Mały wyświetlacz do HA na biurko

Hej, planuje ogarnąć jakiś male urzadzenie z wyświetlaczem do HA na biurko i jest to trochę bardziej upierdliwy temat niz myslalem. Obecnie mam lenovo smart clock 2 - teoretycznie ma prawie wszystko czego mi trzeba - maly dotykowy wyswietlacz, ładny design i obudowa, a po paru przeróbkach możliwość odpalenia na nim HA. Niestety stabilność tego urzadzonka jest tragiczna, a przy przecietnym sygnale wifi kilka razy dziennie robi ‘maly reset’, rozglaszajac przy tym niezabezpieczona siec. Finalnie doszlo jeszcze kilka problemow i mam dosc tego rozwiazania, czas cos zmienic.
No i wlasnie tutaj pytanie do was, czy znacie jakies sensowne urzadzonko z wyswietlaczem w okolicach 5 cali, które moze robic za malutki kiosk, a przy tym cieszy oko? Chodzi o cos w stylu np. google nest.
Przeznaczenie w skrócie: na czuwaniu wyswietlanie godziny, po wybudzeniu wyswietlanie dashboardu z HA na którym mam pare przełączników do świateł w biurze, wiatraka, radia czy ogrzewania. Z tego co sie orientuje urzadzonko z androidem, full kiosk i ha powinno to ogarnąć.
Widziałem jakieś customowe rozwiazania oparte np. o raspberry, ale z tym jest troche zabawy, a efekt wizualny taki sobie. Tablety ze stacja to raczej powyzej 7-8 cali, wiec tez średnio. Zostają jakies smartfony, ale wtedy problem z tym zeby to jakoś ladnie przystroić.
Czy ewentualnie, obrałem zła ścieżkę i sa jakies inne rozwiazania?

Z góry dzieki za podpowiedzi! :slight_smile:

Teraz mnie zmartwiłeś, czeka u mnie właśnie ten model gotowy do zainstalowania HomeHabbit dla współpracy z HA. Miał być fajny ekranik na stolik w sypialni. Może to kwestia Twojego egzemplarza czy sieci WiFi?

Niestety raczej tak to wyglada, po fakcie w necie natknalem sie na jakies watki gdzie ludzie zglaszali podobne problemy :confused: lenovo raczej ma to gdzies, bo juz nie produkuja tego urzadzonka. Ogolnie zasieg jest przecietny, a u mnie dodatkowo stoi stosunkowo daleko od routera, wiec takie ‘miekkie resety’ moga byc u mnie czestsze niz u innych (chociaz potrafil gubic siec bedac 2m od routera bez zadnych przeszkod), ale raz dziennie i tak lapie normalny reset. Oczywiście po kazdym resecie czy zgubieniu sieci wywala mi HA i wraca do launchera, wiec musze sie znowu przeklikac do apki. Ubijanie ikony wylaczonego mikrofonu co reset tez jest wku… denerwujace, ale jak nie przeszkadza ci wlaczony non stop, to nie jest to problem. Finalnie bardzo nie polecam, ladne urzadzonko, ale niestety bezuzyteczne.

Ja już testuję od paru godzin z HomeHabit i nie zauważam nic złego. Launcher przerobiłem, klawisze przypisane. Zdecydowanie lepiej chodzi ten sprzęt pod tą lekką aplikacją HomeHabit. Nie korzysta z WebWeiver jak aplikacja HA i nic się nie zwiesza.

Na czym polega taki reset, nie bardzo rozumiem w czym problem?
Czy całe urządzenie się restartuje, czy tylko Android ubija aplikację? Tego można się nawet spodziewać przy 1GB RAM w połączeniu z np wyświetlaniem obrazu z kamery w HA.

