Komputer do akwarium PH, CO2, O2, temperatura oświetlenia

Przygodę z Home Assistant zaczynałem od akwarystyki. Filtry , Skimmery , automatyczne karmniki, lampa uv i podgląd akwarium. Prawdziwym wyzwaniem okazała się temperatura oraz odczyt Ph.

O ile na monitorowanie temperatury znalazłem parę rozwiązań to komputer Ph który działa z home assistant po prostu brak😊 Forum Home Assistant, aliexpress i google nie okazały się tu pomocne.

Około 8 miesięcy temu znalazłem taki komputer

https://www.micro-aqua.pl

Zapytałem konstruktora czy da się go zintegrować z home Assistant?. Kupiłem pierwsze urządzenie około 8 miesięcy temu i od tego czasu byłem testerem :blush: ale dzięki temu mogłem prosić o funkcje dla mnie przydatne​:blush:


Komputer w pełni obsługuje oświetlenie nie napisze o tym dużo bo jak kupiłem komputer miałem już lampy maxspec wiec pozbywanie się ich nie miało dla mnie dużego sensu, ale kolega ma teraz taki komputer i korzysta z oświetlenia. Da się zastosować tanie lampy i bardziej firmowe i można w pełni sterować kanałami.

292955658_372648191567357_251364675850410033_n




To z czego ja korzystam to monitorowanie PH sterowanie podawaniem CO2 , temperatura i awaryjnie sterowanie podawaniem tlenu co mam zamontowane ,ale jak mam dobrze działające akwarium rośliny bąbelkuja jak szalone, to tlen mi się nie włącza praktycznie nigdy.

Pierwsza rzecz dokładność PH nie miałem tu za dużego zaufania, ale sprawdzałem na wielu testach i teraz exaqua, czyli komputer do pomiarów zoolotek i dokładność wychodzi wręcz 1:1 test i odczyt sondy.

Moje menu w home assistant
msedge_7xHHtQZUO9
msedge_tIIcxqSH3d

To co jest fajne w komputerku to działa on niezależnie, więc jak wyłączę/zresetuję HA to nic się nie stanie i wszystko nadal będzie działać.

Komputerek ma apki dla Android’a i iOS’a i można tam wszystko ustawić.


To co bardzo mi utrudniało życie to wymiana wody w akwarium. Wylewamy wodę sonda nie ma wody odczytuje głupoty i komputer zaczyna “wariować”. Wiec musimy go odłączyć z prądu i podmienić wodę i pamiętać o włączeniu, no i zdarzyło się, że przypomniałem sobie o tym na następny dzień jak już PH było “rozwalone”.
Dlatego dorobiony jest “tryb serwis” - ustawiamy sobie dowolny czas np. 120 minut (licznik widoczny jest Home Assitant) i po tym czasie komputer wraca do pracy.

Ja poszedłem o krok dalej i połączyłem to z pilotem Ikea Tradfri

Wylewam wodę z akwarium wciskam guzik głośniczek google mówi mi “tryb serwisowy Ph Komputer został włączony” i mam problem z głowy.

Pisze artykuł by podziękować autorowi, ale i podzielić się z wami tym super urządzeniem, bo sam korzystam z dwóch takich i jestem mega zadowolony. Pozdrawiam serdecznie konstruktora micro PH który mi powiedział “no mogę pomyśleć o supporcie do home assistant” za 20 tys złoty.

Komputerek kosztuje teraz koło 400 Euro niby drogo, ale ceny części poszły w górę i kurs euro i inflacja robi swoje. Jak dla mnie nie jest to cena nie do przeskoczenia. Dozownik kupowałem za 1800 zł i przed złożeniem zamówienia firma zmieniła cenę na 2500 zł nie mam co tu biadolić, bo jakie ceny są każdy wie. Jeśli macie bzika na punkcie Home Assistant i kochacie akwarystykę tak jak ja, to sądzę że urządzenie jest super :slight_smile:

Jak macie jakieś pytania piszczcie ja używam komputerka, a teraz już dwóch, od około 8 miesięcy no i pomagałem od strony użytkowej w powstawaniu supportu do HA wiec coś tam chyba o nim już wiem.

