Kompatybilność urządzeń z HA

Witajcie.
Jestem nowy bo dopiero dwudniowy użytkownik Home Assistanta, mam wiele pytań także uprasza się o wyrozumiałość :smiley:

Mam serwer na raspberry na którym zainstalowałem HA a pod niego podpiąłem póki co dwa czujniki temperatury od xiaomi (te kwardatowe), a w drodze są już kolejne urządzonka.

Zacznijmy od tego, że nie wiem jakie urządzenia mogę kupować by były na pewno kompatybilne z HA, czy dotyczy to każdego urządzenia które będzie z bluetooth a w szczególności z BLE? Czy niektóre są zablokowane przez producenta i nie da rady ich połączyć bez jakichś tajnych sztuczek?

Co to jest Zigbee i Aquara a konkretnie czy to wymaga ichnich bramek czy połączę je bez problemu z moim serwerem?

Tutaj jest np. fajna lista urządzeń niestety z tego co widzę nieaktualna zbytnio, nie ma tam np. bardzo popularnego kwadratowego czujnika temperatury od xiaomi. Niemniej jak rozumiem wszystko inne co tam jest się zgadza.
https://www.hadevices.com/

np. ciekawi mnie czy coś tak taniego zadziała z HA:
https://allegro.pl/oferta/czujnik-otwarcia-okien-drzwi-alarm-inteligentny-10691724191

Albo to:
https://allegro.pl/oferta/sonoff-czujnik-otwarcia-drzwi-i-okien-dw2-wifi-9764148356

A jeśli nie to jak mam to poznać?

Jeszcze taka pośrednia kwestia kompatybilności a mianowicie problem z zasięgiem bluetooth. Z malinką to wiadomo 10m max tym bardziej przez ściany. Jak zwiększyć ten zasięg? Czy w każdym rogu domu muszę mieć nadajnik żeby to poszerzyć czy wystarczy coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/modul-bluetooth-5-0-ble-usb-nano-edimax-usb-bt8500-10604364276
Rzekomo 40metrów w budynku a nawet 300metrów na otwartej przestrzeni - to w ogóle możliwe?
No i czy sam mocny nadajnik wystarczy? Bo chyba samo urządzenie np. taki czujnik też powinien mieć wystarczający zasięg by móc odpowiedzieć?

Zacznij od czytania oficjalnej dokumentacji:

Przy każdej integracji masz odnośnik do strony projektu, czy też producenta danego rozwiązania.
Na takiej np stronie wskazane są urządzenia Zigbee:

To tylko kropla tego co HA (Home Assistant) może obsłużyć. Po prostu jest tak wiele metod jak wielu jest producentów i protokołów. Zawsze trafia się na świecie ktoś, kto potrafi zintegrować posiadany sprzęt i udostępnić kod społeczności. Witaj w świecie open source.

Tu masz co gada z HA po BLE:
Passive BLE Monitor integration

Aqara to podmarka Xiaomi i nie wymaga ich bramki - wystarczy stick Zigbee

Wystarczy skorzystać z opcji Szukaj na forum, np. fraza do wyszukania “dw2”. Jesteś kolejną “nową” osobą, która pyta nie sprawdzając co było już opisane na forum. Naprawdę jest tyle cennych informacji, porad ale nikomu nie chce się szukać tych informacji.

2 polubienia

@Foxeu
BLE (Bluetooth Low Energy) to inny standard komunikacji niż Zigbee, nie jest on jeszcze ani dobrze ustandaryzowany, ani intensywnie popularny ze względu na swoje ograniczenia, natomiast oczywiście wymaga sprzętu - jest nim dongiel BT w wersji minimum 4.0 (akurat masz taki onboard w RPi).

Zigbee też wymaga sprzętu tzw. koordynatora, a ponieważ standard Zigbee jest obecny na rynku automatyki domowej jakieś 15 lat, to się już doczekał jako takiej standaryzacji (choć prywatnie uważam go za pseudo-standard).

Koordynatorów Zigbee nikt nie montuje wewnątrz typowych komputerów (tak jak kart Bluetooth) ale to wynika z innego zakresu typowych zastosowań, natomiast często taki sprzęt montują producenci centralek ID (np. Vera Plus/Vera Secure czy nawet projekt HA Yellow przemianowany z HA Amber), czy mostków/bramek systemów ściśle wykorzystujących Zigbee (Klik Aan Klik Uit, Trust, Philips Hue, Ikea Tradfri, Osram Lightify w mostku który osiągnął już EOL)

A teraz 3 słowa na temat tego kontrowersyjnego tematu - HA jako taki nie jest kompatybilny z żadnym urządzeniem, bo jednie stanowi platformę integracji innych platform, nie wiem czy pechowo, .czy może szczęśliwie nazwanych integracjami.