Spoko, zobacze z tym home habit czy cos sie zmieni.
Te “miekkie resety” to mialem na mysli gubienie sieci, po kazdym takim zgubieniu wywala ekran braku połączenia, a jak finalnie polaczy sie znowu to wraca do launchera, wiec trzeba wyklikac HA od nowa, apki HA nie ubija. Przy tych ‘twardych’ ubija wszystko, urzadzenie wstaje od nowa, ale one sie zdarzaja z raz na dzień. 1gb ramu to co prawda nie dużo, ale tam HA, minimalistyczny launcher i key mapper to jedyne rzeczy, ktore na nim chodza, nic więcej. Kamer nie mam, w sumie nic co by wymagalo wiekszego wysilku ze strony urzadzonka, switche do swiatel, termostat, mini media player i z grubsza tyle.

Btw. Skad zainstalowałeś tego homehabit-a? Na fdroid nie widze, a sklepu playa na urzadzeniu nie ma.

Nie pamiętam ale raczej był to APKPure, pobierany plik przez przeglądarkę internetową pewnie.

Tu masz opis reguł, dzięki którym można np. wybudzić wyświetlacz w połączeniu z czujnikiem ruchu.

Dzieki za linka. A jak tam stabilnosc na twoim urzadzonku, na razie wszystko smiga bezproblemowo?

Minęła doba i nie maiłem żadnego zerwania połączenia z moim WiFi.
Obrazek z UniFi Network kontrolera przynajmniej na to nie wskazuje.

Natomiast miałem kiedyś problemy z urządzeniami ze słabszym sygnałem WiFi, gdzie urządzenia te były wycinane z sieci przez AP od Ubiquiti i jest za to odpowiedzialny jeden z parametrów do ustawienia w oprogramowaniu zarządzającym AP w sekcji ustawień WiFi.
Jak dobrze pamiętam to ten parametr - Minimum Data Rate Control

EDIT: Nie pamiętam dokładnie, ale kolega na innym forum pomógł wówczas z tymi ustawieniami:

Fajnie ze u ciebie wszystko ok, moze moj egzemplarz jednak jakis felerny, chociaz nówka sztuka byla. U mnie router to niestety modemoruter horizon od UPC, wiec za duzo sobie tam pogrzebac niestety nie moge :confused: ogarnalem wczoraj HomeHabit, wyglada okej, chociaz musze jeszcze dopracowac pare rzeczy, aczkolwiek nie sprawdzałem jeszcze jak to finalnie dziala. Niestety zaczynam wątpić w sens całości, bo stabilnosci polaczenia raczej nie uda mi sie poprawic (nie wyglada to na kwestie ustawien - mieszkanie w bloku, sporo sieci dookola, a router dosc daleko), a dodatkowo ten modem UPC troche mnie blokuje jesli chodzi o konfiguracje, bo zostaje jeszcze temat ograniczenia dostepu tylko do sieci lokalnej (a moze po prostu nie ogarniam jak to zrobic, chociaz panel wydaje sie dość banalny). Powalcze jeszcze troche, ale jak nie uda mi sie dopracowac tych 2 tematow, to dam sobie spokoj i spróbuję z czyms mniej upierdliwym.

Najprostsze rozwiązanie - użyć własnego routera połączonego kaskadowo z routerem dostawcy, wtedy masz pełną władzę nad sprzętem, natomiast w routerze dostawcy trzeba wyłączyć WiFi, a optymalnie gdy daje się przełączyć w tryb bridge (tzn. musi to zrobić operator, tu warunkiem dodatkowym jest nieużywanie usług TV ani VoIP na tym sprzęcie).

Czytalem o tym i chetnie zainwestowalbym w jakis lepszy sprzet, ale niestety uzywam również TV od UPC :confused:

Zostawiasz TV resztę łączysz Lanem do nowego routera, na UPC wyłączasz WiFi.

Więc pozostaje w nim wyłączyć WiFi i podpiąć własny router kaskadowo (zawsze możesz go umieścić w DMZ jeśli przekierowania portów nie wystarczają jeśli wystawiasz jakieś usługi na zewnątrz, jakkolwiek w dzisiejszych czasach lepiej używać innych metod, dla samego HA oprócz oficjalnego tunelu NabuCasa istnieją przynajmniej 3 darmowe skuteczne rozwiązania zestawiania bezpiecznych tuneli). Wtedy masz pełną władzę nad swoim LAN.

