LICZNIK GAZU na podstawie czasu pracy pieca

Moze blad ma mjuz tu :

Zacząłem sie zastanawiać po uwagach szopena.
pewnie jednosta powinna byc m³/h

nie, nie ma dla GAS takiej jednostki :frowning:

Wyślę, że pomocnik z automatu dopisuje do jednostki h i używany jest głównie do obliczania energii z mocy W > Wh i nie przelicza jednostek.
Do całki wchodzi wartość w jednostkach m3/h po pomnożenie przez czas h mamy (m3/h)*h=m3

a litry ma? :wink: …ma metry sześcienne

Sam napsałeś - czyli pali 0.83m3/h więc wejściowo operujesz na tych jednostkach.

1 polubienie

Wcześniej nie wspomniałeś słówkiem o uproszonym zapisie - akurat my ludzie to rozumiemy, ale HA nie, a walisz taką ilość błędów i literówek, że nie wiem czy nie robisz ich też w swoich konfiguracjach…
Nie jest to żadne czepianie o brak polskich liter czy błędy, ale mógłbyś włączyć autokorektę w przeglądarce…

Nie mam u siebie sensora zużycia gazu, ale spójrz na to
gaz-2024-01-25_20-41

Nie ma możliwości w tym pomocniku na sztywno zmienić jednostkę na właściwą? To załatwiłoby sprawę i dyskusję.

Tego nie wiedziałem, jeśli tak jest faktycznie, to wymaga zgłoszenia issue…

Tak od samego poczatku bazuje na jednostce m³ , i takie wartości dla tej jednosti uzyłem i na takich staram sie bazowac.

niestety cos sie rozjechalo ma maxa i HA sie pogubil , wykasowalem poprzedni zensor utility i utworzyłem nowy na bazie danych wejsciowych z tego samego sensora po całkowaniu, ale to co liczy jest przerażające.

Probowałem to zrobic tutaj:

image

ale miałem bład w Energy pokazywal statystyki i poprzeliczal chyba na litry powiekosci liczb było widac ze to litry mimo ze jednosta byla m³ .

To jest spekulacja a nie pewnik :rofl:

Zapytam sie od razu czy usuniecie sensora w HELPER usuwa zapisy w bazie danych ?

Powoli zaczynam się zniechęcać - zupełnie nie czujesz, który sensor jest w m3/h a który w m3 :unamused:

Nie wiem jak działają jednostki w HA z automatu… i może operować na sensorach pomocniczych niemianowanych?

Zasadniczo to nawet usuwanie encji nie usuwa danych, więc jeśli miałeś jakąś zwaloną encję, to twórz nową o nowym unikalnym identyfikatorze, w przeciwnym razie dane zostaną połączone.

Jeśli zostanie wykryty konflikt jednostek między starą, a nową instancją tej samej encji, to walidator danych historycznych pewnie zaproponuje jako jedno z rozwiązań usunięcie starych danych i warto tego użyć.
Narzędzie deweloperskie → statystyki

Sensory dla obliczeń zużycia chwilowego gazu tworzone są za pomocą helper, usuwałem te które źle liczyły z poziomu **Narzędzie deweloperskie → statystyki jest tam informacja ze usunie z bazy.

Musze to najpierw przejrzeć ponownie od samego początku najlepiej jak utworze sensory ponownie od samego początku.

Otóż to - same nie znikną…

Wczoraj utworzylem nowy sensor za pomoca helper uzylem UTILITY a jako dane wejsciowe uzylem sensor który działa już jakiś czas i używany byl wcześniej, rownież utworzony w helper aby całkowal oraz glowny sensor ktory liczy zużycie chwilowe.
Jak wczesniej wysylalem to sensor na tych samych danych wejsciowych wyliczal wmiarę sensownie m3h gazu a teraz liczy jakby litry gazu, sami zobaczcie. Dodam ze sensor poprzedni zostal usuniety dodany nowy z inna nazwa.

Sensor utworzony jako UTILITY z sensora całkującego ktory widać wyżej

Sensor glowny liczący chwilowe zużycie

Możesz kolejno pokazać wykresy z dla wypunktowanych sensorów, najlepiej we wspólnym przedziale czasu?

Ten etap mysle se jest ok, nastepny z całkowania wyglada tez ok, ale napisałeś “total”, ja użyłem “total_incerasing”.

Statystyki podeślę wieczorkiem ze smarfona chyba kiepsko mi to wyjdzie.

Dla niego zmień jednostkę na m3/h… choć myślę, że niewiele to zmieni ponieważ w HA nie widzę takiej klasy sensora.

Dlatego do takich operacji nie używam HA, obliczenia robię na liczbach niemianowanych i dopiero ostateczny wynik dostaje jednostkę.

Ten glowny sensor to sa wyliczenia za pomoca helper i template na bazie danych technicznych kotła i danych z OT, ale sensor mozna zdefiniowac samemu nie podajac jednostek czego wynikiem bedzie zwracanie jakiejsc wartosci ( tylko czy to cos zmieni) , takie mam wrazenie.

Dla niego zmień jednostkę na m3/h… choć myślę

No wlasnie nie ma tej jednoski, a w Energy dla clasy GAS tylko m3 akceptuje z tych bardziej dla nas czytelnych.

Skoro gas akceptuje również Wh to robi ci to różnice, że liczba mówiąca o zużyciu gazu zamiast symbolu jednostki m3 będzie miała Wh?

Witam, niestety cos się z moim HA stało, chyba znalazłem jakiegoś buga.

Tak jak wysłałem wcześniej utility zaczęło mi liczyć kolosalne wartości gdzie źródłem jest sensor po zalakowaniu Riemann sum.

Nie wysyłałem nic wczoraj bo nie był sensu podjąłem decyzje usunięcia tych sensorów ,ale po utworzeniu nowych było to samo, podjąłem decyzję cofnięcia backupu o kilka dni. gdzie ten problem nie występował.
Od nowa utworzyłem nowe sensory i utility meter liczy dokładnie tak samo na moje oko liczy w litrach a nie w m³ i praktycznie na tym stanąłem bo coś ewidentnie się stało z tym liczeniem.
Poniżej widać efekt, na wykresie z gory są dwa sensory gdzie ten wykres widoczny przykrył wykres zwałkowania Riemann SUM Gaz_total .

Jak to naprawić?