Kopia zapasowa - jak wykluczyć konkretny folder?

Pomóżcie proszę w temacie jw. Problem jest taki: HA mam zainstalowany na RPi 4 i dysku ssd(256 Giga). W folderze ,media" utworzyłem katalog , Music" i wrzuciłem tam ok 70 giga muzyki. Kopię zapasową mam robioną na GDrive przez dodatek ,Home Assistant Google Drive Backup". Utworzona przez HA pełna kopia zawiera folder ,Music" (ten 70 giga) a chciałbym, żeby ten folder pomijała. Przynajmie w kopii która jes na GDrive. W ustawieniach dodatku jest zakładka
, exclude folders" ale chyba nie tak wpisuję tam ścieżkę bo nie chce zadziałać tak jak bym sobieżyczył czyli bez folderu ,Music".
Wpisywałem:
/Music
/music
/media/Music
/media/music
nic to jednak nie dalo i na dysku Googla dalej ląduje kopia z całą zawartością folderu ,media"
Czy można jakoś osiągnąć efekt wykluczenia konkretnego folderu, czy muszę zrezygnować z ,dużych’ folderów w katalogu ,media"?

Wg mnie musisz wykluczyć cały folder media.

1 polubienie

Udziały media i share służą właśnie do przechowywania rzeczy, które z zasady nie powinny być w backupie (dlatego w końcu jakiś czas temu przebudowano strukturę katalogów HA), więc proponuję wyłączyć całe media.

A tak generalnie to warto korzystać z backupów częściowych (byleby sensownie skonfigurowanych) zamiast całościowych.

Link na start, ale zawiera odnośniki do konfiguracji

Być może jest to czas kiedy należałoby zgłosić konieczność wprowadzenia możliwości konfigurowania pełnego backupu, ale jest przynajmniej kilka dobrych rozwiązań z trzeciej ręki - z linku powyżej można dojść do innych części dokumentacji, gdzie są one wymienione (a niektóre są tak dobre, że chyba mało kto korzysta z wbudowanych narzędzi poza sytuacjami, gdy działanie ręczne jest naprawdę konieczne - np. przy migracji instalacji na inny komputer)

Ja ze swojej strony zaproponuję Ci trzymanie mediów na innym dysku i wykluczyć je z kopii zapasowej. Robiąc pełny backup jego rozmiar w pewnym momencie osiągnie spory rozmiar. Proponuję to rozwiązanie:

Ja przeniosłem się na tą metodę kilka dni temu i jestem zadowolony :wink:

Minitutorialik sprzed roku - to tak odnośnie samba-nas (może nie być w pełni aktualny czytamy dokumentację!)

Dzięki Panowie za sugestie z waszej strony ale chodzi mi o to, że ja nie chcę robić żadnej ,rewolucji" w moich kopiach zapasowych jak kolejne rozwiązania czy podpinanie dodtakowych dysków.

  1. Dysk który mam podłączony do malinki i na którym stoi HA miał jakieś 200 giga wolnej przestrzeni kompletnie nie wykorzystywanej więc pomyślałem, że wrzucę tam muzę (którą już mam na dysku w sieci ale tu by była jako kopia muzyki w razie co i do korzystania przez Music Assistant)
  2. Automatyczne kopie które mam przez dodatek Kopia Zapasowa Dysku Google też mi w zupełności wystarcza na moje potrzeby.
  3. Chcę tylko, żeby w kopii nie był zawarty folder ,media" ( wtedy kopia nie będzie mieć ponad 70 giga).
  4. Pomyślałem, że skoro w konfiguracji dodatku KZDG jest opcja ,exclude folders"
    to ona działa tylko ja nie potrafię jej skonfigurować żle wpisując ścieżkę. Tak jak to opisałem w pierwszym poście i ktoś mnie naprowadzi jak to wpisać, żeby kopia na dysku googla nie zawierała ,media".

Jeżeli nie da się tak zrobić to pozostaje mi wykasować muzę z folderu media bo inaczej co kilka dni muszę ręcznie kasować kopię z dysku bo mi go zapełnia prawie. Mam 100 gb i krzyczy dodatek, że nie ma gdzie zapisać kolejnej kopii.

To skonfiguruj gdrive backup (kzdg/HAGDB :upside_down_face: Home Assistant Google Drive Backup) do wykonywania takiej kopii jak chcesz…

Natomiast w kwestii tego co wrzucasz do backupów częściowych też nie wiem czy można wybrać dowolny folder lub z niego zrezygnować (raczej nie), ale tak jak napisałem te udziały mają specyficzne zastosowania i nie należy ich używać do innych celów (tym samym nie będzie potrzebne też tworzenie ich backupów), więc można je śmiało wykluczyć z backupów częściowych.

Jeśli chodzi o rewolucję, to jest ona potrzebna w samym HA, bo nie ma możliwości konfigurowania pełnych backupów, ani pojedynczych katalogów (udziałów) innych niż punkty montowania systemów plików.

@szopen zastosowałem to ustawienie i mam częściową kopię bez ,media" więc jest ok, tak jak chciałem. Pytanie kolejne to, czy pełna kopia jest robiona przez system z automatu w jakichś sytuacjach (aktualizacja systemu itp), czy pełną kopię robi sie tylko , na życzenie" użytkownika? Pytam bo przy pełnej kopii jeśli wystąpi z automatu to problem wróci bo ,media" nie będzie wykluczony.

Kopie zapasowe systemowo w HA w ogóle nie są wykonywane automatycznie, ani pełne, ani częściowe.
Każda kopia wymaga wywołania ręcznego (oczywiście można do tego użyć automatyzacji itd. ale jest to w gestii użytkownika).

Jedyny przypadek kiedy systemowo wykonywane są jakiekolwiek kopie zapasowe to aktualizacja HA i aktualizacje Dodatków (i dodatkowo nie jest to działanie obowiązkowe, bo przy uruchamianiu aktualizacji można zrezygnować z backupu cząstkowego), ale wtedy i tak jest to tylko szczególny przypadek częściowej kopii zapasowej, bo zawiera ona tylko jeden aktualizowany kontener (HA lub Dodatek).

Takie kopie można odfiltrować w Dodatku gdrive backup, swoją drogą o ile mnie pamięć nie myli można odfiltrować cokolwiek, no ale sprawdż sam.
Może warto wspomnieć, że Home Assistant Google Drive Backup nie jest składnikiem HA i jest to oprogramowanie niezależnego autora.

Dzięki @szopen sprawa jasna, do zamknięcia.