Więc kompatybilność zależy właśnie od tych integracji.

W niektórych przypadkach takich integracji bywa po kilka do wyboru np. integracje z Bluetooth ogólnego zastosowania są przynajmniej 2 z czego jedną z nich używasz (i w jej dokumentacji jest pełna lista obsługiwanych przez nią urządzeń BLE), integracji z Zigbee masz już do wyboru 3, przy czym jedna nich jest dedykowana dla konkretnego producenta koordynatorów a pozostałe 2 są dość uniwersalne (ale to nie jedyna możliwość skorzystania ze sprzętu Zigbee, bo istnieją też Integracje dedykowane dla konkretnych systemów np. Philips Hue czy Ikea Tradfri z wykorzystaniem ich bramek/mostków w charakterze koordynatorów sieci, jakkolwiek wtedy kompatybilność jest ograniczona w dużej mierze do sprzętu danego brandu, jedynym wyjątkiem są lampy/żarówki/proste smart-plugi).

Dobra czyli ten stick zigbee potrzebuje żeby łączyć się z tymi zigbee-friendly rzeczami, czy to jest coś takiego: https://allegro.pl/oferta/analizator-protokolu-cc2531-antena-zewnetrzna-10494310991?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24

Widzę tam też ładną antenkę, czy zasięg dzięki temu będzie lepszy niż przez bluetooth? w nim mam 10metrów max a przez ściany to jeszcze gorzej.

I co z tymi bluetooth 5.0 jak ten edimax co wklejałem, czy to mi zwiększy zasięg tak jak deklarują? Do np. tego termometra kwadracika który ponoć też jest BLE czyli bluetooth 5.0? I jeśli będę miał nadajnik 5.0 i urządzenie będzie 5.0 to wtedy powinienem wyciągnąć większy zasięg? Czy jak to konkretnie działa?

Dongle koordynatora Zigbee na CC2531 jest absolutnie najtańszą konstrukcją i takie oferuje osiągi - pewnie trudno w to uwierzyć, ale on w środku ma procek zaprojektowany jakieś 40 lat temu (jest to odświeżona wersja MCU intel 8051, intel tego nie produkuje pi razy oko od 20 lat, ale inni producenci nieco odświeżyli ten układ, ale nie za bardzo :stuck_out_tongue: dodajmy jeszcze, że sam CC2531 nie dość, że od dawna nie jest już produkowany przez TI, to jeszcze ten projekt już zaliczył EOL).

Jakkolwiek widzę, że tracę czas, skoro nadal nie czujesz różnicy miedzy Zigbee, a Bluetooth. Musisz samodzielnie zacząć gromadzić podstawową wiedzę na temat stosowanych technologii, bo bez tego nie ujedziesz za daleko z HA…

Od urządzeń Bluetooth chyba nie oczekujesz by łączyły się z WiFi, nie oczekuj także by łączyły się z Zigbee.

Problem z zasięgiem BLE w twoim przypadku dotyczy RPi, a nie kwadratowych termohigrometrów, wyłącz kartę WiFi w RPi - to nieco poprawia działanie BT.
BT5 jest kompatybilny w dół z BT4 ale nie zauważyłem żadnej różnicy jeśli chodzi o zasięg BLE (przynajmniej w odniesieniu do wspomnianych termohigrometrów).

Tak wyglądają u mnie wykresy siły sygnału dla najmocniejszego sygnału BLE(najbliżej instalacji HA - koło metra od syfiastego dongla BT) i najsłabszego (3 ściany i szacht)

No ale przecież chyba dobrze zrozumiałem że żeby używać zigbee muszę mieć pod zigbee nadajnik jak i urządzenia muszą to obsługiwać, a pod bluetooth osobny nadajnik jak i osobne urządzenia, nie mogę tego krzyżować co jest trochę lipne. Wolałbym się skupić w takim razie na jednej transmisji czyli na bluetooth jeśli względnie większość urządzeń tym połączę. Zostanie tylko ten problem z zasięgiem, obecnie jest źle, jeśli ten dongle 5.0 niewiele pomaga choć chwalą się że działa jak kosmos no to nie wiem… jakieś adaptery bluetooth na kablu ethernet puszczane po domu, generalnie też lipa…

1 polubienie

Jak nie chcesz mieć LIPY i mieć TANIO to wszystko zrealizujesz po protokole “Foxeu” - czyli sam będziesz biegał na dzień dzisiejszy.
Jak chcesz mieć niekoniecznie dobrze ale drogo, nie musisz posiadać wiedzy ( ma działać ) i być na łasce producenta to wybierz jeden z Systemów oprócz HA.
HA to nie gotowiec że podłączysz i masz. Wymaga czytania , nauki, worka kasy i zrozumienia zasad działania.
W zamian dostajesz satysfakcję że zrobiłeś to sam , wiesz jak działa i masz elastyczność w doborze elementów wykonawczych oraz protokołów komunikacyjnych i sprzętu ( Wifi , Zigbee , BT, RPI, PC ).

