Licznik - Shelly 3EM

Czy po aktualizacji do najnowszego oprogramowania shelly 3em zachowuje wszystkie swoje ustawienia,ktoś już aktualizował do najnowszej wersji oprogr.ukladu?

Tak aktualizowałem i zachował statystyki
aktualna wersja 20220324-123835/v1.11.8-3EM-fix-g0014dcb

Dzień dobry. Podłączyłem shelly 3em pod pompę ciepła, wskazania są za wysokie w porównaniu z eLicznik Tauron mimo że wskazania eLicznika dotyczą całego domu wraz z pompą. Wskazania shelly 3em są o około 30% wyższe. Dodam że mam panele PV 10 kw. Porównania robię w godzinach gdy PV nie pracuje i tak jest we wszystkich godzinach wieczornych i porannych. Czy jest jakieś rozwiązanie tej sytuacji?

Możesz zrobić korektę,ale coś to podejrzane 30%.Sprawdz podłączenie.Ja mam założony u siebie 3em i muszę powiedzieć że odchyłka to trochę ponad 1% po korekcie różnica miesięcznie to 3kWh

Ja mam również różnicę lecz są dużo mniejsze dla summ
energii pobranej - 5% zawyża shelly
energii wysłanej - 3% zawyża shelly.
Porównanie z licznikiem PGE

Tak wygląda u mnie . eLicznik pokazuje zaznaczoną godzinę 1,7 kWh na cały dom, a 3em 2,5 kWh na samą pompę





Edit:
Podłączenie wg schematu. Kolor do koloru

Firmware shelly 3em najnowsze ?

Za duże zakłócenia: :zap:
Spróbuj poodsuwać “klamry” od siebie, jedna cewka przy drugiej “tworzy transformator”.
Przynajmniej u mnie tak było: zsunęła się jedna klamra i przybliżyła do inne. Na drugiej linii (bez obciążenia) 0.5kW dziennie na minusie.
Po poprawieniu wskazania wróciły do prawidłowych odczytów.

1 polubienie

Rozsunięcie klamr nic nie wnosi. Dam 3em pod cały dom dla sprawdzenia.

niestety 3em wymaga wartości korygujących do tej pory u siebie nie dałem rady ich ustalić. Jeszcze jedno u mnie musiałem jedną klamrę odwrócić bo odczyt z tej fazy pokazywał, że produkuje w nocy niewielkie wartości prądu:)

A nie jest tak, że różnice wynikają z metody bilansowania (chodzi o energię w kWh), natomiast moc powinna być bardzo zbliżona.
U @JarekJankowice 30% w godzinach nocnych to coś grubo, ja zanim zamontowałem vcx-a w rozdzielnicy przetestowałem w warsztacie porównując pomiary z odczytami z gniazdka z wyświetlaczem.

A jak robi się korektę odczytu?

PGE i shelly3em czy ktoś ma - Urządzenia / Urządzenia inteligentnego domu - ArturHome

Jeśli nowy to reklamacja,może wadliwa sztuka.Ja jeden reklamowałam ,po miesiącu coś zaczęło brzęczeć w nim i brak komunikacji wifi.Wymienli na nówkę i odpukać jest ok.

Szukałem i nie wiem gdzie sprawdzić firmware.

Wchodząc na adres IP twojego Shelly 3EM lub w aplikacji na telefonie.

Taką informację otrzymałem z punktu sprzedaży:

Często problemem jest stosowanie listwy rozdzielczej podłączonej od
dołu do wyłącznika różnicowoprądowego, która powoduje
przesunięcie faz i gdzie pierwszy bezpiecznik za różnicową nie
odpowiada za L1 (tylko L2). Prosimy ponownie zweryfikować czy nie
nastąpiła pomyłka na etapie instalacji modułu.

Mamy nadzieję, że przekazane informacje okazały się pomocne, prosimy
o informacje zwrotną.

Miałem ten sam problem. Trzy razy sprawdzałem a i tak podłączyłem błędnie.
Trzeba spełnić trzy warunki:

  1. kierunek przekładników (L od strony zakładu energetycznego),
  2. przekładniki podłączone do odpowiednich gniazd Shelly IA, IB, IC (ja tu dwukrotnie się pomyliłem),
  3. napięcie faz do odpowiednich gniazd Shelly VA, VB, VC.

5 postów zostało podzielonych na nowy temat: Wykorzystanie nadprodukcji PV

Dostawcy na eLiczniku pokazują średnią z 15min. Tak jak byś przez całe 15min pobierał tyle samo prądu. Zegar w liczniku może być niezsynchronizowany i mieć przesunięcie względem rzeczywistego czasu. Zakładam, że Shelly ma synchronizację czasu.