LICZNIK GAZU na podstawie czasu pracy pieca

Tak… ale wydaje mi się, że źle lub wcale nie całkujesz modulacji.
Energy pracuje prawidłowo ale tylko wtedy gdy sensory źródłowe działają prawidłowo.

Nie mam takiego sensora - u mnie 0% modulacji to brak płonienia

Ja mam zrobiony sensor za pomoca Ultility i wyglada to podobnie jak u ciebie, ale i tak przesadnie za duze zuzycie.
Tak jak pisalem mierzylem zycycie przy ok 40% i spala 0.83m3 gazu.
Widac jak sensor liczy coraz wiecej w przypadku czestych przerw.

Pokaż wykres z sensora, z którego tworzysz utility razem z modulacją

    gas_hourly:
        name: Gaz Godz
        source: sensor.Gaz     <----- ten 
        cycle: hourly

Coś liczy źle ale nie potrafię zweryfikować poprawność helperów

Tu jest wzór jak liczy sensor:

{{ ((( states('sensor.status_flames') | float(0) | round(0)  * ( ( 0.26 + ((states('sensor.boiler_modulation') | float(0) ) / 100 ) * ( 2 - 0.26 ))) ) / 12 )  | round(3) ) * 1.4 }}

Wykres:

Dodam jeszcze sam sensor utility :

Dodaj jeszcze modulację

Nie całkujesz!!! :slight_smile:

Zrób pomocnika > Dodaj sensor całkujący sumę Riemanna z sensora Gas_Uzycie_wew.

…a utility z utworzonego pomocnika.

Zrobilem tak jak sugerujesz. Zapytam za wczasu czy on bedzie widoczny w Energy?

To się jeszcze okaże :wink:
Jeśli masz go dodane w energy to tak, ale nie spieszyłbym się z dodawaniem bo jak będzie coś nie tak to popsujesz statyski… poczekaj.

Statystyki mam od niedawna a je to można od razu wywalic, dzis przy temp. zew. 9 stopni mam zuzycie 22m3 a wczoraj było tylko 14 przy 5 stopniach.
Bede mial odczyt gazu w sobote, okaze sie ile faktycznie bedzie tego zużycia.
Wiem tylko że sensor stworzony przez utility nie jest widoczny w Energy podobnie jak sensor device_class: gas, ale potraktowany Reimann sum tez nie jest widoczny, pewnie dlatego ze z jednostki pomiaru m3 zmienia sie na m3/h , ale ja HA poznaje dopiero od ok 3 tygodni pewnie nie wiele wiem.

Nie będę się czepiać ale odwrotnie.
Obrazowo całka działa tak: Jedziesz samochodem ze zmienną prędkością km/h to całka powie ci ile przejechałeś km w jakimś określonym przedziale czasu… czyli m3/h na m3.

całka
Jest to pole powierzchni szarych prostokątów, gdzie X jest chwilowym przepływem gazu [m3/h] a Y czasem

Jestem ciekaw jak to teraz wyjdze , trzeba troche odczekac aby zebrac troche danych.

Trend powinien być już widoczny na wykresie modulacji i gazu. Później wystarczy tylko skalibrować współczynniki.

Narazie wyglada to tak:

Zapowiada się dobrze przy 0% przyrost jest zerowy.
Przydałoby się jeszcze porównać to dodatkowo z sensorem płomienia, bo tylko wtedy tak naprawdę pobór jest zerowy.

edit… Jest ok nie zauważyłem Flame :slight_smile: Trend wygląda prawidłowo choć oba wykresy gazu chyba powinny mieć inne proporcje - oba przyrosty (te schodki) powinny być równe.
450litrów w godzinę?

Akurat teraz nie ma stanu gdzie modulacja jest 0% a kocioł działa, typowo taktuje teraz. Mam podpiety OT i pozostal jeszcze czujnik i to mi psuje statystyki bo pewnie czujnik wlacza piec mimo ze OT tego by niechiał. Ale to inny problem ktory rozwiąże wiosną.
Wygląda to zdecydowanie ciekawiej, jutro bedzie więcej danych do porownania.
Dzieki za pomoc.

Witam ponownie, dzis to wyglada tak, i zanosi sie na jakis sukces, wartosci godzonowe sa dosc blisko zblizone do fizycznych , mam przynajmniej taka nadzieje, okaze sie w sobote.

Ale niestety tego typu sensor potraktowany Riema nn sum i Utility Metenie jest widoczny w Energy, prawdopodobnie z powodu jednostek m3h.

Dla panelu energii potrzebujesz zużycie całkowite w (NIE w m3), nie prędkość przepływu gazu zapewne w m³/h (metry sześcienne na godzinę, bo tak swoją drogą co to w ogóle jest za jednostka m3h - jeśli wygenerowałeś z czegoś taką jednostkę jak m³ * h, to coś musi być zwalone w obliczeniach)

Nic nie generował tylko na pałę wpisał :slight_smile:
Tu całkowana jest prędkość przepływu ( w m³/h) w czasie (w h).
Rachunek jednostek Σ[ m³/h]*[h] =[m³]

Nie zrobiłeś
Ten fragment pokazuje, że coś skopałeś


Skoro przy zerowej modulacji kocioł pobiera gaz ( tak twierdziłeś) - co widać na dolnym wykresie -
to ilość godzinowa powinna rosnąć.
Najlepiej gdyś pokazał co i z czego liczysz.

Może lepiej sam napiszę a Ty sprawdzisz

  1. Odczytujesz modulację m
  2. Na podstawie modulacji stanu płomienia i parametrów kotła obliczasz
    chwilową prędkość przepływu gazu (volumen v)
  3. Na podstawie v robisz pomocnika całka
    W wyniku jej działania otrzymasz licznik zużycia gazu “total”.
    Wartość będzie cały czas rosnąć.
  4. z total tworzysz utility godzinowe, dzienne …
  5. dodajesz do panelu energia.

Faktycznie tu powinno rosnac, sprawdze po kolei wszsytko jeszcze raz.
Nawiazujac do punktu 5 nie będzie widoczny w Energy ponieważ juz w miesciu całkowania jednoskta jest m3/h wynik Utility bedzie mial tę samą jednostkę.

Przy tej jednostce m3h nie pojawi sie sensor w Energy

Co to w ogóle jest za wartość fizyczna wyrażana m³h czyli m³ * h???
bo może ja jestem za głupi. ale nawet sobie nie wyobrażam czym by to mogło być gdy mnożysz objętość przez czas - prawdopodobnie encje źródłowe mają nieprawidłowe jednostki, jeśli pomocnik generuje taką bzdurę…

hint: Zamiast pisać m3 używaj copy+paste, dla HA nie istnieje jednostka m3 i będzie ją ignorował, trójka musi być w indeksie górnym.

Pisze na forum prościej w HA uzywam zapisu m³ , pomijąc sposob zapisu czym roźni się zapis m³h z m3h , mysle wiekszość zapis m3h traktuje tak samo ja m³h.
Oczywiście HA bedzie to ignorował w swoich plikach konfiguracyjnych.
Jak spojrzysz na jednostki w sensorach to tak sa zapisane m³ * h a nie m³/h
Ale i tak sensor z żadną z tych jednostek nie pojawi się w Energy.