Reasumując : zrób w głowie projekt , co chcesz mieć , poczytaj a potem zadaj pytanie jak i na czym to zrobić.
AAaaaa - lupka z prawej strony u góry nie boli :slight_smile:

1 polubienie

Oczywiście - zrozumiałeś dobrze, sorry - mylnie zinterpretowałem te dwa lekko zmieszane tematy (w środku nocy oko już mi się zamykało - tyle mam na swoje wytłumaczenie ;P).

W kwestii tego wykresu powyżej to jest właśnie BT5.0 (konkretnie RTL8761B, a porównywałem go z BT4.2 wbudowanym w kartę WIFi Intel® Wireless-AC 3168 + Bluetooth 4.2 i nie stwierdzam dramatycznej różnicy)

~ $ dmesg | grep "Blu"
[    0.194997] Bluetooth: Core ver 2.22
[    0.195019] Bluetooth: HCI device and connection manager initialized
[    0.195025] Bluetooth: HCI socket layer initialized
[    0.195030] Bluetooth: L2CAP socket layer initialized
[    0.195039] Bluetooth: SCO socket layer initialized
[    1.247339] usb 1-3: Product: Bluetooth Radio
[    1.657656] Bluetooth: hci0: RTL: examining hci_ver=0a hci_rev=000b lmp_ver=0a lmp_subver=8761
[    1.658647] Bluetooth: hci0: RTL: rom_version status=0 version=1
[    1.658659] Bluetooth: hci0: RTL: loading rtl_bt/rtl8761b_fw.bin
[    1.660302] Bluetooth: hci0: RTL: loading rtl_bt/rtl8761b_config.bin
[    1.660947] Bluetooth: hci0: RTL: cfg_sz 25, total sz 21389
[    1.665675] Bluetooth: hci1: read Intel version: 370810225019140f00
[    1.666839] Bluetooth: hci1: Intel Bluetooth firmware file: intel/ibt-hw-37.8.10-fw-22.50.19.14.f.bseq
[    1.774667] Bluetooth: hci0: RTL: fw version 0x0d99646b
[    2.041650] Bluetooth: hci1: Intel BT fw patch 0x42 completed & activated

Czemu Zigbee jest potencjalnie lepsze - bo jest to sieć zaprojektowana jako sieć kratowa, ale do tego wymaga dużej liczby routerów (w postaci urządzeń zasilanych z sieci np. żarówek), ale jeśli podepniesz same czujniki zasilane bateryjnie to moim zdaniem sytuacja może być gorsza niż w przypadku wykorzystania BLE (gdzie każde urządzenie łączy się z tą jedną kartą BT bezpośrednio, ale można użyć “przekaźników” na bazie niedrogich modułów ESP32).
Oczywiście istnieje też BT-mesh, ale mimo rozwoju od ponad 5 lat jakoś wciąż rynku nie zawojował, a w międzyczasie się okazało, że jednak są problemy z kompatybilnością.
Wracając do BT5.0 - owszem zasięg jest większy, ale tylko gdy łączysz ze sobą urządzenia BT5.0 (a LYWDS03MMC to BT4.2 jeśli dobrze pamiętam).

PS różne dongle BT są wspierane przez HAOS, ale pewność mam tylko co do platformy x86-64 (niektóre mogę spróbować podłączyć do RPi jeśli dotrę do domu :stuck_out_tongue: , ale chciałbym uprzedzić, że jakieś pół roku temu ktoś narzekał, że dongiel USB BT podpięty do RPi nie działał na tej platformie, a u mnie na dokładnie tym samym chipsecie ale podpięty do NUC’a działał bez problemu - więc może to być kwestia tego czy te sterowniki są wkompilowane w HAOS dla RPi czy nie, z drugiej strony to jest open-source i przez ten czas wiele mogło się zmienić w dobrą stronę - w końcu rozmiar HA nie “puchnie” bez powodu).

