Licznik Gazu SONOFF SNZB-04 Zigbee

Wiem że łatwiej jest przy pomocy EspEasy, EspHome ale niedawno podczas odczytu posądzono mnie o manipulację w liczniku przez jakieś kable, i straszono mnie karami. Więc przechodzę na bezprzewodowe.

Znalazłem to:
Art1
Art2
Zamontowałem SONOFF SNZB-04 i odzczytuje

Jak teraz przerobić ten sygnał (binary_sensor.gas_meter_contact) na ilość impulsów(sensor.dzien_gas_meter)?

Znalazłem coś takiego tylko gdzie to wpisać?

automation:
  id: energy_gas_pulse_received
  alias: Energy - Gas - Pulse Received
  trigger: 
  - platform: state
    entity_id: binary_sensor.gas_meter_contact
  condition: 
  - condition: state
    entity_id: binary_sensor.gas_meter_contact
    state: 'off'
  action:
  - service: input_number.set_value
    data_template:
      entity_id: input_number.gas_meter_m3
      value: "{{ (states.input_number.gas_meter_m3.state | float ) + 0.010 }}"

Automatyzacja


:eyes: Jak wklejasz konfiguracje na forum, wklej ją pomiędzy potrójnymi znakami "
tyldy"
Edycja: odwrotne apostrofy```
ScreenShot_20210823205034

Wtedy będziemy widzieli dokładnie to co wklejasz (format)

By być bardziej precyzyjnym chodzi o odwrotne apostrofy```, dostępne pod klawiszem, którego drugą funkcją (z shift’em) jest tylda ~ (ale ponieważ w PL swego czasu tylda miała znacznie większe zastosowanie niż odwrotny apostrof, to utarła się nazwa tego klawisza jako “klawisz tyldy”).

Wklejkę powyżej poprawiłem (ale YAML wklejony jako cytowanie jest nieco upierdliwy w poprawkach).

A w kwestii zasadniczej to zapewne fragmenty configuration.yaml.

1 polubienie

Gdy wklejam to mam błąd Message malformed: Integration '' not found

  id: energy_gas_pulse_received
  alias: Energy - Gas - Pulse Received
  trigger: 
  - platform: state
    entity_id: binary_sensor.gas_meter_contact
  condition: 
  - condition: state
    entity_id: binary_sensor.gas_meter_contact
    state: 'off'
  action:
  - service: input_number.set_value
    data_template:
      entity_id: input_number.gas_meter_m3
      value: "{{ (states.input_number.gas_meter_m3.state | float ) + 0.010 }}"```

Jak zauważyłeś już poprawiłem poprzedniego twojego posta i nawet skutecznie
z wcięciami krótszymi o 2 spacje powinno pasować do
automations.yaml

nie wklejaj tego w edytorze automatyzacji tylko bezpośrednio w pliku konfiguracyjnym
(używając np. dodatku File editor)

Jakoś będę musiał utworzyć bo nie mam takiego pliku.

Format zależy od tego gdzie to wklejasz…
w takiej formie jak wkleiłeś na początku pasowało do configuration.yaml
teraz wkleiłeś inaczej i pasuje (prawie) do automations.yaml (lub dowolnego innego pliku o ile zawrzesz include w głównym pliku konfiguracyjnym).

Czy to jest poprawny format ?
Po usunięciu jednej spacji w każdej linii

W pierwszym przypadku brakowało poprawnej etykiety automatyzacji (stąd zapewne komunikat błędu), wystarczy przejrzeć dokumentację i dostosować do niej format.

Dzięki. coś w końcu przyjęło. Pierwszy raz robię automatyzacje w HA a nie w NodeRed.
Przyłożyłem magnez do czujnika i wartość się zwiększyła. Na dzisiaj będę kończył i czekał, aż zbierze jakieś dane przez noc.

Ciekawy temat zakupiłem również takiego sonoffa ale mój licznik nie łapie coś i zastanawiam się nad kupnem nadajnika impulsów dedykowanego do licznika i dolutowanie kablekow do sonoffa ale nie jestem pewny czy to zadziała gdyż w opisie nadajnika jest wzmianka o napięciu 24v i za bardzo tego właśnie nie rozumiem, może ktoś z kolegów ma coś podobnego i przerabial temat

https://elektrometal.eu/product/gazomierz-miechowy

Ja przeniosłem czujnik na zewnątrz obudowy. Można też zastosować zwykły kontaktron lub czujnik halla.

W sumie jeśli można zastosować zwykły kontaktron to ten czujniki sonoffa też powinien zadziałać a coś nie mogę go ustawić aby odczytywał

Łapie ale przez obudowę bardzo słabo i nie zawsze
. w szczególności że ten czujnik nie nieście się we wnęce i za duży odstęp powstaje.


witam , w koncu mi sie udalo okazalo sie ze czujka sonoffa nie reagowala, wzialem druga i pomiar jest, problem mam z dodaniem tego do panelu energi, probowalem przty użyciu sensora template ale nie udaje mi sie, a tobie sie udalo ?

Do panelu encji jeszcze nie dodawałem. Za kilka dni będę miał trochę czasu i będę próbował. Kilka dni temu gdzieś przypadkiem widziałem artykuł jak to było dodane. W wersji 2021.9 ma być gas dodany.

Gas jest już dodany ale nie rozpoznaje żadnej encji jaka można by dodać, będę próbował rozgrysc temat

Próbował ktoś wykorzystać Xiaomi Door sensor? Akurat mam taki w szufladzie.

Aqara postaci z obudowa lub bez niej nie łapie Metrixa G4. Będę próbował przelutować kontrakton na zewnatrz aby zmieścić we wnęce.