Licznik Gazu SONOFF SNZB-04 Zigbee

Czyli potrzebujesz coś co daje otwarcie/zamknięcie na Zigbee? To może czujnik wody / zalania Aqara Zigbee (bo ma już wyprowadzone przewody na zewnątrz), poczytaj o Home Assistant - czujnik deszczu na Zigbee - HejDom. Do wnęki możesz chyba (?) włożyć wpuszczany kontaktron (czujnik magnetyczny), taki jak w systemach alarmowych, tylko musi być NO (normalnie otwarty).


Ściągnij ta zaślepka i tam do wnęki daj czujnik.

Normalny kontaktron jest NO, bo taki najłatwiej wyprodukować i jest najtańszy - znalezienie wersji działającej odwrotnie graniczy z cudem (już łatwiej będzie znaleźć 3-stykową wersję z możliwością przełączania tzn. jeden ze styków jest NO a drugi NC no i oczywiście jeszcze COM czy jakkolwiek nie zostanie nazwana elektroda wspólna), to działy marketingu/sprzedawcy wymyślili coś takiego jak czujki alarmowe NC których kluczowym elementem jest magnes (który w “stanie normalnym” zwiera najzwyczajniejszy kontaktron NO :smiley: ten bałagan powstał, bo wejścia centralek gdzie się to podpina są opisane zgodnie z prawdą NC - wymagają zwartego czujnika w stanie “bez alarmu”).

1 polubienie

Z kontaktronem nie ma problemu. Problem jest gdzie go umieścić, żeby łapał.
Przedłużyłem teraz kontaktron poza obudowę na przewodach ale dalej nie znalazłem miejsca gdzie łapie magnes.

Nie bardzo chcę rozwalać tej zaślepki, żeby nie ingerować w licznik. Z manuali widziałem, że raczej nie uda się jej wsadzić z powrotem.

Pierwsze widzę żeby była tam zaślepka. Jeżeli nie tam to jedyny pomysł to na samym wyświetlaczu może będzie szansa że złapie ale nikt tak nie robił.

Ile gazu zużyłeś czekając na impuls?
(magnes jest sprzężony z ostatnim bębenkiem z licznika, który widać na zdjęciu - magnes jest raz na obrót w optymalnej pozycji)

Przypuszczalnie można użyć także hallotronu wbudowanego w ESP32.

Zgodnie z informacją na liczniku impuls to 0,01m3 wiec oczekiwałem impulsu co 0,01m3

Swoją drogą ktoś ma spostrzeżenia odnośnie baterii? Czy daje radę chociaż miesiąc?
Bo wczoraj tylko podczas testów wskaźnik ze 100% spadł na 91%

Co do bateria początkowo szybko spadało ale w połowie mocy zwalnia. Mam już prawie 6mc i mam w zależności od miejsca 80-60% baterii.

Aktualnie mam 2021.9.3 i próbuje dodać do modułu energii ale nie widzi, Gdzie popełniam błąd w konfiguracji?

@Wicio_Zar edytuj posty!

  1. Impulsy liczy ?
  2. Dodany do konfiguracji utility_meter
 source: sensor.gas_counter_sensor
 cycle: monthly
 tariffs:
   - single
gas_daily:
 source: sensor.gas_counter_sensor
 cycle: daily
 tariffs:
   - single
gas_hourly:
 source: sensor.gas_counter_sensor
 cycle: hourly
 tariffs:
   - single
  1. Zrób zdjęcie całego liczydła gazomierza (zasłoń, kod kreskowy to co pod nim napisane i nr gazomierza)
  2. Sprawdź, czy na ostatniej cyfrze po przecinku jest metalowy odbłyśnik (prawdopodobnie na cyfrze 6) - jeśli go nie ma - masz wersję licznika bez impulsatora.
  3. Samowolne zdjęcie zaślepki od spodu jest ingerencją w gazomierz i z automatu ściągniesz na siebie kontrolę energetyczną.,\
  4. Użycie dedykowanego przewodu producenta z kontraktonami wymaga zezwolenia ze strony gazowni.
  5. Większość monterów w gazowni nie obsługuje spraw związanych z telemetrią i wszelkie dostawki, przystawki itd. będą zgłaszać na rozdzielnie jako podejrzenie NPG.

