Moduł OXT SWTZ22 mini przekaźnik 2 obwody ZigBee Tuya

@Jarek_S pokazuje ten model ściemniacza Lonsonho moduł ściemniacza z N (Zigbee).

1 polubienie

Witam ponownie.
Pomimo dziwnej dyskusji na temat dlaczego załącza przy puszczaniu przycisku dzwonowego a nie przy naciśnięciu, nadal obstaję przy swoim i jeszcze co nieco dodam o modułach OXT.
Po pierwsze: wydaje mi się, że reakcja przekaźnika jest na puszczenie dzwonkowego przycisku, raczej nikomu, kto chce tak załączać światło lub coś innego, nie będzie przeszkadzać. Przecież chodzi o to aby było KLIK i się np świeci.
Po drugie: po ostatniej aktualizacji Z2M w HA wszystkie moduły są prawidłowo rozpoznawane i można z poziomu Z2M zmieniać ich ustawienia :grin:.
Po trzecie: są to chyba jedyne moduły dopuszkowe, które spokojnie mieszczą się w puszce montażowej (oczywiście głębokiej, a najlepiej bardzo głębokiej).
Po czwarte: niestety od dłuższego czasu nie mogę znaleźć modułów przekaźnikowych OXT Zigbee w żadnym polskim sklepie. O ile dimmery są dostępne, to przekaźników BRAK. Ale za to na Ali…s są i to trochę tańsze niż u naszych rodaków (można szukać w sklepie AVATTO).
Po piąte: zbliża się 11.11 i na Ali szykują się fajne zniżki.

P.S. Osobiście, polecam OXT. Kilka sztuk od jakiegoś czasu u mnie sobie już działa i pomimo dziwnych napięć w sieci, moduły żyją i działają prawidłowo. Teraz czekam na 11-go i będę zamawiał większą partię do swojego domu (oby szybko przyszły). I na koniec o cenie. W porównaniu do standardowych dopuszkowych przekaźników bistabilnych (np F&F) to cenowo wychdzi porównywalnie, a tu można jeszcze coś ciekawego z tym zrobić.

Pozdrawiam zarówno tych, którzy są ZA, jak i tych PRZECIW.

A jak są rozpoznawane? Jakie parametry można zmieniać?

Rozpoznawane są tak:

Edit:
Ustawienia dla PRZYCISKU 2CH:
przycisk_2CH_settings

Ustawienia dla ŚCIEMNIACZA 2CH:

@jacek_81 edytuj Swoje posty - nie pisz jednego pod drugim!

2 polubienia

Ja używam modułów OXT (2 obwody i 3 obwody) przez ZHA jako włączniki światła i do sterowania siłownikami ogrzewania podłogowego. Działa od jakiegoś czasu bez zarzutu. Piszę od jakiegoś czasu, ponieważ na początku te moduły wywalały mi integrację ZHA (wszystkie urządzenia zigbee przestawały działać, pełno errorów o timeoutach w logach core’a). Czasami wystarczał restart core’a, czasem musiałem nawet wyjąć i włożyć ponownie adapter USB (CC2652P). Co się okazało? W integracji thermostat_generic mam ustawioną opcję keep_alive. HA aktualizował stan encji co zadany interwał, nawet jeśli był on prawidłowy. Taki przekaźnik 3 obwodowy, gdy otrzymywał dokładnie w tym samym czasie update statusu dla 3 obwodów na raz, to wpadał w jakiś dziwny stan. Aby taka sytuacja nie zachodziła, utworzyłem sobie helpery, które są ustawione jako heater w integracji generic_thermostat zamiast encji właściwych. Natomiast w node-red ustawiłem, że przełączenie encji danego urządzenia następuje po losowym interwale (0-30 sekund) od zmiany stanu helpera. Dzięki temu HA nie wyśle 3 wiadomości na raz do przekaźnika, tylko jedną po drugiej w losowych odstępach czasu. Ja z tym walczyłem chyba 2 tygodnie, zanim doszedłem do wniosków opisanych powyżej. Może komuś to zaoszczędzi trochę czasu przy inwestygacji :smiley:

EDIT:
Powyższe zachowanie występowało jedynie na firmware egony w wersji 20210901. Downgrade do 20210319 rozwiązał problem z tymi modułami.

2 polubienia

Czy ściemniacz OXT wydaje dźwięk podczas włączania / wyłączania? Czy chcąc mieć ciszę i spokój podczas załączania urządzeń mimo wszystko powinienem kupić ściemniacz oparty na triaku?

Aktualnie mam na biurku dwukanałowy. Podczas włączania/wyłączania nie wydaje żadnych dźwięków.

1 polubienie

A widziałeś kiedyś ściemniacz na przekaźniku?

Osobiście nie, ale takie które wydawały dzwięki przy włączaniu/wyłączaniu tak.

Hej, nie znam się na tyle na elektryce, aby wiedzieć w jaki sposób działają ściemniacze. Gdybym wiedział, to obiecuję, nie pisałbym tego pytania na forum :wink:

@Jarek_S Dzięki za odpowiedź, właśnie na tym ściemniaczu mi zależało, wiem, że mogę go spokojnie zamawiać i sprawdzać w domowej instalacji

Zapytam szanownych forumowiczów, czy ktoś ma doświadczenie z samodzielnym opisywaniem przekaźników w Z2M? Chodzi mi o podwójny sterownik rolet OXT, który według mojej wiedzy jest ewenementem na rynku, a którego samo HouseIQ nie chce i nie planuje wprowadzić do Z2M.

Jest instrukcja na Z2M i wydaje się prosta, ale czy jest tak faktycznie, tego nie wiem i chciałbym zapytać, czy ktoś już kiedyś zrobił coś takiego.

Co masz na myśli pisząc o opisywaniu ?

Mam na myśli użycie instrukcji z Z2M do wprowadzenia opisu urządzenia, które jest rozpoznane jako nieznane.

Szczerze wątpię ze ktoś dopisuje urządzenia, jeżeli urządzenie jest na tyle znane to w krotkim czasie zostanie dodane do Z2M .
Tutaj można zgłaszać urządzenie do dodania
https://github.com/Koenkk/zigbee2mqtt.io/pulls

Samo się nie zrobi, jak myślisz kto dodaje te nowe urządzenia?

A działa Ci ten ściemniacz jako klasyczny przełącznik czy jako przełącznik klatkowy?

Ja go używam jako klasyczny włącznik/ ściemniacz. Ale jak schodowy te się raczej da zastosować

Hmm, ciekawa sprawa. Mój dwukanałowy ściemniacz OXT identyfikowany jest jako Lonsonho TS110E_2gang i działa jedynie z klawiszem dzwonkowym. Nie jestem w stanie sprawić, żeby zatrybił jak należy z klasycznym włącznikiem.

Kupiłem kilka tych włączników dwukanałowych i trzykanałowych. Wśród nich trafiła mi się jedna sztuka, która działała tak jak opisałeś @Meryler, tylko z klawiszem dzwonkowym. Na szczęście miałem dla niej zastosowanie bez użycia włącznika, a w puszcze za włącznikiem wylądowała inna sztuka. Pewnie można to zareklamować.

cześć,
gdzie w ZHA trzeba zmienić w opcjach przekaźnika aby ten model obsługiwał włącznik dzwonkowy (monostabilny)?