5 polubień

Cześć
Pytanie o sterowanie oświetleniem - dużo czasu i trudu zajęło Ci zintegrowanie sterownika z Twoją lampą?, też mam na oku ten sterownik ale chcę go zintegrować z moją lampą Chihiros WRGB 2 (120cm, 130W, 3 osobno sterowane kanały RGB,.biały jest chyba uzyskiwany z mieszania 3 powyższych, dopiero wersja PRO ma osobną białą diodę), skontaktowałem się z producentem sterownika i jest światełko w tunelu że może będzie to też działać z tą lampą…

Dołączyłem do posiadaczy sterownika microAQUA - Pan Łukasz przerobił dla mnie sterownik i zintegrował go z lampą akwarystyczną Chihiros - przerobiona została sekcja sterowania i zasilania lamp z 12V na 36V, reszta funkcji zintegrowanych z HA pozostała na niezmienionym (opisanym powyżej) poziomie. Dla mnie rewelka! Dorobiłem sobie kartę informacyjną o stanie akwarium:

projekt jeszcze w trakcie realizacji, dojdzie jeszcze tryb serwisowy, stan podawania CO2, może jeszcze live view z kamerki zanurzonej w akwarium…

2 polubienia

Witam.
Czy ktoś jeszcze jest w stanie podzielić się opinią na temat tego urządzenia?
W sieci poza stroną autora (chyba autora) ciężko jest znaleźć cokolwiek na ten temat a żadne z popularnych sklepów nie mają tego na stanie. Zastanawiam się też jak z awaryjnością i ewentualną obsługą reklamacyjną. Może ktoś ma jakieś doświadczenia w tym obszarze którymi mógłby się podzielić? Z góry dziękuję za ewentualne opinie.

Ja mam dwa takie komputerki i to są najlepsze na rynku moim zdaniem miałem jbl miałem inny Polski nie pamiętam jak sie nazywał. Z Home Assiatant to jedyny jaki działa i pomagałem w jego tworzeniu jeden mam do sprzedania zresztą bo likwiduje akwarium 150L bo mam jeszcze 800 L i po czterech latach nie mam sily dbac o dwa.

Awaryjność zerowa żaden sklep nie ma tego bo autor którego poznałem przy tworzeniu tego komputera nie ma czasu na marketing pracuje w jakieś dużej korporacji a to jego hobby. Ja przez dwa lata szukałem takiego by miało HA i nic nie ma na rynku. I zapytałem czy ten by sie dało przystosować. Teraz dodał do niego kalibracje przez apke i co jakiś czas jest jeszcze cos dodawane.

Polecam jeszcze Kamerki TP Link mam 2 po każdej stronie na stopkach przyklejone do szyby i mam jeszcze pogląd na żywo w HA:)

Wow co za super forum jeśli jest się z czegoś zadowolonym to jest oflagowane ? To po co to forum jeśli opinia by była negatywna to była rzetelna?

Więcej Tu nie pisze bo szkoda mojego czasu. Jeśli chodzi o urządzenie jest to jedyne jakie udało mi się znaleźć które działa z home assistant. Szukałem dwa lata i nie znalazłem żadnej innej firmy chyba ze ktoś tutaj poda ze jest ale Tuya nie ma żadnych , sprzęt morski który jest droższy też nie znalazłem , tylko konstrukcje które ktoś sam sobie zrobił i trzeba znać się na programowaniu , elektronice i jeszcze kilku dziedzinach. Wiec na przyszłość zaznaczcie w forum by pisać tylko negatywy bo będą wiarygodne. Zenua…

Dodam Tylko że skoro twórca tego urządzenia w ciągu dwóch lat dodał tam dodatkowe opcje , skoro pomagał ulepszać sprzęt na lampy , jakieś dodatkowe alarmy na Paletki które są czułe, pomagał robić taki komputer na dwie sondy PH dla bezpieczeństwa dla różnych użytkowników według potrzeb. To co miałem napisać że beznadziejne urządzenie. Szukając urządzenia do HA miałem Mirekkon uPH-01 bardzo popularny w Polsce nie zawodny. Napisałem do autora że chciałbym integracje z HA i czy można by takie coś stworzyć bo uPH-02 ma klucz który po USB czyta dane na Windows. To mnie wyśmiał i powiedział że jak mu wpłacę 10 tys. To może się za to zabrać. Wiec masz racje moja opinia jest nie prawdziwa i oczywiście kup inne urządzenie o wiele lepsze a zapomniałem nie ma innego działającego pod Home Assistant. Wiec osoba która taguje posty to może najpierw by zapoznała się z tematem akwarystyki zobaczyła czy są inne urządzenia i sprawdziła dlaczego ktoś może być zadowolony… Nic mnie tak nie wkurza jak głupota dlatego napisałem a tak to niech sobie kupuje każdy do chce. Tylko wtedy po co to forum i pytania na nim.

1 polubienie

Gdy posty noszą znamiona SPAMu, reklamy szeptanej, tak - są do oflagowania.

Negatywne opinie gdy wyglądają na stosowanie czarnego PR np. w stosunku do konkurencji też zostają prewencyjnie oflagowane, gdy zachodzi jakiekolwiek podejrzenie nieczystych intencji.

Nigdy nic nie pisałeś, więc nikt nic nie traci…
Na zaufanie też trzeba zasłużyć.
Kręcąc awanturę jako “świeżak” nie masz dobrego startu na forum.

To wręcz niesamowity zbieg okoliczności nie występujący w naturze, gdy nagle jedna osoba się rejestruje na forum i zadaje pytanie i natychmiast rejestruje się inna osoba, która na nie właśnie odpowiada.