Dzień dobry, nie wiem czy dobrze znalazłem temat ale chyba najbliższy mojemu pytaniu. Najpierw może naświetlę sytuację: od 7 lat użytkuję system sterowania ogrzewaniem oparty na Z-Wave - dwa termostaty ścienne, zawory na grzejnikach, włączniki pieca. System działa, w zasadzie jestem zadowolony, mogę dowolnie ustalać harmonogramy działania i sceny, w zależności od potrzeb. Chciałem jednak dodać sterowanie roletami zewnętrznymi ale niestety, moduły z-wave są obecnie trudno dostępne, a poza tym stosunkowo drogie. Posiadając centralkę Vera Plus, która obsługuje system Zigbee, zdecydowałem się na pójście tą drogą. Na próbę zakupiłem najprostszy moduł typu switch podpisany marką Sonoff, spróbowałem sparować z Verą i udało się. Włacznik jest widoczny w interfejsie Very, daje się zaprogramować do scen, ogólnie rzecz biorąc - działa. Kolejnym krokiem był więc zakup modułu rolet (na próbę 1 szt.) i niestety, zanotowałem niepowodzenie. Moduł daje się sparować lecz jest widoczny jako włącznik on/off i niestety, nawet jego przełączanie nie powoduje żadnego fizycznego efektu. Stąd pierwsze pytanie: czy może ktoś zna moduły roletowe Zigbee dające się sparować i sterować poprzez Vera Plus. A jeśli ta droga jest ślepa to nie wiem, czy dobrze tu wszystko przeczytałem ale rozumiem, że poprzez HA mogę sterować zarówno urządzeniami Z-Wave jak i np. Zigbee?

Wprawdzie nie mam rolet, ale kojarzę, że starsza wersja modułu rolet Fibaro jest na 100% kompatybilna (FGRM222) - w sumie łatwo sprawdzić obsługiwane - wystarczy wejść w dodawanie urządzenia - sterowniki rolet są w “other devices” (widzę, że np. Aeotec ZW141-C jest w obsługiwanych - ten z pewnością można jeszcze kupić, ale za to nie ma zbyt pochlebnych opinii, ponadto Philio PAN-08B też jest dostępny oraz Graber/Somfy RSZ-1, ale warto sprawdzić czy te 2 ostatnie są na rynek EU).

Oprócz tego przejrzyj te

Zanim kupisz spytaj w tym sklepie o kompatybilność z Vera Plus, niestety od czasu gdy firmę Vera przejęło Ezlo wsparcie starych modeli centralek zostało olane - ostatni stabilny soft z września 2020 gwarantuje brak wsparcia dla nowszych urządzeń Z-wave

Sam używam centralek Vera (w tej chwili właściwie tylko jednej - Edge, Plus’y wycofałem z użytku i powędrowały do szuflady na eksperymenty i jako backup - kiedyś miałem Lite, ale padła ze starości tuż po tym jak zmigrowałem na nowszy model) - i to jest moim zdaniem ślepy zaułek - choć szkoda wysiłku włożonego w odpalenie systemu, więc centralkę Vera na twoim miejscu chyba bym pozostawił póki co tak jak jest (ewentualnie integrując ją z HA).

Jest możliwość integracji urządzeń z nią połączonych i wywalenie całej automatyki do HA, ale to lekki hardkor na początek, bo integracja z Vera jest naprawdę zaledwie “symboliczna”, ponadto będzie to trzeba zrobić jeszcze raz lub radykalnie modyfikować gdy zmigrujesz sieć z-wave na inny kontroler, a chyba to trzeba przyjąć jako rozwiązanie docelowe.
Niestety migracja sieci Z-wave między kontrolerami nie jest do końca dobrze dopracowana (potrzebny jest dodatkowy pomocniczy kontroler, bo docelowo powinniśmy uzyskać sieć taką aby główny kontroler miał ID1, tak samo jak obecnie ma Vera), więc rozsądne może być przenoszenie “po kawałku” przez usuwanie ze starej sieci w Vera i dodawanie do nowo utworzonej na kontrolerze - sticku zgodnym z ZwaveJS.

Dziękuję za odpowiedź. Na razie pozostanę przy Vera Plus, ewentualnie połączę ją z HA (chociaż nie wiem jeszcze jak to się robi, pewnie się dowiem). Jak do tej pory moje oczekiwania związane ze sterowaniem ogrzewaniem w zasadzie są zaspokojone ale mam w planie zmianę domu (będę zmieniał miasto) i pewnie wtedy podejdę do tematu całościowo. To jednak kwestia jeszcze jakiegoś czasu (ok. 1-2 lata jak dobrze wszystko się ułoży) i na ten moment chyba spróbuję połączyć siły tego co mam z nowościami. Tak właśnie się tu dzisiaj znalazłem. Widzę, że można mieć nadzieję na jakąś pomoc w tym zakresie ze strony tutejszej społeczności. Tak więc jeszcze raz dziękuję za już i pozdrawiam.

