Licznik impulsów z licznika energii

Witam. Na wstępie zaznaczę, że jestem początkującym użytkownikiem Home Assistanta i z góry proszę o wyrozumiałość. Chciałbym móc w HA widzieć bieżące zużycie energii całego domu. Zainstalowałem sobie w instalacji licznik trzyfazowy ORNO OR-WE-520. Ma on wyjście impulsowe (2 piny). Widziałem filmiki na których montowane są czujniki światła do migającej diody ale skoro mam wyjście impulsowe to chciałbym z niego skorzystać. Jest do kupienia licznik impulsów ZAMEL LIW-01 ale jest to spory koszt i konieczna integracja z SUPLĄ, która chyba od niedawna dopiero ruszyła. Jak zmajstrować taki prosty licznik impulsów działający po WI-FI, co użyć i jak to z integrować z HA. Dzięki

Jeśli ogarniasz na tyle ogarniasz elektronikę, że chcesz robić to sam, to sprawa jest w miarę prosta. Moduł ESP8266 np. WeMos D1 mini. Nie sprawdzałem co daje na wyjściu ten licznik, ale potrzebne będzie pewnie dopasowanie sygnału na impulsy max 3,3V.
Programowo jeszcze łatwiej, bo wystarczy wgrać ESPHome i sprawa integracji z HA automatycznie jest załatwiona.

1 polubienie

Integracja HA z Suplą jest od dawna SUPLA - Home Assistant chyba, że masz na myśli uruchomienie MQTT w Supli.

Oczywiście, że będzie potrzebne bo liczniki to elementy “automatyki” a tam napięcia to z reguły 12V lub 24V, zgodnie z dokumentację producenta https://www.orno.pl/pl/category/productData/5340/3-fazowy-licznik-energii-elektrycznej--80A--MID--3-moduly--DIN-TH-35mm - wyjście impulsowe: zasilanie 12~27V.

Nie widzę sensownej dokumentacji tego licznika, ale wyjście powinno być raczej bezpotencjałowe, przypuszczalnie to wyjście OC transoptora, ale sprawdzić trzeba (albo skorzystać ze wsparcia technicznego dystrybutora/producenta, jakaś normalną dokumentację też przecież muszą mieć).

Znalazłem gotowy schemat do podobnego licznika ORNO. W artykule jest integracja z SUPLA, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zmontować taki sam układ i wgrać ESPHome.

2 polubienia

Kiedyś znalazłem to w sieci :
https://flytomcio.pl/raspberry-pi/pomiar-zuzycia-energii-elektrycznej-z-wykorzystaniem-diody-w-liczniku/

Od tego artykułu zaczęła się moja przygoda z IOT :slight_smile:

Dzięki bardzo za wszystkie rady i sugestie. Jestem świeżo po lekturze wszystkich wskazanych artykułów. Spróbuję zrobić taki licznik impulsów jak ten do wody i ekogroszku. Niestety nie jestem orłem z elektroniki i wolę się dopytać niż coś źle zrobić. Chcę połączyć licznik z Wemosem w następujący sposób. Z licznika ORNO pin 21 “-” do masy na Wemosie “G” i z licznika Orno pin 20 “+” do D6 w Wemosie. Następnie pin D6 w Wemosie połączyć z pinem 3,3V na wemosie rezystorem. Czy użyć tego samego rezystora czyli 4,7 k ohm do połączenia pinu 3,3V z GPIO12(D6)? Czy może użyć rezystora o innych wartościach? A drugie pytanie to, czy muszę łączyć drugim rezystorem pin 3,3V z D7? Nic do pinu D7 nie będę przecież podłączał, chyba że tak musi być.

Tak, pullup na niewykorzystanym GPIO nie będzie potrzebny, więc starczy jeden rezystor (podejrzewam, że wartość nie jest krytyczna, byleby nie przekroczyć dopuszczalnego prądu na wyjściu licznika " prąd ≤27mA", gdyby impulsy nie były wykrywane możesz zmniejszyć wartość tego rezystora np. do 1kohm, oczywiście zakłądam, że podbierasz napięcie 3,3V z układu)
Masa modułu ESP do złącza SO- licznika (nie doczytałem, a ten pin jest oznaczony -), moim zdaniem ESPHome będzie dobrym pomysłem na oprogramowanie (deklaracja GPIO jako pulse_counter jeśli się nie mylę gwarantuje w nim wykorzystanie przerwań sprzętowych).

