Moduł sensora obecności 24 GHz do DIY (Hi-Link HLK-LD2410)

Gdyby kogoś interesowała budowa detektora obecności do swojego smart domu, to podrzucam linka do filmu o module Hi-Link’a HLK-LD2410 na jutubie:

2 polubienia

Kupiłem kilka sztuk na Bluetooth (konkretniej HLK-LD2410B-P). Podpiąłem zasilanie i czujnik jest widoczny, gdy skanuję BT w telefonie (widzę urządzenie), natomiast pod HA nic nie widać, mimo, że mam tam BT skonfigurowany i łapię np. te czujniki od Xiaomi po BT. BT na maszynie z HA to po prostu HP T630.
Czy tutaj jest jakiś nowszy BLE albo coś, że tego nie widać, czy może to problem zasięgu - wiadomo, telefon obok czujnika jest, a maszynka z HA jest oddalona ze 2-3m i oddzielona ścianą?

Filmiku tego szalonego dziadka nie oglądałem, ale z tego co kojarzę, tańsza wersja tych radarów (bez BT) LD2410 jest już obsługiwana w ESPHome

Natomiast w kwestii bezpośredniej integracji w HA masz jakiegoś linka?

Bo jeśli chodzi o moje doświadczenia z BLE - to zazwyczaj obsługa takich urządzeń pojawiała się najpierw w niestandardowym komponencie PBM, a nie widzę śladu po tym radarze w dokumentacji

OK znalazłem

jak widać z dokumentacji wymagają konfiguracji przed użyciem, zrobiłeś to?

Więc sprawdź też kwestie zasięgu, nie ma nowszej wersji BLE
BT4.x jest zgodny z BT5.x w obie strony (jeśli chodzi o funkcje BLE)

Aplikacja po chińsku jednak mnie rozjechała (nie mam tych czujników)

1 polubienie

image

ale właśnie to wkleiłeś ;). Trochę się pospieszyłem i nie przeczytałem dokumentacji (klasyg) :wink: także dzisiaj wieczorem ogarnę temat.

To druga rzecz - docelowo chciałbym te czujki (po przetestowaniu) wrzucić gdzieś na sufit. Nie mam u siebie instalacji niskonapięciowej i zastanawiam się, jak to zasilić? Wrzucić jakąś puszkę na sufit i do niej zasilacz z 230V na 5V? Jak to się praktykuje z takimi diwajsami?

Hehe wystarczyłoby popatrzyć co też innego Hi-Link produkuje (tylko dobierz sobie wersję o odpowiednich parametrach)
https://www.google.com/search?q=hi-link+hlk

2 sklepy na Ali specjalizują sie w ich wypustach
https://www.aliexpress.com/store/1101964598
https://www.aliexpress.com/store/911797719
A co do praktyk, to już zależy od tego jak się sprawy mają w miejscu instalacji - może wystarczy jeden zasilacz (niekoniecznie taki jak pokazałem wyżej) na kilka czujników i pociągniesz sobie zasilanie niskonapięciowe, a może jednak kilka takich malutkich przetworniczek po jednej dla każdego zasilanego urządzenia (oczywiście montujesz to jakoś sprytnie w dodatkowych puszkach lub innej obudowie, nie zapomnij o bezpieczniku topikowym po stronie obwodu sieciowego).

Fajny schemat jak powinno się podłączyć takie przetwornice oraz generalnie podgląd jak to zbudowano w środku jest w ofercie wersji bez obudowy (oprócz bezpiecznika zalecają warystor i przeciwzakłóceniowy obwód LC)

1 polubienie

Dzięki wielkie za pomoc! Generalnie diwajs jest wykrywany już przez HA, ale nie można się z nim połączyć :smiley:

Znalazłem, że jest już na to issue - ludzie z wersją FW m.in. 1.07.22091516 i jakimś wyższym też mają problem, żeby to ruszyło, także pozostaje czekać, aż to chłopaki ogarną.
Z chińskiej apki, która służy do zmieniania parametrów, wynika, że ten sprzęt świetnie się sprawdza. Moje szybkie testy potwierdzają szybką reakcję na ruch i dobre wykrywanie nieruchomej osoby.

1 polubienie

Ciekawe jak wypadają testy, kiedy czujnik jest schowany w suficie podwieszanym? Płyta g-k nie powinna byc większą przeszkodą, nie wiem jak takie miejsce wpłynie na zasięg BLE.

No ja bym się bardziej martwił o tłumienie mikrofal na dziesięciokrotnie krótszych falach (24GHz) niż BLE (2,5GHz).

:thinking: czyli będzie działać czy nie?

Nie wiem, pewnie czułość spadnie (właściwie nie “pewnie”, a na pewno), ale czy w stopniu uniemożliwiającym normalne działanie nie mam pojęcia.
Pozostaje poeksperymentować. Ta częstotliwość jest np. dość mocno tłumiona przez cząsteczki wody.

A mialem w planach użyć modułu w łazience w suficie podwieszanym :worried:.


Kolejny artykuł o module LD2410B - wersja z Bluetooth:

Eksperyment nie będzie jakiś mocno kosztowny znalazłem te czujniki poniżej 5 dolców sztuka (ciekawe czy to wersja z BLE), a w oficjalnym sklepie coś koło 8 dolców.