Ta kulawa integracja z Vera ma dokumentację

i gdy odpalisz HA sugeruję skorzystać z tej integracji - stworzą się encje “generic” (tzn. np switche czy “gołe” sensory binarne, bo niestety nie czyta domen encji, więc drugim krokiem jest sporo walki z Dostosowaniem (którego nie ma teraz w menu HA, więc pozostaje edycja pliku customize.yaml “z palca…”)

Trzeba też zmienić opcje centralki, by się zintegrowała (o ile mnie pamięć nie myli kluczowa dla integracji w HA jest wyłączona 1 opcja)

Ok, trochę poczytałem, zarówno tu na forum jak też inne zakątki internetu. Jest to zupełnie nowe zagadnienie dla mnie, po prostu po zainstalowaniu sterowania ogrzewaniem trochę przestałem się interesować tematem automatyzacji domu. Teraz wiem, że prawie nic nie wiem ale chyba dobrze zrozumiałem sugestię: zostawić Verę z jej zapleczem ale zainwestować w HA, w którym będę mógł połączyć dotychczasowy system ze zdobyczami nowszej technologii. Jestem właśnie na etapie ewentualnego wyboru sprzętu do uruchomienia HA więc pewnie niedługo będę ponownie zadawał różne pytania.

To będziesz miał sporo do poczytania, bo HA to “maraton, a nie sprint” © @angler :stuck_out_tongue:

Tak, sugeruję nie dotykać za bardzo tego co jest działające, bo odtworzenie tego co już masz działające w Vera wymaga naprawdę sporo roboty i lepiej się w to nie zagłębiać na etapie gdy nie czujesz, że już “zjadłeś zęby” na HA.

Natomiast docelowym posunięciem jest pozbycie się niewspieranej centralki Vera (ja się póki co na to nie zdobyłem w tej instalacji, gdzie mam trudniejszą sytuację, a tam gdzie było łatwiej zmigrowałęm z Z-wave do innych rozwiązań, więc nie mam doświadczenia w transferze sieci z centralki do sticka, choć teoretycznie ogarniam to rozwiązanie - zbyt długo się z tym rypałem i jeden ze sticków jest już totalnie nieobsługiwany, więc pozostanie mi trochę nieeleganckie rozwiązanie by kupić coś tymczasowo, ale najpierw poćwiczę to na testowej instalacji, tylko czasu zaqwsze brak… a w sumie mam dwie centralki Plus w zapasie, więc jedną z nich mógłbym potraktować jaką “pośredni” kontroler, problem jest tylko taki, że co rozwiązanie to wygląda to inaczej z punktu widzenia interfejsu z człowiekiem, choć oczywiście “pod spodem” transfer sieci między kontrolerami niezależnie czy są częścią centralki czy samodzielnymi stickami wygląda tak samo).

Poszukałem, poczytałem i nabyłem Lenovo M73 Tiny USFF i3 DDR3 SSD W10. Czekam na dostawę, a potem spróbuję zaznajomić się z tematem. W tzw. “międzyczasie” poczytałem sobie i to szacowne forum, różne inne źródła dot. HA i chyba powoli mnie wciąga. Nie mam presji czasu więc na razie potraktuję to jako nowe hobby. Mam nadzieję, że w związku z kończącym się (mam nadzieję) niebawem sezonem grzewczym, będę mógł bezkarnie pogrzebać przy systemie ogrzewania w moim domu, bez ewentualności zamarznięcia z powodu niedziałania automatyki.

Edit:

Witam po raz kolejny, jestem już po instalacji proxmoxa i HA - zaliczyłem dwa podejścia do proxmoxa, a potem dwa do HA. Wszystko wg wskazówek i tutoriali z tego szacownego forum. Dodatkowo, powiedziałbym, że niespodziewanie (bo na próbę kliknąłem integrację), z powodzeniem podpiąłem swoją poczciwą Verę z jej scenami i urządzeniami. Jak skończy się okres grzewczy poeksperymentuję z ustawianiem scen z poziomu HA. Jak do tej pory wygląda to wszystko ciekawie i obiecująco. Dziękuję za pomoc i wskazówki.

2 polubienia