Konwertuj Xiaomi LYWSD03MMC Z Bluetooth Na Zigbee

Super wiadomość .

1 polubienie

Bo ja wiem czy taka super?

Jest to jakiś pomysł na wykorzystanie daleko od sprzętu na którym pracuje HA (ale dla BLE jest projekt proxy na bazie ESP32 i ESPHome i to działa).

Natomiast niewątpliwie znajdziesz wielu, którzy wykorzystują częste raportowanie BLE (powiedzmy 4x na minutę) dla których raport raz na 5 min. nie będzie wystarczający.

Druga kwestia “na nie” to fakt, że o ile @pvvx utrzymuje wsparcie swojego firmware BLE (które wyewoluowało aż do powstania niezależnego standardu BTHome), to tu wydaje się to być jednorazowym eksperymentem.

Działa :



Chyba jednak nie jest to jednorazowy eksperyment :

1 polubienie

@darek -ale ten projekt ble2mqtt to raczej nie ma nic wspólnego z tym tylko dla jedynego urządzenia:

Ten sam autor Devbis

Dla mnie jest to rewelacyjne rozwiązanie, bo te czujniki są jednymi, które w mojej instalacji wykorzystują inną sieć niż ZigBee. Podłączanie ich przez ESP wiąże się jednak z kolejnymi urządzeniami, a przy ZigBee korzystać mogę z licznych już istniejących węzłów.

Niestety po przeprowadzeniu aktualizacji oprogramowania zgodnie z powyższym opisem przez OTA, które zakończyło się komunikatem “Update done after 95.06 seconds” czujnik już nie wstał… :slightly_frowning_face:

Nawet na nowiutkiej, dobrej jakości baterii. Ekran nie wyświetla nic, pomimo resetu.

Trzeba poczekać jeszcze na sprawdzone w 100% wersje.

1 polubienie

@Adrian
LYWSD03MMC występował w wielu wersjach sprzętowych (zależy kiedy kupowałeś, ale mniej więcej od roku na rynku jest HW 2.0 a teraz być może jakaś nowsza - gdzieś mi mignęło 2.3, wersji 1.x dostępnych dawniej było kilka).
Sprzęt jest do uratowania @pvvx opisuje u siebie na repo jak przeflashować po kabelkach.
Firmware oczywiście musi pasować do sprzętu, bo wszystkie bazują na tym samym MCU, ale różne są m.in. kontrolery wyświetlacza.

Jak patrzę po notkach do wydań na repo @devbis to uwzględniał wersje sprzętowe m.in. 1.9 (ale skoro bazuje na pvvx/atc1441 to sądzę że obsługa hw 2.0 też powinna być) i tak swoją drogą też ma opisane flashowanie po kabelkach.

Dlatego właśnie piszę o tym, żeby inni uświadomili sobie możliwość porażki. O czujnik się nie boje, wiem o kablach. Zresztą miałem właśnie zmodowany soft.

Czujniki, który się uceglił miał Hardware revision string B1.5.

Drugi czujnik w wersji B1.4 przeszedł cały proces przejścia na ZigBee bez żadnego problemu.

1 polubienie

HW 1.5 były chyba mało popularne Victor @pvvx wprowadzał obsługę nowych wersji sprzętowych i były jakieś dziwne przeskoki w kolejności ich dodawania.
Sam byłem zajarany stosunkiem możliwości do ceny, gdy tylko zostały “odkryte” w ChRL, więc u mnie większość to 1.4, później 1.6 bodajże (porozdawałem rodzinie), a gdy kupowałem w zeszłym roku już było 2.0 ale w informacjach o wersji u @pvvx wzmiankę o 1.5 widzę zaledwie wersję wstecz względem aktualnej…

czy te czujniki temperatury mają wbudowane radio zigbee ? Jak to w ogóle jest możliwe ? Jak sprawdzić czy czujnik da się skonwerterować ?
W zasadzie w domu mam tylko 4 urządzenia wykorzystujące BLE - 2 czujniki xiaomi , wagę łazienkową oraz wagę kuchenną :slight_smile:

