Konfiguracja Tasmota (np. wtyczka)

Jako, że chcę powoli całkowicie przejść z cloud na local, przerobiłem wtyczki gosund na Tasmota.
Mam problem z ich obsługą w HA.
Mosquitto broker w ogóle ich nie widzi.
Robię tak:
Po podpięciu, pojawia się sieć Tasmorta, łączę się z nią, przenosi mnie na stronę konfiguracji, wpisuję nazwę mojej sieci internetowej, hasło, łączę się. Pojawia się okno z zapytaniem czy chcę przejść na stronę konfiguracji ( w tym przypadku http://192.168.0.145) OK.
Pojawia się okno

Wchodzę w Configure MQTT (tak, mam zainstalowany Mosquitto broker, mam już kilka urządzeń zigbee)
obraz_2023-05-14_133916481
wpisuję dane jak poniżej (hasło kopiuję z mosquitto broker)


192.168.0.115 - to adres mojego HA
Zapisuję, urządzenie się restartuje i
… nie widać gniazdka w HA w Mosquitto broker MQTT
Pojawiła się zaproponowana przez HA konfiguracja dodatku Tasmota, ale nie widzę tam nic związanego z wtyczką.

Jak zrobić abym miał dodane to gniazdko ?

Masz je na 99% dodane, tylko w tasmocie nie zmieniłeś domyślnej nazwy na Gnizadko Pralka i cały czas przekaźnik się nazywa Tasmota. Sterowanie pewnie działa, tylko chyba nie sprawdziłeś

Trochę poczytałem, m.inn. TU , poprawiłem w Cofigure Other wpis


na ten ze strony
tasmoty
zaznaczyłem
activate
i gniazdko zadziałało
ale…
nie mam tego co ażniejsze, brak opcji pomiaru poboru prądu, W,A.
A to jest niezbędne do auomatyzacji powiadamiania o (skończonym praniu itp)

Tam nie pojawi się urzadzenie z nowa wersją Tasmoty, od kilku wydań HA należy stosować Tasmota - Home Assistant, to samo zaleca Tasmota Home Assistant - Tasmota :

Tasmota communicates with Home Assistant using MQTT. Before going any further, make sure MQTT is properly set up in Home Assistant and Tasmota.

Home Assistant can add Tasmota devices using:

Official Tasmota integration - preferred and automatic instant discovery of entities

Po pierwsze konfigurując mqtt użyłeś nazwy użytkownika “homeassistant” gdzie ta nazwa jest “zastrzeżona” dla HA i nie powinno jej się używać. W przyszłości w związku z powyższym możesz mieć jakieś konflikty.
Po drugie aby zachować porządek w ustawieniach definiuj użytkowników mqtt w ustawieniach mosquitto brokera np:

logins:
  - username: tasmota
    password: haslo
  - username: z2m
    password: haslo
  - username: inne
    password: haslo

Na tym etapie konfiguracji HA masz dopiero kilka urządzeń dlatego zastanów się aby na
tym etapie pozmieniać ustawienia aby mieć w przyszłości porządek.

1 polubienie

Zła wersja template, albo dziennik ustawiony fabrycznie na 5 min i dopiero po tym czasie coś się pojawi. Sprawdz wersję swojej wtyczki i dostosuj do niej template i zmień w konfiguracji dziennika domyślne 300 na np 30

Jak wpisujesz w Tasmocie login i hasło do MQTT, to przy “Password” zaznacz jeszcze “ptaszka” obok. Potem kliknij “Save”

No tak, właściwie już skonfigurowałem na podstawie tej strony, ale miałem równocześnie problem z siecią domową. Musiałem zresetować router i dać nowe hasło do sieci. Teraz w ogóle nie widać gniazdek :thinking: Nie ma ich w otoczeniu sieciowym


nie można wejść

////
Przy okazji inne (poważniejsze :exploding_head: )
HA nie widzi większości urządzeń (myślę, że z tym sobie poradzę - ponowne nadanie wewnęterznych stałych IP), ale najważniejsze nie widzi nic z ESP32.
Ale to na inny temat :face_with_head_bandage:

  1. Jak HA miałby cokolwiek widzieć w sieci konfiguracyjnej ESP (ten słynny adres 192.168.4.1 to standard jaki przyjęto dla AP tworzonego przez ESP)?