Ten Horizon to combo modem kablowy z dekoderem?
Jeśli tak, to ma on bodajże tylko jedno gniazdo LAN - tam właśnie wepniesz swój router.

Brzmi jak sporo sieciowej zabawy, a ja ostatnia styczność z konfigurowaniem czegokolwiek w sieci mialem z 10 lat temu na studiach, musze odswiezyc wiedze :stuck_out_tongue: porty ethernet sa chyba 2 jak dobrze pamiętam, bo jeden podpiąlem do tv, drugi do pc. Poki co nie wystawilem HA na zewnatrz, chociaz jest to w planach, ale na ten moment to nie jest problem. Z drugiej strony, pomijajac konfiguracyjne ograniczenia tego modemu, to dziala on ok (po prostu jest transparentny, przez 3 lata zero problemow),wiec zmiana całości, zeby rozwiazac problem zasiegu/stabilnosci tego zegarka nie bardzo sie kalkuluje.

Jak sam zauważyłeś zmiana całości nie jest możliwa skoro to urządzenie combo, ale dołożenie własnego routera jest raczej bezproblemowe.
To nie jest kwestia jedynie tego pseudoasystenta od Lenovo - budując instalację ID nawet taką nie za bardzo skomplikowaną musisz panować nad własną siecią LAN a łatwiej to zrobić na sprzęcie elastycznym w konfiguracji (edit: oprócz tego, z tego co widzę w internecie, AP Horizon’a nie cieszy się specjalnie uznaniem czyt.: opinie są raczej kiepskie).

To zależy co chcesz uzyskać, zdalny dostęp do HA za pomocą tunelowania z użyciem zerotier , tailscale czy AIS-cloudflared (wszystkie 3 dostępne jako Dodatki, bezpłatne w zakresie wykorzystania niekomercyjnego i nie wymagają posiadania własnej domeny) nie wymaga żadnej zabawy (tzn. dzięki zastosowaniu bezpiecznych usług chmurowych nie musisz otwierać swojej sieci na świat, więc też nie musisz jakoś niczego specyficznie konfigurować w żadnym z routerów).
Choć oczywiście własną sieć LAN warto skonfigurować świadomie.

PS
Możliwe że masz tam 2 porty LAN (nie mam takiego sprzętu a widziałem chyba raz, wykorzystasz 1, a wszystko co potrzebujesz mieć podpięte kablowym Ethernetem wepniesz w swój router), nie zmienia to sytuacji - i tak mało który router dostępny na wolnym rynku ma mniej niż 4 porty LAN (nawet mocno okrojone konstrukcje mają zwykle po 2 porty).

PPS
Między wierszami wyczytałem (2 porty oba zużyte na coś innego niż HA), że instalację HA masz spiętą z siecią po WIFI - to jest kolejna potencjalna przyczyna problemów.

Z ta elastycznoscia to prawda, bo już zaczynam sie obawiac co sie stanie jak postanowia mi ‘przymusowo’ wymienic ten modem, gdzie wszystko jest statyczne na slowo honoru. Co do konfiguracji - slowo klucz to wlasnie “świadomie” :smiley: jak wspominalem, sieciowiec ze mnie przecietny, a temat bardzo obszerny. Jestem nieco przewrazliwiony na punkcie bezpiecznstwa w sieci, dlatego też do grzebania w konfiguracji podchodze dość ostrożnie, musze najpierw ogarnac co i jak.
Dzieki za wskazowki co do wystawienia HA na świat, przydadza się. HA u mnie stoi na writualce na NASie od QNAPa (NAS podlaczony do switcha, czyli port ktory wczesniej wspomnialem jako PC). Zastanawialem sie w sumie czy nie da sie tego jakos wystawic przez ich chmure, ale nie rozeznalem tematu na razie.
PS. Jak juz jestesmy przy tym routerze, to masz moze w glowie tak na szybko jakis godny polecenia model w okolicach 400-500zl?