Liczy impiulsy i rysuje wykresy
statysyyki

utility_meter:
  dzien_gas_house:
    source: input_number.gas_meter_m3
    cycle: daily

input_number:
  gas_meter_m3:
    name: Gas Meter Reading
    min: 0
    max: 999999
    step: 0.001
    unit_of_measurement: m³
    mode: box


Automatyzacja.yaml
input_number:
  gas_meter_m3:
    name: Gas Meter Reading
    min: 0
    max: 999999
    step: 0.001
    unit_of_measurement: m³
    mode: box

Custommize.yaml
sensor.dzien_gas_house:
  device_class: gas
  unit_of_measurement: m³
  state_class: total_increasing
sensor.dzien_gas_house:
  device_class: gas
  unit_of_measurement: m³
  state_class: total_increasing

Jesteś pewien że impuls liczy Ci co 0,001 m a nie 0,01. Zweryfikuj to sobie z liczydłem. Jeśli magnez (do kontraktonu) jest na jednej z cyfr tysięcznej to jego pełen obrót daje skok o jedną setną metra kwadratowego

Tu masz dwa razy to samo.
Czy utility_meter: obsługuje input_number.gas_meter_m3 ?

wszystko się nie wkleiło :confused: z telefonu trochę trudno. Zliczanie impulsów mam co 0.01m3 .
Z obserwacji na razie na 6m3 mam rozbieżność 0.03m3 możliwe ze przez restarty HA + licznik zatrzymamy na 0 czyli magnesem na czujce i zamkniętym obwodem.

Coś mi się dodało ale stworzyłem całkiem nową enacjie.
teraz musze czekać aż licznik zacznie się kręcić.

Czy utility_meter: obsługuje input_number.gas_meter_m3 ?

Nie wiem, znalazłem coś takiego na zagranicznej stronie i próbuje różne wariacie.

Nigdzie nie widziałem w config. utility_meter aby były używane input ale ręki nie dam uciąć.

utility_meter:
  # DOM #
  house_electricity_daily:
    source: sensor.house_total_energy_usage
    cycle: daily
    tariffs:
      - peak
      - offpeak
  house_electricity_monthly:
    source: sensor.house_total_energy_usage
    cycle: monthly
    tariffs:
      - peak
      - offpeak
  house_electricity_yearly:
    source: sensor.house_total_energy_usage
    cycle: yearly
    tariffs:
      - peak
      - offpeak

  # POKÓJ #
  kuchnia_zmywarka_elektrycznosc_godzinna:
    source: sensor.zmywarka_energy_total
    cycle: hourly
    
  living_room_electricity_monthly:
    source: sensor.living_room_total_energy_usage
    cycle: monthly
    tariffs:
      - peak
      - offpeak
  living_room_electricity_yearly:
    source: sensor.living_room_total_energy_usage
    cycle: yearly
    tariffs:
      - peak
      - offpeak

Według mnie musisz zrobić sobie sensor

https://tech-en.netlify.app/articles/en542738/index.html

licznik gaz
Input=gas meter readling
to wpisałm faktyczny stan licznika
z każdym impulsem przy pomocy automatyzacji dodaje mi 0.01
input
Od

utility_meter:
  dzien_gas_house:
    source: input_number.gas_meter_m3
    cycle: daily

utylity

Po dodaniu

utility_meter:
  gas_daily:
    source: sensor.dzien_gas_house
    cycle: daily
    tariffs:
      - single

customize.yaml

sensor.gas_daily:
  device_class: gas
  state_class: measurement
  unit_of_measurement: m³
sensor.gas_daily_single:
  state_class: total_increasing
  unit_of_measurement: m³
  device_class: gas

Pojawiło się w module energy.
gasenergy

Taka mała podpowiedź dla reszty. Dla liczników gazu UG-G4 firmy Metrix (aktualnie montowane przez PGNiG) jest dedykowany licznik impulsów. Nadajnik impulsów NI-3 jest kontaktronowym nadajnikiem impulsów niskiej częstotliwości przeznaczonym do wytwarzania i przesyłania impulsów elektrycznych w celu rejestracji objętości i strumienia gazu w układach elektrycznych.

ba4fc709025eb419ead4a6fa8f45eb8cfbf65d98

Wg dostawcy gazu użycie jego jest w pełni legalne.

Cena takiego nadajnika ok 60 PLN.

Reszta jest już prosta.
Otwieramy SNZB-04, odlutowujemy oryginaly nadajnik i w jego miejsce dajemy przewody zielony i brązowy od NI-3 .

pobrane

Nie ma problemów z odczytem.

Mam nadzieję że pomogłem.

1 polubienie

Ja mam taki czujnik od 10 lat zamontowany i wprowadzony do PLC. W HA obecnie przeliczam m3 na kWh (wg danych z FV) i wynik podaję do zakładki Energy

@AndrzejJan1977 super, dzięki za info, chyba się skuszę. Licznik mam na zewnątrz 4m od domu, myślę że jak w którymś gniazdku (najbliżej licznika) dam router zigbee to powinno być ok z zasięgiem. Widzę, że też można kupić Ni3 z 10m kablem i w ostateczności mógłbym pociągnąć kabel bliżej domu. Z instrukcji producenta wynika że montaż prosty ale piszą też “Instalacji nadajnika impulsów na gazomierzach może dokonywać tylko upoważniona osoba” - kto to taki??

Potrzebna jest jakaś zgoda od PGNiG na montaż takiego licznika ?