  2. Czy SSID “killer” ma cokolwiek wspólnego z nazwą handlową zastosowanego chipsetu WiFi (akurat karty killer słyną z niekompatybilności).

  3. Nie przekonfigurowałeś czasem routera do pracy w podsieci 192.168.4.0/24?
    Pamiętasz jaki miałeś dawniej adres sieci (było 192.168.0.0/24 najprawdopodobniej)?

PS skoro urządzenia nie wystawiają swoich AP tzn. że nie pracują w trybie awaryjnym (nie wykryły braku WiFi)

@szopen - Ty to jesteś GOŚĆ ! - ziomal zresztą (prawie) :call_me_hand:
Zawsze pierwszy do pomocy !
Dzięki !
… do rzeczy
ad 1 ? - anderstand
ad 2. KILLER i KILLER 5 to nazwy moich sieci.
ad 3 ?- anderstand - BTW. nic nie zmieniałem, zrobiłem po prostu reset (nie restart) - nadałem taką samą nazwę moich sieci lecz hasła inne.

ad 3 ustaw stare hasła (właściwie to tylko jedno - dla AP 2,4GHz oczywiście z tym samym typem autentykacji), to powinno wystarczyć by sprzęt WiFi który działał dawniej znów się połączył. IP będą inne ale to jakoś sobie ogarniesz (BTW gdybyś miał openwrt lub jakąś jego wariację w routerze to wystarczyłoby przywrócić pliki ethers i hosts).

o to chodzi, że nie nie chcę i nie mogę ustawić starego hasła.

Kolega @szopen radzi Ci jak odzyskać władzę nad modułami, które z wiadomych powodów wypadły z sieci wifi, a Ty swoje :slight_smile: Jak moduł ma się połączyć z routerem skoro zna tylko stare hasło? Zmień to hasło dla sieci 2,4 GHz na stare odzyskasz możliwość połączenia się z modułami, gdzie ustawisz nowe hasło, a po tej operacji zmienisz sobie hasło w routerze. Druga opcja to wymuszanie trybu AP w każdym z modułów, lub reset do fabryki każdego i konfig od zera. Wybieraj sam :slight_smile:

No to musisz przekonfigurować każde urządzenie… sugeruję przy okazji zmienić SSID na inny niż dotychczas, to może nieco ułatwić robotę.
Odpal sobie w tle lub na innym urządzeniu skaner sieci, to będziesz widział kiedy ESP wystawiają swoje AP.

Praktycznie zawsze ten sam efekt można uzyskać na wiele sposobów (stare hasło było najprostsze).

Dziękuję.
HA mam postawiony (chyba jak większość świeżaków) na proxmoxie. Chyba jest wymuszona okazja aby postawić na nowo jako bare metal i zacząć wszystko na nowo.

No to temat mocno odjechał od pierwotnego.

Po tym co teraz napisałeś pomyślałem, że za łatwo się poddajesz, ale istotnie, jeśli nie korzystałeś z niczego co daje proxmox i nawet nie zamierzasz tego robić, to nie ma on sensu.

Jeśli masz normalny backup HA to możesz go przywrócić na innym typie instalacji z Supervisorem, w tym na generic/bare-metal.

Jak dla mnie dziwne jest to powiązanie “jak świeżak to proxmox”, przecież nie ma prostszego sposobu instalacji niż generic, jedyny problem z generic to fakt, że nie działa na dowolnym sprzęcie, a wielu ludzi pragnie odpalić HAOS na złomie ze śmietnika.