Nie Zigbee tylko uniwersalne - wykorzystuje to podobieństwa standardów BLE i Zigbee, więc zastosowane chipsety dają się wykorzystywać dość elastycznie, w LYWSD03MMC jest Telink TLSR8251 czyli dość starawy i biedny wypust z tej rodziny (producent dedykuje go dla BLE, IEEE 802.15.4 - stanowiącego właśnie bazę dla Zigbee, Thread, Matter i paru innych standardów oraz własnego wynalazku producenta: Telink Mesh)

Najwyraźniej komuś się chciało zaimplementować Zigbee (bo na bazie tego SoC nie widziałem jeszcze sprzętu Zigbee).

Normalnie - wgrać im firmware zgodnie z instrukcją powyżej, w ogóle to podłącz się do nich flasherem @pvvx i sprawdź wersję hardware - jak widać powyżej na HW 1.4 działa, a na 1.5 nie, pozostałe wersje testujesz na własne ryzyko (poczytaj dokumentację projektu to są tam wzmianki o wersjach sprzętu).
Jeśli uceglisz można odceglić (umiejętność lutowania niezbędna).

1 polubienie

Jestem ciekawy jak czesto raportują te czujniki po Zigbee? Możesz pokazać wykresy?


@Bratmat U mnie pomimo najnowszej wersji zigbee2mqtt też tak było. Dopisz czujnik do konfiguracji zgodnie z instrukcją.

Co do raportowania to raportuje co 5 minut.

2 polubienia

Normalnie rewelacja - zabieram się za konwersje drugiego i mam ble praktycznie z głowy :slight_smile:

Wiadomość od @pvvx
“For B1.7, B1.9, B2.0, the code from ATC1441 used to work with the display controller (BU9792FUV) in the Zigbee firmware is not quite correct.”

1 polubienie

No to mam szczęście u mnie wszystkie 1.4

1 polubienie

Systematycznie co 5 minut? Mam czujniki Zigbee, które raportują jeżeli zmieni się temperatura o fabrycznie zadany poziom.

Czyli teoretycznie ktoś może napisać firmware obsługujący standard Matter?

Teoretycznie tak, ale nie wiem czy pod względem zasobów ten sprzęt jest wystarczający (to najsłabszy model w rodzinie jeśli dobrze pamiętam), sam jestem zaskoczony tym, że niezależnemu programiście chciało się stoczyć taką walkę by stworzyć firmware Zigbee.

W ogóle to bazując na tabelce tutaj - sprzedają to jako “BLE only”
http://wiki.telink-semi.cn/wiki/chip-series/TLSR825x-Series/
można sądzić, że Zigbee jest poza specyfikacją (nawet brak wzmianki i to ani o Zigbee ani o 802.15.4 dla żadnego z wykonań)

Sam datasheet zawiera update z marca 2020 o obsłudze 802.15.4

jakkolwiek wtedy LYWSD03MMC był już produkowany (egzemplarze, które impregnowałem kupione sporo później miały SoC wyprodukowany jeszcze w 2019)

PS biorąc pod uwagę dane - 32kB RAMu to chyba nie za wiele :smiley:, najwyższe modele z tej rodziny mają 2x tyle, a tak dla porównania CC2531 ma 8kB RAM i procesor (MCU) 8051 (czyli kompatybilny z konstrukcją intela z 1980 roku = sprzed ponad 40 lat, oczywiście w wersji zmodernizowanej dla naszych czasów), no i oczywiście nie ma co marzyć o Matter na CC2531, bo już obsługa Zigbee3 była problematyczna.

@macek
Czujniki raportują dokładnie co 5 min. Zmiana temp. czy wilgotności nie ma wpływu na tą częstotliwość.

Co do programowania to wszystkie nowsze czujniki w wersji B2.0 przechodzą całą procedurę zmiany softu na ZigBee bez problemu. Jedna ciekawostka poniżej.

Jak widać po zmianie softu zmienia się wersja sprzętu …

1 polubienie