Jest to tym bardziej dziwne, że mamy dział ogłoszeń, gdzie można odsprzedać swoje wypusty DIY, o ile nie będzie to stanowiło reklamy zwykłej DG.

Ponadto zapraszamy do publikacji takich projektów w duchu open-source, co w przypadku rozwiązań niszowych nie powinno mieć istotnego wpływu na sprzedaż - typowy klient i tak zamówi wykonanie gotowca, a społeczność DIY zyska.

1 polubienie

OK wiec nie pisze jak pisałem szkoda czasu pisałem z telefonu i nie mogłem znaleźć swojego hasła a jestem autorem tego postu Robert_Big_K . Dostałem powiadomienie wiec odpisałem na telefonie tak jak mogłem używam tam innego maila do synchronizowania danych wiec ten mi wrzuciło na forum. Nie musze nic pisać. Swoją drogą sporo postów pytań i innych pisałem na oryginalnym forum i nigdy nic nie tagowali :smile: . Dla mnie osoba która to taguje wierze ze zna Home Assistant ale na 100% nie ma pojęcia o akwarystyce i nie wie jak ciężko jest o urządzenie które wspiera HA. Mi to ryba mam akwarium gdzie wszystko się włącza automatycznie wiec ja nie nic nie szukam. Na przyszłość nie będzie co tagowac bo jak cos mi wyskoczy to po prostu zignoruje bo może czajnik będę reklamować albo automat do kawy czy inne urządzenie z jakiego jestem zadowolony rzadko tu pisze bo mam koło 150 urządzeń w HA i wszystko działa.

Pozdrawiam i Powodzenia z Forum.

No widzisz i tak trzeba było od razu, a nie kręcić awantury.
Zajrzą inni moderatorzy, to pewnie ściągną flagi, sam nie mogę być “sędzią we własnej sprawie”, ponieważ to ja otagowałem wasze posty.

Gdybyśmy byli zdeterminowani na banowanie tematyki akwarystycznej to uwierz mi - ten wątek by w ogóle nie istniał (bo od początku pachniał lekko reklamą :unamused: ), ale jak pewnie zauważyłeś w uzasadnionych przypadkach trochę przymykamy oko.

@Robert_Kopczaśki Po wspólnej analizie z moderatorami uwalniam z SPAMu.

Decyzję o uwolnieniu ze spamu popieram, bo cenimy wszyscy na tym forum nietuzinkowe rozwiązania. Mnie jako moderatora ciekawi osoba nowego forumowicza @Pawel_Minski, bo parę faktów łączy mi się w logiczną całość :face_with_monocle:. Najchętniej poznał bym autora projektu, który mógłby szczerze poprosić o rozpropagowanie swojego rozwiązania. Cały temat od początku wygląda na inspirowany przez producenta tego sprzętu w porozumieniu z @Robert_Kopczaśki. I nagle po roku podbity przez @Pawel_Minski. Więc zachęcam Łukasza niech zwyczajnie się ujawni i podzieli innymi swoimi pomysłami technicznymi w duchu open-source, jak słusznie wskazał @szopen.

Ja jako już chyba “nie świeżak” na forum (pisałem o tym sterowniku powyżej) polecam Pana Łukasza (konstruktora tegoż urządzenia). Jestem zarówno z urządzenia jak i ze współpracy z Panem Łukaszem zadowolony. Przerobił dla mnie “fabryczny” sterownik pod konkretną lampę akwarystyczną którą posiadam (sekcja zasilania i sterowania 4 kanałami lampy). Samo urządzenie bezproblemowe, proste w obsłudze. Programujesz raz i zapominasz o wielu problemach akwarium (pH, ilość CO2, światła, (świt, zmierzch, składowe barwy światła), wentylatory, etc). Ciągłe śledzenie parametrów oraz automatyzacje w dashboardzie HA to dla mnie duże ułatwienie. Wszystko to było okraszone odpowiednią ceną tego urządzenia i przeróbek ale jest warte każdej wydanej złotówki - do malutkiego akwarium raczej bez sensu (choć czemu nie?) ale do dużego złożonego baniaka, gdzie koszt samego szkła jest dwa razy większy niż tego sterownika to tylko ułamek kosztów postawienia takiej wanny. Aktualnie mój dashboard od akwarium wygląda tak:

1 polubienie

Dlatego pisałem ze urządzenie polecam bo nie dość że jest jedyne do HA na rynku to osoba która je stworzyła jest mega ogarnięta i pomocna wiem ze na różne prośby robiła dodatkowo “cuda” z tym urządzeniem jak dwie sondy dopasowywanie innych firm oświetlenia jakieś alarmy dodatkowe. Dlatego głównie polecam urządzenie za konstruktora który zawsze pomoże i jeśli da się cos ulepszyc w urzadzeniu to znajac jego to zrobi.