PGE i shelly3em czy ktoś ma

Panowie czy ktoś ma taką konfigurację jak w temacie i mu dobrze liczy takie rzeczy jak energia pobrana energia oddana, użycie własne. Mi się rozjeżdzają wartości między HA a odczytami z llicznika PGE

Cześć. Ja mam licznik shelly3em i pge od ponad roku.
Niestety bilansowanie energii w Shelly jest obarczone błędem.
Rozwiązałem to w NR.
Suma energia wysłana dzielę przez wskaźnik korekty.
Po 450 dniach używania moje wskaźniki są dosyć dokładne i sumowana energia pobrana oraz wysłana zgadza się z licznikiem PGE.
TOTAL_180 / KOREKTA_180 = licznik PGE 180
TOTAL_280 / KOREKTA_280 = licznik PGE 280
wskaźnik dla energii pobranej = 1.05739210284665
wskaźnik dla energii wysłanej = 1.02271701519482
Po tych poprawkach licznik shelly i PGE są identyczne

zmodyfikowałęm swoje sensory i zobaczymy co będzie

a mógłbyś wyeksportować swój flow, będe bardzo wdzięczny :slight_smile:

Udostepnisz swoje flow?Nie do końca wiem jak to zrobic w NR.

[{"id":"d2feaaef2a88b9ab","type":"server-state-changed","z":"926543ca2cdb5eca","g":"c055047427f7cdf0","name":"KOREKTA 280","server":"55bcb0b1.5b942","version":4,"exposeToHomeAssistant":false,"haConfig":[{"property":"name","value":""},{"property":"icon","value":""}],"entityidfilter":"sensor.korekta_licznika_pge_280_x","entityidfiltertype":"exact","outputinitially":true,"state_type":"str","haltifstate":"","halt_if_type":"str","halt_if_compare":"is","outputs":1,"output_only_on_state_change":true,"for":"0","forType":"num","forUnits":"minutes","ignorePrevStateNull":true,"ignorePrevStateUnknown":true,"ignorePrevStateUnavailable":true,"ignoreCurrentStateUnknown":true,"ignoreCurrentStateUnavailable":true,"outputProperties":[{"property":"data","propertyType":"msg","value":"","valueType":"eventData"},{"property":"topic","propertyType":"msg","value":"","valueType":"triggerId"},{"property":"payload","propertyType":"msg","value":"","valueType":"entityState"}],"x":160,"y":780,"wires":[["2dd754a36dfdffac"]]},{"id":"55bcb0b1.5b942","type":"server","name":"HA OS","version":4,"addon":true,"rejectUnauthorizedCerts":true,"ha_boolean":"y|yes|true|on|home|open","connectionDelay":true,"cacheJson":false,"heartbeat":false,"heartbeatInterval":"30","areaSelector":"friendlyName","deviceSelector":"friendlyName","entitySelector":"friendlyName","statusSeparator":"at: ","statusYear":"numeric","statusMonth":"short","statusDay":"numeric","statusHourCycle":"h23","statusTimeFormat":"h:m"}]

Bardzo proszę, podmień sobie sensory wejściowe

Daj znać czy dobrze Ci pokazuje, jeżeli dokładasz Shelly później niż licznik to w flow “oblicz” dodaj sobie różnicę.

dzięki ale to nie całość tylko ułamek tego co pokazałeś wyżej :slight_smile:

korekta i liczniki.json (18,0 KB)
Proszę bardzo

zrobione za jakiś czas się odezwę z wynikami

póki co wielkie dzięki

Edit:

juz zauważyłem że świruje energia oddane za duże wachania

image

chyba że źle dodaje swoją wartość

tak to powinno się dodawać ???
image

($flowContext(‘TOTAL_180’)/ $flowContext(‘KOREKTA_180’)) + wartość różnicy
jeżeli prawidłowo podmieniłeś sensory wejściowe na swoje to powinno działać prawidłowo.


Przejrzyj kolejno nazwy czy masz w nodzie import twoja
nazwa sensora
sensor.twoj_nazwa_faza1_energy
a w nodzie export
sensor.twoj_nazwa_faza1_energy_returned
i tak dla wszystkich faz
u mnie wygląda to tak

Natomiast bilans energii dziennej liczy codziennie i zaczyna od 0 o 0:00:01,
i wygląda tak

energia pobrana na pewno nie jest 613

poczekam 1 dzień zobaczę co się będzie działo ale póki co u mnie to nie działa
w oblicz wstawiłem to
($flowContext(‘TOTAL_180’) / $flowContext(‘KOREKTA_180’)) + 467

przeslij mi swojego noda to zobacze,
może masz jakiś błąd

zmienia mi się wartość końcowa jak dodam dobrą liczbę to po paru inutach juz jest źle o 100 kwh np
PGE.json (18,2 KB)

tu było dobrze 796 a teraz

Prawidłowo powinno być 1.8.0 ----- 468kWh
2.8.0 ----- 797 kWh

PGE2.json (8,8 KB)
Spróbuj teraz wywaliłem noda sum i liczy wszystko w funkcji oblicz

przetestuje dam znać tymczasem miłego weekendu :slight_smile:

ale
27.08.2022, 17:39:41node: Energia wyslana 2.8.0 Copymsg : string[22]

“State must be defined.”

pocieszające jest to że od paru minut nie zmienia wartości które ustawiłem zobaczymy

Więc po paru dniach wygląda to tak, że nie do końca działa sumowanie faz w NR nie wiem dlaczego. Rozwiązałem to tak że zrobiłem dwa dodatkowe sensory suma pobrana i suma oddana z licznika shelly. Niestety współczynniki korekty, które podaje P. Dariusz dla mnie będą inne (pracuje na tym - mam nadzieje że uda mi się ustalić właściwe)

Czy można tam sposobem zrobić korektę gazu i przeliczyć z kWh na m3?

Pewnie że tak,
Ale jest gotowa integracja która pobiera ostatni odczyt gazu z PGNiG