Matter 1.0 - Smart Home Standard

Po wielu przesunięciach terminu ogłoszenia nowego standardu wreszcie się go doczekaliśmy:

Nowy stick od Nabu Casa - Home Assistant SkyConnect - Home Assistant - będzie docelowo obsługiwał ten standard a prace w HA w tym temacie już się rozpoczęły:
Marcel is going to be working on Matter support in Home Assistant. Just in case you missed it, Matter is now officially available/released.

2 polubienia

Czy dobrze rozumiem, że SkyConnect wspiera i obsługuje też BLE w wersji 5.0? Tak wynika ze specyfikacji chipsetu…

To, że chipset ma obsługę BLE, nie oznacza, że oprogramowanie w sticku to wspiera. Nie znalazłem żadnej wzmianki o tym, że stick obsługuje BLE.

Tasmota zaczęła wspierać Matter, na razie w fazie experimental, dużymi ograniczeniami ale działa:
Tasmota supports Matter over IP (Wi-Fi or Ethernet) as an end-device. This means that you can connect a Tasmota device to a Matter gateway, using standard and well defined protocols. The Matter communication is completely local.

Przykład wykorzystania: 4CH ESP32 Relay running Apple Homekit by TASMOTA MATTER firmware - YouTube

2 polubienia

Na IFIe (czyli najbliższy weekend) Hama też ma coś pokazać co będzie działać z Matter. Na razie z przecieków wiem o gniazdku/wtyczce. Co jeszcze i w jakiej formie? Pewnie po targach będzie wiadomo.

1 polubienie

Żaden producent IoT na rynek masowy nie może sobie odpuścić, skoro giganci rynku się dogadali w tej kwestii.

Natomiast mnie intryguje jedno - czy nadal będą cyrki z kompatybilnością takie jak były i są w Z-wave (tu to w ogóle sytuacja jest kuriozalna, bo producent chipsetów, który w zupełności kontrolował rynek był jeden - Zensys, na wstępie łyknięty przez Sigma Designs obecnie wchłonięty przez Silicon Labs


Odpowiedź z okazji “dnia archeologa” = porządków w szkicach postów.