LICZNIK GAZU na podstawie czasu pracy pieca

Jeśli mamy przekaźnik który steruje włączaniem i wyłączaniem pieca to możemy sobie utworzyć sensor:

# CZAS PRACY PIECA GAZOWEGO
  - platform: history_stats
    name: Ogrzewanie dzisiaj
    entity_id: switch.sterownik_pieca_gazowego
    state: 'on'
    type: time
    start: '{{ now().replace(hour=0, minute=0, second=0) }}'
    end: '{{ now() }}'

Dzięki temu mamy całkowity czas pracy pieca (TYLKO OGRZEWANIE).

Przyjmuje się że piec o mocy 22kW zużywa w godzinę ok 2,5m3 gazu.

Czy ktoś wie jak zrobić sensor liczący średnie zużycie gazu na podstawie czasu pracy pieca ?

Pytam, ponieważ część osób na forum próbowała z Licznikiem Gazu na podstawie SONOFF SNZB-04 Zigbee jednak nie dostali zgody od dystrybutora gazu, a tak mogliby szacunkowo znać zużycie gazu.

Dobrze kombinujesz … jest jednak jeden problem.
Obecnie kotły modulują swoją moc (co za tym idzie zużycie gazu) i stan (czas) włączenie przekaźnika nie jest równoważny nawet czasowi pracy palnika. Samo zużycie gazu jest również zmienne podczas pracy palnika.
Aby to przybliżyć zobacz jak wygląda wykres mocy kotła, który jest włączony ciągle.

Więc trzeba obliczyć pole pod wykresem.
Bez wyciągnięcia parametrów z kotła będzie to raczej niemożliwe.
Nawet próby kalibracji z licznikiem gazu dadzą niepowtarzalne wyniki pomiarów.
Wszystko zależy jaki masz kocioł i co możesz z niego odczytać, ale i tak należy się liczyć z małą precyzją i wyniki będą poglądowe. U mnie udało się to w miarę skalibrować.

:thinking:
Utwórz dodatkowy sensor na podstawie odczytów tego sensora co utworzyłeś
(odczyt “Ogrzewanie dzisiaj” pomnoży x 2.5)

- platform: template
    sensors:
      zuzyty_gaz
        friendly_name: "Zużyty gaz"
        value_template: "{{ (states('sensor.ogrzewanie_dzisiaj') | float(0) * 2.5)  | round(1) }}
        unit_of_measurement: m³
        device_class: gas

I jeszcze jeden co wyliczy średnią np. 7 dni

- platform: average
    name: 'Gaz średnia z 7 dni'
    end: '{{ now().replace(hour=0).replace(minute=0).replace(second=0) }}'
    duration:
      days: 7
    precision: 0
    entities:
      - sensor.zuzyty_gaz

HACS - Average Sensor

Po 24 godzinach porównaj wskazania licznika gazu (dom) z sensorem “Zużyty gaz” i dokonaj korekty np. na " 2.47 "
/
Average Sensor przestał działać, zna ktoś inny spodów na utworzenie sensora który był by wstanie wyliczyć średnią np. dobową lub kilkudniową?

MOj kocioł liczy zużycie ale zaniza zużycie o15%.Utworzyłem wiec m
nowy sensor korekta zuzycia gazu,ale nie widzę go w zakladce energia nie mogę dodać.Nie rysuje się tez zaden wykres chociaż wartosc się zmienia,Gdy w narzedziach deweloperskich dodam wartosc state_class: total wtedy widzę i mogę dodać ,ale tylko do np restartu HA.Jak na stałe dodać state_class: total i co z wykresem?

Nie ma unikalnego identyfikatora - wiec go dopisz
Np.

value_template: #####
  unique_id: 2452716740003

W customize.yaml dodaj wpis

sensor.korekta_gaz
  state_class: total

W narzędziach deweloperskich każda zmiana jest tylko tymczasowa (tylko do czasu otrzymania nowych danych)
/
Na zrzucie nie widać całej konfiguracji sensora
Jest jeszcze taki dodatek konfiguracyjny, który może pomóc

value_template: #####
  availability: "{{ states('sensor.korekta_gazu') | is_number }}"  

ok dzieki,ale mam jeszcze problem ze wskazaniem stan wyswietla z cudzysłowem i w zakladce energia takie coś

ok juz poprawiłem,zostało jeszcze statistic not defindet

Dalej walczę z korekta gazy.Cos źle mi wylicza po korekcie zużycie wychodzi mniejsze niż orginalny pomiar . Próbowałem też utworzyć sensory unlity Meyer godzina,dzień,miesiąc,rok ale dalej coś nie tak zlicza

Skąd wiesz, że masz prawidłowy współczynnik korekcji, jak go wyznaczyłeś?

Zużycie gazu+ 15% o tyle mniej więcej jest różnica między licznikiem gazowym a tym co wylicza kocioł gazowy.

Nie było pytania… po prostu pomyliłem Twój offtopic z “tematem” głównym :wink:
…i zacząłem się zastanawiać jak można otrzymać prawidłowe wyniki na postawie niewłaściwej metody