Licznik wody ISTA

Widziałem wiele wpisów o sprawdzeniu stany licznika wodomiarów, ale może coś się zmieniło?
Od dziś jestem posiadaczem takowego licznika:
image
strona producenta:
https://www.ista.com/pl/urzadzenia/system-radiowy/
Po rozmowie z miłym Panem usłyszałem, że jak nie mam ich sprzętu do odczytu nie jestem w stanie odczytać stanu licznika.
I tu zwracam się z pytaniem do szanownego grona. Czy aby na pewno nie?
To jest coś Liczniki wody, ekogroszku, gazu, energii -Licznik impulsów (AISpeaker - Home Assistant) - Projekty - AI-Speaker ale nie jestem pewny czy zda egzamin no i jak się nazywa ta “czapeczka”.
Pomożecie?

Po polsku to się po prostu nazywa nakładka radiowa, jest jeden kluczowy problem - nie wolno jej zdejmować (więc nie ma szans na podpięcie impulsatora, bo port magnetyczny jest już zajęty), natomiast jeśli chodzi o bełkot marketingowy, to ta nakładka na jakieś 99% to po prostu WMbus (ale jestem w trasie i nie ma szans, że będę drążył temat).

Wiec moim zdaniem możliwe metody odczytu są 2:

  1. Podsłuch komunikacji radiowej WMbus (może się odezwie ktoś kto ma takie nakładki i z tego korzysta?)
  2. Rozpoznawanie OCR wskazań licznika mechanicznego (jest gdzieś na forum wątek o tym - sprzęt na bazie ESP Cam 32).

Dokładnie z tego korzysta ta nakładka - modilys® radio net 3, w folderze produktu jest wymieniony ten protokół https://www.ista.com/fileadmin/twt_customer/countries/content/Poland/epaper/folder_modylis_m.pdf. Na stronie GitHub - wmbusmeters/wmbusmeters: Read the wired or wireless mbus protocol to acquire utility meter readings. nie znalazłem niczego co dotyczy “ista”, “modilys”.

Edit:

nie znalazłem niczego co dotyczy “ista”, “modilys”.

jak się okazuje trzeba osobno szukać w repository i osobno w issues.

Chyba trzeba będzie trochę poczekać.

“You need a dongle (im871a recommended) and the key to your meter”

Pytanie czy wodociągi zostawiają domyślny klucz a może zmieniają a jeżeli zmieniają to czy poźniej go udostępniają? Trudne pytania do wodociągów :wink:.

Cytując wszędzie panujący marketingowy bełkot " W Trosce o Państwa Komfort i Bezpieczeństwo nasz licznik szyfruje transmisje aby osoby niepowołane nie mogły się dowiedzieć czy Państwo są w domu " etc etc. “więc aby go odczytać proponujemy za jedyne “500+” + VAT nasze urządzenie lub odczyt w chmurze z wielką łaską”.

Tauron udostępnia klucze jak wiecie bez problemów, moje liczniki wody mam szyfrowane ale nie wystąpiłem o klucze deszyfrujące ( nie odczuwam takiej potrzeby ).

Ale zapytać lokalnego Dystrybutora od Wody zawsze można. Jak nie są betonami to dadzą.

1 polubienie

Nakładka radiowa Apator moich wodociągów też szyfruje transmisję … na domyślnych kluczu 00000…0000 :slight_smile:, bez problemu zczytuję licznik swój i … , dopowiedz sobie sam. Myślę, że wszyscy są zadowoleni: wodaciągi bo nie muszą bawić się w zmienne klucze (konfiguracje, ewidencja kluczy, itd), jak bo mogę zdalnie kontrolować zużycie wody.

Czy ktoś przetestował temat ISTA i może potwierdzić działanie z HA ?

1 polubienie