Witam. Kończąc ten temat piszę tylko, że udało mi się zmajstrować ten licznik. Podłączenie zrobiłem tak jak wcześniej pisałem. Gdyby ktoś tak jak ja miał opory przed lutowaniem rezystora do wemosa można użyć płytki stykowej, co bardzo upraszcza całą sprawę. Przy programowaniu funkcji pulse counter trzeba użyć innych mnożników, bo licznik ORNO ma 800 imp/kWh, a ten przykład na stronie ESPHome jest dla licznika 1000 imp/kWh. Wrzucam fotkę z HA jak mi to wyszło (mogę tylko jedną). Dzięki za wskazówki i pozdrawiam.
Zrzut ekranu z 2021-03-05 13-16-29

2 polubienia

Brawo TY! Miałeś jednak kilka watpliwości technicznych odnośnie rezystora itd. Podziel się końcowymi szczegółami technicznymi rozwiązania aby inni nie musieli przechodzić tego samego :wink:

Chciałem właśnie wrzucić jeszcze kilka zdjęć ale nie mogłem. Użyłem rezystora 4,7 k ohm do połączenia pinu 3,3V z pinem D6 na Wemosie. Później już tylko z D6 do pin 20 w liczniku i drugi kabelek z pinu G na wemosie do pinu 21 w liczniku. Na zdjęciu, ten czarny kabelek z lewej strony z G na Wemosie prosto do licznika i ten zielony do licznika.

Witam
Niedawno przeszedłem z Domoticza na Homeassistant, pomału go ogarniam. Dodałem kilka czujników temperatury, ciśnienia. Zrobiłem również pomiar zużycia energii z tego opisu,zliczam mignięcia diody na liczniku. Mam pomiar dzienny, tygodniowy i miesięczny, tylko nie wiem jak zrobić pomiar chwilowy.

w tym przykładzie masz oba zagadnienia

a tu ładne wyjaśnienie

Dzięki już oglądam. Myślałem ,że można to ogarnąć tasmotą , ale spróbuje za pomocą ESPHome.

Obejrzyj sobie ten filmik. Prosta sprawa z ESPHome. https://www.youtube.com/watch?v=7R30c-H8Rro

Udało mi się zaprogramować esp, mam wskazania w homeassistant. Dzieki za pomoc. Niestety muszę się trochę podszkolić z programowania w ESPHome. W tasmocie aby dodać czujniki wystarczyło tylko wybrać je z listy, jakoś dla mnie wydaje się to prostsze. Docelowo do pomiaru poboru energii będę stosować PZEM-004T. Chce go zamontować za bezpiecznikami, nie będzie się tak rzucał w oczy. Jak się sprawdzi to zamontuje ich kilka, aby mieć wskazania z kilku miejsc:kuchnia, garaż, parter, piętro.

Cześć.

Przy pomocy ESPHome (Pulse Counter Sensor) dodałem chwilowy pomiar mocy.
Zliczam impulsy świetlne licznika Energetyki.

Cytat
sensor:

  • platform: pulse_counter
    internal_filter: 10ms
    pin: 13
    unit_of_measurement: ‘W’
    name: ‘Power Meter House’
    filters:

    • multiply: 24 # (60s/1000 pulses per kWh)

    total:
    unit_of_measurement: ‘kWh’
    name: ‘Energy Meter House’
    filters:
    - multiply: 0.0004 # (1/2500 pulses per kWh)


No i teraz zaczyna się problem z dodaniem do nowego modułu Energia.

Jak to przerobić krok po kroku aby działało.

Częściowo przy pomocy Utility meter w wykorzystaniu dla modułu Energia
udało się dodać do modułu Energia.
W moim przypadku w encji brakowało:
device_class: energy
state_class: measurement

Tym razem mam inny problem:
ESPHome odczytuje wartości po przecinku ,a wysyła całości.

[18:03:32][D][pulse_counter:159]: ‘Power Meter House’: Retrieved counter: 9.00 pulses/min
[18:03:32][D][sensor:131]: ‘Power Meter House’: Sending state 216.00000 W with 2 decimals of accuracy
[18:03:32][D][pulse_counter:164]: ‘Power Meter House’: Total : 1409 pulses
[18:03:32][D][sensor:131]: ‘Energy Meter House’: Sending state 0.56360 kWh with 0 decimals of accuracy

Natomiast w HA przyjmuje pełne kWh

Pokaż cały kod z esphome.