Ja brałem te moje stąd. Wersja B ma rozstaw pinów 1,25mm - uwzględnij sobie też takie wtyczki. Tam masz na końcu wersję C, która ma już piny od Arduino. Obydwie (B-P i C-P) są z BLE.

Edit:

Okej, to relacja z frontu - jednak urządzenie działa z tym firmware. Problem był z zasięgiem BT, ale wrzuciłem obok BT proxy i po chwili już działa. Czułość świetna, ale póki co, to spamuje logi:

Jest już na to issue, także się poprawi. Na razie testuję i sprawdzam ustawienia. Są jeszcze bugi w integracji (np w pewnym momencie czujnik przestaje być dostępny, ale po restarcie HA jest).

Edit2:
Kolejny dzień walki i stwierdzam, że to urządzenie ma jakieś fochy z łącznością BT - w domu na parterze łączy mi się przez BT proxy, a gdy zabieram obydwa urządzenia na piętro to już tego nie robi, mimo, że cały czas są w odległości 10-20 cm.

Bo może bramka BE proxy traci zasięg Wi-Fi i nie może połączyć sie do HA.

Ma cały czas zasięg - patrzę w logi esp i jest zarówno na górze jak i na dole. Ale już sam moduł nie pokazuje się w proxy na górze, ale na dole już tak. Cuda dziwy. I uprzedzając pytanie - nie ma opcji zapchania proxy (max 3 urządzenia naraz).

No nie do końca cuda, wciąż jest na to logiczne wytłumaczenie.
Radio WiFi jeśli się musi przebić do AP przez jakieś stropy musi podwyższyć moc nadawania, więc bardziej zakłóca własny moduł BT.
Przygotuj wykresy siły sygnału AP w obu miejscach (to można mierzyć w ESPHome, ale ponieważ sygnał ma naturalne fluktuacje, to potrzeba wykresu z dłuższej pracy, a nie pojedynczej wartości)

sensor:
  - platform: wifi_signal
    name: "Sygnał WiFi na BLE proxy"
    update_interval: 60s

w sumie w pewnych rozsądnych granicach można sterować też maksymalną mocą wypromieniowaną przez radio WiFi

wifi:
  ssid: !secret wifi_ssid
  password: !secret wifi_password
  output_power: 17
# dalej inne opcje WiFi powyższa wartość od 8.5 do 20.5 , ale powyżej 17 nie warto a w okolicy 20 może powodować już samoistne restarty

Możesz użyć proxy BLE na bazie jakiejś konstrukcji z przewodowym Ethernetem
cztery ostatnie konstrukcje z 6 które są na dziś w postaci gotowców mają przewodowy Ethernet, najtańszy jest Wireless-Tag WT32-ETH01 (bo bez PoE)
https://esphome.github.io/bluetooth-proxies/?diy
Na innym forum jest przyzwoity opis przeróbki fabrycznej bramki GL-iNet GL-S10 w EBP

Oczywiście potrzebny jest w miejscu instalacji przewodowy Ethernet, bo cały myk polega na tym, że wtedy w module ESP32 wyłączamy radio WiFI i nie zakłóca ono pracy BT.

U mnie niestety też BT jest niestabilny (gdzie od modułu do anteny BT ma 30 cm). Aktualnie eksperymentuję z ESPHome po UART - po kilku pierwszych godzinach wygląda to spoko, ale BT też potrafi kilkanaście godzin działać i nagle zerwać połączenie (a wtedy muszę w HA przeładowywać integrację).

@szopen zasięg wifi to nie problem dla bt proxy, bo mi proxuje czujki xiaomi i jeszcze w logach lampy na bt philipsa się pojawiają. Na razie dla testów wlutowałem to do d1 mini i śmiga (w tym samym miejscu “na górze”). Trochę nie o to chodziło (bo rozmiar się zwiększy, jak załatwię obudowę) ale jest dobrze. W chińskiej apce widzę dostępne dwa update firmware (na 2.01) więc spróbuję później update, może się poprawi współpraca.
@Kristoff ototo, ale znowuż nie chcę sobie tego pchać w sieć wifi.
Teraz testy na tronie i zobaczymy, jakie ustawienia się sprawdzą.

Edyta nr 1:
Tutaj jest projekt do ESPHome.

1 polubienie

@stemer jest już w stable esphome - LD2410 Sensor — ESPHome

Kluczowa jest dla mnie stabilność, i o ile do poprawności wykorywania (po kalibracji) nie mam najmniejszych zastrzeżeń to losowe zrywanie połączenia i konieczność ponownego “parowania” to już deal breaker. A skoro i tak potrzebuje prądu to przy okazji wrzucę też inne czujniki :slight_smile:

A i taka ciekawostka - UART jest niezaelżny od BT - ba, nawet można zmieniać ustawienia po BT w locie - przydatne przy kalibracji aby później już tylko wpisać gotowe parametry w konfig esphome.

Jest tam coś więcej niż w oficjalnym wsparciu w ESPHome?

bo widzę, że projekt starawy.