Logika sterowania kilkoma termostatami esphome w HA

Planuję sterowanie ogrzewaniem mojego domu. Po krótce opiszę planowany układ i mój pomysł na sterowanie tego. Proszę o ocenę mojego pomysłu i/lub inne pomysły jak to zaprojektować.

10 urządzeń esphome (Sonoff Basic) , na każdym urządzeniu: switch, sensor temperatury i sterowanie wg : Thermostat Climate Controller — ESPHome

Pytanie pierwsze : czy lepiej soft termostatu zostawić na urządzeniu esphome = w ten sposób urządzenia działają jak termostat samodzielnie - autonomicznie, nawet przy awarii sieci wifi. ?
Czy pozostawić na urzadzeniu esphome (Sonoff Baic) tylko switch i sensor temperatury a logike termostatu postawić w HA poprzez definicje climate w pliku config.yaml ?

Pomysłu ciąg dalszy: … pomysł jest taki aby zbudować logikę sterowania tych 10 termostatów w HA tak aby na przykład równocześnie mogło pracować tylko 5 z nich. przykładowo jeśli każdy z termostatów steruje grzałką 1kW to chcę aby obciażenie sieci w domu było max 5kW …czyli jednoczasowo może pracować tylko maksymalnie 5 urzadzeń. Oczywiście w kolejnych krokach chciałbym tą logike rozbudować i dopisać jakieś logiki typu kolejkowanie lub priorytety czyli pewne grzejniki mogą sie szybciej doprosić o przydział mocy grzewczej niż inne .

Taką logike pracy termostatów chcę zaprojektować w NodeRed w HA.

Czy dobrze kombinuje ? :slight_smile:

Podlogowka? Scienne? Grzejniki? Maty elektryczne? Jaka pojemnosc cieplna budynku, ukladu grzewczego?
Źródło ciepla?

Czy twoje sterowanie to podstawowy system czy tylko dosterowywanie aby cos gdzies poprawic. Itd…

panele grzewcze podczerwień, jedyne źródło … ale to nie ma teraz znaczenia.
Teraz chce ustalić jaką drogę mam przyjąć?. czy NodeRed czy automatyzacje HA … nie chcę zaczynać złej ścieżki i potem utknąć w połowie bo sie okaże, że wybrany sposób rozwiązania tematu na jakieś ograniczenia.
Stąd dwa pierwsze pytania:

  • czy soft climate/thermostat instalować na urządzeniu/esphome czy centralnie w HA ?
  • czy bawić sie NodeRed czy ???

Nie znam się aż tak dobrze na HA (climate/thermostat), ale się wypowiem. Ogrzewanie, jak Ci się zepsuje, to poważny temat:

  1. Wyjedziesz zimą na kilka dni i zostanie dom “sam” lub bez “twojego serwisu” i jeśli coś się zepsuje, to będzie zonk.
  2. Zepsuć ci się może WiFi, może karta SD/dysk w HA, może Switch, może Host na którym trzymasz HA. Może się zawiesić HA, albo nie przejdzie jakiejś aktualizacji, bo niechcący ustawisz, że ma być automatyczna.

Gdybym miał sobie wyobrazić jak winna działać taka instalacja, to sterowanie matami (utrzymanie temperatury) winno być lokalne, a parametry temperaturowe, histereza itd… winno być ustawiane z systemu centralnego.

Pytanie czy harmonogram zmian temperatur dzień/noc (domownicy/pusty dom) lokalnie, czy centralnie jest drugorzędne, bo jeśli nawet temperatura nocna zostanie na dzień (bo coś się zepsuło), to jakoś domownicy będą mogli doczekać na dojazd twojego serwisu.

Inna sprawa, to używanie mat na podczerwień do ogrzewanie (generalnie używania prądu do ogrzewania) ale nie pytałeś o to, więc nie odpowiem, że to kiepski pomysł (chyba, że to domek letniskowy).

