Moduł OXT SWTZ22 mini przekaźnik 2 obwody ZigBee Tuya

Jeśli moduł jest zasilany oddzielnie to odpada problem wysokiej upływności (w takim wypadku nie ma też problemów ze zbyt niskim obciążeniem).
Natomiast nie wiem czy 22W obciążenia pojemnościowego to nie jest za dużo dla ściemniacza zaprojektowanego na 100W obciążenia rezystancyjnego (ale tak mała deklarowana dopuszczalna moc jest podejrzanie mała).

Ten poniżej dobrze działa z dwoma nie ściemnialnymi żarówkami GU10 (2x10W) i oczywiście z przyciskiem dzwonkowym. Jedyna wada że jest duży i ciężko go upchnąć w puszcze.

obraz

Zapytam z ciekawości: jeżeli to podstawowe oświetlenie w pokoju to jaka jest powierzchnia pokoju i czy jest “jasno” w pokoju? Żarówki GU10 mają z reguły mniejszą ilość lumenów niż odpowiedajace im żarówki E27.

Nic nie widać na tym obrazku, podaj model albo wrzuć zdjęcie w znośnej rozdzielczości a nie thumbnail.

@Jarek_S pokazuje ten model ściemniacza Lonsonho moduł ściemniacza z N (Zigbee).

1 Like

Witam ponownie.
Pomimo dziwnej dyskusji na temat dlaczego załącza przy puszczaniu przycisku dzwonowego a nie przy naciśnięciu, nadal obstaję przy swoim i jeszcze co nieco dodam o modułach OXT.
Po pierwsze: wydaje mi się, że reakcja przekaźnika jest na puszczenie dzwonkowego przycisku, raczej nikomu, kto chce tak załączać światło lub coś innego, nie będzie przeszkadzać. Przecież chodzi o to aby było KLIK i się np świeci.
Po drugie: po ostatniej aktualizacji Z2M w HA wszystkie moduły są prawidłowo rozpoznawane i można z poziomu Z2M zmieniać ich ustawienia :grin:.
Po trzecie: są to chyba jedyne moduły dopuszkowe, które spokojnie mieszczą się w puszce montażowej (oczywiście głębokiej, a najlepiej bardzo głębokiej).
Po czwarte: niestety od dłuższego czasu nie mogę znaleźć modułów przekaźnikowych OXT Zigbee w żadnym polskim sklepie. O ile dimmery są dostępne, to przekaźników BRAK. Ale za to na Ali…s są i to trochę tańsze niż u naszych rodaków (można szukać w sklepie AVATTO).
Po piąte: zbliża się 11.11 i na Ali szykują się fajne zniżki.

P.S. Osobiście, polecam OXT. Kilka sztuk od jakiegoś czasu u mnie sobie już działa i pomimo dziwnych napięć w sieci, moduły żyją i działają prawidłowo. Teraz czekam na 11-go i będę zamawiał większą partię do swojego domu (oby szybko przyszły). I na koniec o cenie. W porównaniu do standardowych dopuszkowych przekaźników bistabilnych (np F&F) to cenowo wychdzi porównywalnie, a tu można jeszcze coś ciekawego z tym zrobić.

Pozdrawiam zarówno tych, którzy są ZA, jak i tych PRZECIW.

A jak są rozpoznawane? Jakie parametry można zmieniać?

Rozpoznawane są tak:

Edit:
Ustawienia dla PRZYCISKU 2CH:
przycisk_2CH_settings

Ustawienia dla ŚCIEMNIACZA 2CH:

@jacek_81 edytuj Swoje posty - nie pisz jednego pod drugim!

2 Likes

Ja używam modułów OXT (2 obwody i 3 obwody) przez ZHA jako włączniki światła i do sterowania siłownikami ogrzewania podłogowego. Działa od jakiegoś czasu bez zarzutu. Piszę od jakiegoś czasu, ponieważ na początku te moduły wywalały mi integrację ZHA (wszystkie urządzenia zigbee przestawały działać, pełno errorów o timeoutach w logach core’a). Czasami wystarczał restart core’a, czasem musiałem nawet wyjąć i włożyć ponownie adapter USB (CC2652P). Co się okazało? W integracji thermostat_generic mam ustawioną opcję keep_alive. HA aktualizował stan encji co zadany interwał, nawet jeśli był on prawidłowy. Taki przekaźnik 3 obwodowy, gdy otrzymywał dokładnie w tym samym czasie update statusu dla 3 obwodów na raz, to wpadał w jakiś dziwny stan. Aby taka sytuacja nie zachodziła, utworzyłem sobie helpery, które są ustawione jako heater w integracji generic_thermostat zamiast encji właściwych. Natomiast w node-red ustawiłem, że przełączenie encji danego urządzenia następuje po losowym interwale (0-30 sekund) od zmiany stanu helpera. Dzięki temu HA nie wyśle 3 wiadomości na raz do przekaźnika, tylko jedną po drugiej w losowych odstępach czasu. Ja z tym walczyłem chyba 2 tygodnie, zanim doszedłem do wniosków opisanych powyżej. Może komuś to zaoszczędzi trochę czasu przy inwestygacji :smiley:

EDIT:
Powyższe zachowanie występowało jedynie na firmware egony w wersji 20210901. Downgrade do 20210319 rozwiązał problem z tymi modułami.

2 Likes

Czy ściemniacz OXT wydaje dźwięk podczas włączania / wyłączania? Czy chcąc mieć ciszę i spokój podczas załączania urządzeń mimo wszystko powinienem kupić ściemniacz oparty na triaku?

Aktualnie mam na biurku dwukanałowy. Podczas włączania/wyłączania nie wydaje żadnych dźwięków.

1 Like

A widziałeś kiedyś ściemniacz na przekaźniku?

Osobiście nie, ale takie które wydawały dzwięki przy włączaniu/wyłączaniu tak.

Hej, nie znam się na tyle na elektryce, aby wiedzieć w jaki sposób działają ściemniacze. Gdybym wiedział, to obiecuję, nie pisałbym tego pytania na forum :wink:

@Jarek_S Dzięki za odpowiedź, właśnie na tym ściemniaczu mi zależało, wiem, że mogę go spokojnie zamawiać i sprawdzać w domowej instalacji

Zapytam szanownych forumowiczów, czy ktoś ma doświadczenie z samodzielnym opisywaniem przekaźników w Z2M? Chodzi mi o podwójny sterownik rolet OXT, który według mojej wiedzy jest ewenementem na rynku, a którego samo HouseIQ nie chce i nie planuje wprowadzić do Z2M.

Jest instrukcja na Z2M i wydaje się prosta, ale czy jest tak faktycznie, tego nie wiem i chciałbym zapytać, czy ktoś już kiedyś zrobił coś takiego.

Co masz na myśli pisząc o opisywaniu ?

Mam na myśli użycie instrukcji z Z2M do wprowadzenia opisu urządzenia, które jest rozpoznane jako nieznane.

Szczerze wątpię ze ktoś dopisuje urządzenia, jeżeli urządzenie jest na tyle znane to w krotkim czasie zostanie dodane do Z2M .
Tutaj można zgłaszać urządzenie do dodania
https://github.com/Koenkk/zigbee2mqtt.io/pulls

Samo się nie zrobi, jak myślisz kto dodaje te nowe urządzenia?

A działa Ci ten ściemniacz jako klasyczny przełącznik czy jako przełącznik klatkowy?