Wydaje mi się, że najpierw powinieneś dobrze przemyśleć konfigurację sieci, a potem się brać za całą resztę.

*Na początku myślałem, ze Proxmox będzie OK, bo gdy już się “zagłębię” to wykorzystam go do domowego serwera mediów. Teraz już mi to niepotrzebne, *

Raczej nie będę przywracał HA z backupu, bo chciałbym zupełnie “na czysto” wszystko mieć. Na starym pościągały mi się jakieś śmieciowe encje z tuya. które ciężko usunąć. Teraz część Tuya zamieniłem na sonoff. Ogólnie chciałbym zupełnie przejść na rozwiązania lokalne.
Poza tym musiałem zmienić nazwę i hasło do mojej sieci domowej, część urządzeń zupełnie przestała reagować, więc backup (ze starymi danymi sieci) nic nie pomoże.

Tak naprawdę to dla kompletnie początkującego to nie ma za wiele tutoriali jak zacząć w ogóle a jak już są instrukcje (po polsku) to wszyscy proxmox, proxmox, ew kontener (to już zupełnie :upside_down_face: )

*Ale faktycznie temat to “konfiguracja tasmota” a tu schodzi na przemyślenia i wywody. *
Jako, że to mało potrzebne, potraktować to jako ganc egal.

Po czasie dodam, może Komuś się przyda.
Tak skonfigurowałem tasmotę z obsługą wtyczki gosund:
RESET

wył listwe na 30 sek. 7x wlaczyc i wyłączyć listwe, siódmy raz zostawić włączoną

………………

  • Podłączyć wtyczkę do listwy
  • Wyszukać sieć „tasmota”, zalogować się, otworzy się strona http://192.168.4.1/, a jak nie to otworzyć samemu
  • wyszukać swoją sieć (2,4 Ghz), połączyć się z nią
  • otworzy się strona konfiguracji urządzenia tasmota

  • configure module – wybrać swoje urządzenie

• Configure wi-fi – wybrać swoją sieć

  • cofigure other

Template – wyszukać na stronie i wkleić właściwe

V zaznaczyć Activate

zmienić nazwy na przyjazne

• Configure MQTT

HOST – adres IP swojego HA
User i Password
Skopiowane i wklejone z konfiguracji MQTT


• Wejść w console


Wkleić
SetOption19 1
Enter

Zresetować tasmote

Jeśli chcesz korzystać z natywnej integracji tasmoty opcję “SetOption19” musisz wyłączyć.

Kilka rad, z których możesz skorzystać w przyszłości.
Jak wybierasz typ urzadzenia w interfejsie tasmoty, to template jest już zbędne, czyli albo jedno, albo drugie.
W konfiguracji mqtt warto ustawić indywidualny topic , ułatwi to identyfikację encji w HA.
W konfiguracji wifi warto wypełnić pole Hostname, wpisując np nazwę modułu.
O przestarzałej integracji i SetOption19 , już napisał kolega @rafkan
Polecam też zmianę w konfiguracji dziennika TelePeriod z 300 - domyślne 5 minut, na wartość z jaką chcesz otrzymywać informacje z czujnków.
Co do resetu do fabryki, przez szybkie cykle załącz/wyłącz , to ma swoje plusy i minusy, ja osobiście zabezpieczam moduły przed takim przywracaniem, żeby np zakład energetyczny nie zresetował mi wszystkich urządzeń z tasmotą.

1 polubienie

Co może być przyczyną, że pokazywane są różne wartości:
W panelu konfiguracyjnym (wtyczki) Tasmota pokazywana jest prawidłowa wartość poboru mocy w “W”

a już HA pokazuje źle:


Czasami wartości są zbliżone, lecz musi upłynąć dużo czasu pracy urządzenia podłączonego do wtyczki, aby HA pokazywał w miarę poprawnie