1 polubienie

Ja u siebie grzeję łazienki panelami z folią, własnej roboty, sterowane przekaźnikami smart z czujnikami DS18B20 ( tasmota + reguły), to pilnuje żeby przy zawieszeniu HA ( nie było takiego przypadku), była utrzymywana minimalna temperatura 19 st , reszta czyli tryb dzień, noc, weekend , robi HA tzn Node Red. Działa to od września i radzi sobie świetnie.

:slight_smile: czyli mój kierunek myślenia wydaje sie dobry.
termostaty postawione lokalnie na urządzeniach esphome (sonoff basic) a sterowanie logiką kilku termostatów na HA w NodeRed.
To teraz zacznę kombinować jak zabrać się za logikę NodeRed

PS: dla wyjaśnienia wcześniejszych wątpliwości : każdy panel grzewczy ma mieć backup czyli równolegle wpięty mały termostat ręczny - w razie gdyby system się sypnął mogę włączyć panel ręcznie. myślę także o drugim termostacie (pastylka) za kilka pln który będzie pilnował przegrzania - wpięty szeregowo w obwód w razie awari zawieszenia się esphome , wyłączy termostat przy np progu 30’

Nie wiem jak chcesz zorganizować sobie logikę (tylko 5 kW ), ale może zamiast sonoff basic, w którym przekaźnik nie jest z górnej półki, zastosować coś lepszego z pomiarem np shellyPM , wtedy możesz sobie oprócz opomiarowania każdego panela, sumować pobór wykorzystujać nawet pomocnika
1
Mając sumę możesz łatwo kontrolować graniczną wartość 5kW , wyłączając to co powoduje nadwyżkę, uwzględnaijąc oczywiście swoje priorytety. Przy okazji będziesz miał informację, które pomieszczenia są najbardziej prądożerne :slight_smile:

pomiar niepotrzebny bo z góry wiadomo jaka jest moc panelu.
Sonoffy używam już kilka lat , większość wgrany esphome i odpukać działają bez zarzutu.

mikro OFF TOPIC

zamiast faktycznego opomiarowania znając oczywiście zainstalowane moce i stan włączenia można skorzystać z takiego niestandardowego komponentu do “pomiarów wirtualnych”

1 polubienie

tutaj to rozwiązanie nie przyda się bo panele grzewcze są sterowane tylko on/off . nie ma możliwości PWM tak jak ledy. moc jest z góry znana i stała.

Przyda się, choć nie musisz mi wierzyć.
(również w konfiguracji, gdy moc jest stała i znana - np. na podstawie stanu ten komponent policzy też zużycie energii każdego kawałka obwodu)

Temat juz ma swoje miesiace, ale ćwiczyłem teoretycznie Thermostat/esphome i powiem ze starowanie ON/OFF moze i zadziala przy podczerwieni. Nie zadzialaloby gdyby bezwladnoac ukladu byla wieksza. Moze jakos zadziala, ale jest cos takiego jak slow_pwm i sterowanie PID. IMHO tak sie powinno sterowac kazdym systemem grzewczym bardziej zaawansowanym niz czajnik. Zrozumienie sterowania typu P to bulka z maslem. Typu I ju trzeba sie wczytac, i podobno do wiekszosci zastosowan wystarcza te dwa. Polecam bo konfiguracja byla latwiejsza niz myslalem.

1 polubienie

jest jakaś karta termostatu, która obsługuje w takich trybach ?
musiałbym doczytać jakie dodatkowe parametry można ustawić w konfiguracji termostat … tylko czy znacie jakaś fajną kartę która ma możliwość ustawiania dodatkowych opcji ?

jak szukam w HACS kart termostat to znajduję tylko 3 : Dark, Simple , Better Themostat. ale w nich chyba nie ma żadnych dodatkowych funkcji.
czy pozostaje tylko node-red i własne dłubanie ?

1 polubienie