnetIP v0.2.0 i pełna lista datapoints KNX protocol data types (Datapoint Types).
Żeby właczyć gniazdko wysyłasz telegram z DTP 1.001 (DPT_Switch) z odpowiednią wartością. Jak odczytasz telegram 9.001 (DPT_Value_Temp) to będzie to dana typu float i będzie to temperatura w °C.

2 polubienia

Dalsze testy,
Prosty termostat.
Pierwszy ESP posiada czujnik temperatury i rozgłasza oczytaną temperaturę. Można by sobie wyobrazić, że będzie wyposażony w wyświetlacz i enkoder do zadawania temperatur ( na potrzeby testu robię to z NR).

Jeszcze nie wiem dlaczego zwrotnie zalecają Reply Temperature
Adres na którym rozgłaszana jest tem. 2/1/1.

Drugi ESP jako element wykonawczy (przekażnik)

Nasłuchuje adresów

  • 2/1/1 (temp zmierzona)
  • 2/1/2 (nastawa temp, wył)
  • 2/1/3 (nastawa temp, zał)

Reguła odczytująco-sterująca

Rule1 
ON event#knxrx_val1 DO Var1 %value% ENDON
ON event#knxrx_val2 DO Var2 %value% ENDON
ON event#knxrx_val3 DO Var3 %value% ENDON
ON Var1#State>%var2% DO Power1 0 ENDON 
ON Var1#State<%var3% DO Power1 1 ENDON

Do odczytu temperatury i nastawiania prosty flow testowy
term3
flows (38).json (2,0 KB)

Zaczyna mi się to podobać :slight_smile:

Czym to się różni od lokalnego sterowania po IP modułów ? Taki termostat robisz wykorzystujac harmonogramy + reguły i wysyłasz lokalnie do innego ESP z przekaźnikiem. Możesz pominąć cały system HA , albo nie , to Ty decydujesz.

Nie wysyłasz do konkretnego adresata, raz skonfigurowany moduł rozgłasza w sieci parametr. Nie obchodzi cię adresat. Jeśli coś rozbudujesz w sieci o kolejny element, to od strony “nadajnika” to już cię to nie obchodzi. Ustawiasz tylko na nowym “nasłuchiwanie” paramertu, który jest już w sieci.
Coś jak MQTT.
“Profesjonalne” systemy automatyki budynkowej pracują na KNX.

Ok na czym postawiłeś router KNX ?

Przy Wifi KNX IP nie ma nic, tylko eter :slight_smile:

1 polubienie

Muszę to obczaić , wiem że KNX to stare EIB i jest to pionier w tej dziedzinie , z Tasmotą może to być ciekawe. Zamaist robić przepływy w NR zapisz zadaną w Mem lub Var tasmoty i zmieniaj ją Harmonogramem w samej Tasmocie.

1 polubienie

Nie wiem jak jest “pojemność” sieci, bo wszystko pracuje na jednym IP 224.0.23.12 : 3671

Już patrzyłem , rzeczywiscie wszystko chodzi po jednym IP , ustawiasz adresy dla poszczególnych relay lub czujników , ciekawe :slight_smile:

Jeszcze nie doczytałem jakiej zasady adresacji się trzymać, aby się w tym nie pogubić.

Ciekawe czy jest jakiś program do exploracji - coś na wzór MQTTExplorer?

Mam wolne między Świętami , powalczę z tym ! Mam też znajomego co robi te systemy to zaciągnę języka