Jestem, a raczej byłem, w bardzo podobnej sytuacji. Lokalny dostawca po światłowodzie daje internet i TV. Router dostawcy pozostał, bo nikt nie potrafi ustawić go w opcji bridge z działającą TV. Więc nie patrząc na to, dołożyłem swój router za tym od ISP. Jestem za podwójnym NAT, ale nie ma to wpływu na zdalny dostęp przy obecnych metodach tunelowania, o których wspomniał @szopen. Sam używam tunelu Cloudflare i zapasowo Tailscale (wszystko konfigurowalne z GUI). Nie ma potrzeby otwierania portów itp. Do tego AP od Ubiquiti i wszystko pod kontrolą. Nie miałem nic wspólnego z sieciami komputerowymi i przed konfiguracją własnej sieci nie wiedziałem prawie nic, nawet z ich podstaw. Z perspektywy czasu, wystarczy zrozumienie jak działa sieć komputerowa i internet, aby skutecznie pozyskiwać wiedzę z różnych źródeł. W dzisiejszych czasach jest to łatwe, mając w pamięci jak musiałem chodzić do biblioteki :upside_down_face: - wytłumacz to dziś dzieciom, po co do biblioteki?

2 polubienia

Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, bo jestem skrzywiony na chińszczyznę, na której daje się odpalić openwrt, więc poniżej taka skrzywiona podpowiedź.

ten wydaje się być w prządku
https://www.cudy.com/productinfo/1637722.html
jak widać oficjalne fw podlega ulepszeniom
https://www.cudy.com/wr3000_software_download

Wciąż mam na myśli openwrt - na znanym agregatorze reklam ktoś twierdził, że wsparcie jest, UWAGA nie sprawdziłem tego osobiście, ale generalnie sądząc po starszych wypustach jego fabryczny soft to zmodyfikowane openwrt, więc jeśli nie masz obaw co do używania urządzenia z zamkniętym chińskim softem, to daje się używać i bez zmiany na otwarte źródła

Sprawdziłem na specjalizowanym forum i wygląda ciekawie oraz jest podstawowe info jak zmienić soft w tym wątku

Openwrt z interfejsem LuCI jest też dostępne

UWAGA nie wgrywa się go bezpośrednio z fabrycznego softu, najpierw firmware przejściowe stamtąd
http://www.cudytech.com/openwrt_software_download

(pocieszenie nawet zbrickowany sprzęt Cudy daje się podnieść stosunkowo łatwo i bez otwierania flashowaniem przez tftp, ale sorry bez powodu nie che mi się opisywać procedury, pewnie gdzieś jest opisana)

1 polubienie

Wielkie dzieki za tak rozbudowana odpowiedź i podpowiedzi, przyznam ze o tej marce w życiu nie słyszałem :slight_smile: Poszukam jeszcze na jutubach jakis info o tych routerach Cudy i w najblizszej przyszłość zdecyduje, w którą stronę pójść :slight_smile: dzieki i pozdrawiam!

Znalezione tak przelotem, nie czytałem z braku czasu.

WT32-SC01 ESP32 z ekranem wielodotykowym 320x480
Specyfikacja:
SoC Moduł ESP32-WROVER-B
Procesor Dwurdzeniowy mikrokontroler Xtensa @ 32-bit LX6
Łączność 802.11 b / g / n 2.4GHz Wi-Fi
Bluetooth v4.2 BR / EDR i standardy Bluetooth LE
Pokaz 3,5 cala, LCD @ 320x480,
pojemnościowy z 2-punktowym dotykiem
Zasilacz DC 5 V / 2 A. 5 V / 1 A.

3.5" 320x480 WT32-SC01 | OXRS Docs

Touch Panel ESP32 | OXRS Docs

GitHub - OXRS-IO/OXRS-IO-TouchPanel-WEB-APP: Web app version of OXRS-IO-TouchPanel-ESP32-FW, which aims to mirror functionality for use within a web browser.

Screenshot - 12.11.2023 , 04_58_58

Cena 200 zeta

1 polubienie