Monitoring farmy solarnej SofarSolar

Ponieważ temat jest już zamknięty i zrobił się bałagan. Wszyscy piszą o wszystkim i nic nie wiadomo dyskusje na temat mojej “integracji” SofarSolar w NR przenoszę do wątku źródłowego.
Tam za chwilę umieszczę poradnik jak to mam skonfigurowane i prawidłowo działające .
Poczekajcie jakiś czas, powiadomię po umieszczeniu.

edit… umieszczony przykład ustawień

@Wicio_Zar to powinno spełnić Twoje oczekiwania.

Cześć,
Podpowiesz jak uruchomić to w HA?
Mam instalację HA na rpi4, uruchomione i działające mqtt, ale nie wiem co dalej zrobić.
Podpowiesz mniej więcej ?

Jeszcze chyba dla Was banalne pytanie ale fajnie to działa nie chciałbym tego delikatnie mówiąc zepsuć. Widze, że jest aktualizacja od jakiegoś czasu tej integracji - działa poprawnie czy jak działa to lepiej tego nie ruszać?
I jeszcze jedno - parametry są z automatu odczytywane są co 1 minutę. A jak bym chciał kilka parametrów (szczególnie chodzi mi o napiecia na falowniku ) odczytywać co 30 sekund?

Podłączyłem się przez Modbus pod falownika SMA Tripower . Wszystko działa, ale mam bardzo mało sensorów. W jaki sposób dodać kolejne ?
Chciałbym widzieć napięcia na fazach, dzienną produkcję, aktualną moc itp.
Mam również podłączenie przez dostępną w HA integrację z SMA (drugie zdjęcie) gdzie jest więcej sensorów. Niestety ta integracja jest mało stabilna (traci połączenie i trzeba ręcznie naprawiać)

sma
sma2

Posiadam 3 instalacje a czyta mi tylko jedną. Jak zrobć żeby czytał wszystkie?

Proszę podeslij dla mnie

@Dariusz_Barczyński Proszę o podeslanie kodu, u mnie wyrzuca błąd w pliku yaml

Co dokładnie potrzebujesz ?
jaki masz falownik

Odezwę się jak będę przed komputerem gdy bedzie działał falownik, jak narazie udało mi się wyciągnąć 3 podstawowe dane z falownika które wyświetlam w HA, ale chciałbym kontrolować więcej parametrów
Nie mogę dodać logera na stronie ginlog mam komunikat ze logger pracuje juz na innej farmie, zgadza się działa na solarman.PV.
Czy mial ktoś z Was podobny problem, czy możecie podesłać flow do node red
Pozdrawiam

Cześć, próbuję dodać ale dostaję błąd “GitHub - StephanJoubert/home_assistant_solarman: Home Assistant component for Solarman collectors used with a variety of inverters. is not a valid add-on repository”

To nie jest Dodatek, więc nie dodajesz repozytorium do standardowego Sklepu, to jest Komponent Niestandardowy i dodajesz repo do HACS.

Hej.

Działa ta konfiguracja przez MQTT czy przez WIFI?
Jeżeli przez WIFI to mam taką sytuacje że inwerter jest podłączony przez dwa Access Pointy i nie wiem czy to nie stanowi problemu. Nie ma szans aby WIFI głównego routera złapało bezpośredni sygnał do inwertera. Stanowi to problem? Jak tak, to czy da się temu jakoś zaradzić.

Nie to jest dodatek HACS i daje sensory do HA.

  1. Ja korzystam dzięki WIELKIEJ pomocy @RobinI30 z NodeRed i logera Sofara, wysyłam dane do brokera MQTT.
  2. Uruchomiłem też komunikację SOFAR-RS485 LAN - MQTT
    niewielka inwestycja a działa po kablu równolegle z chmurą sofara.
    Zakupiłem konwerter
    Konwerter RS485 - Ethernet - Cortex M0 Sklep Botland
    Proste podłączenie, urządzenie odczytuje dane

    a dalej Node-Red interpretuje dane i wysyła do MQTT

Wyniki co 3 sekundy

Coś się zmieniło w nowym HA?
Cały czas działał prosty skrypt:

- platform: scrape
    resource: http://192.168.0.160/status.html
    name: Produkcja_ogolem_sofar
    authentication: basic
    username: admin
    password: ***********
    select: "script"
    index: 1
    value_template: '{{ (( value.split('';'')[7] ) | replace (''var webdata_total_e = '','''') |replace(''"'', '''')|float  ) }}'
    scan_interval: 300
    unit_of_measurement: "kWh"
  - platform: scrape
    resource: http://10.0.0.160/status.html
    name: Produkcja_aktualna_sofar
    username: admin
    password: ***********
    select: "script"
    index: 1
    value_template: '{{ (( value.split('';'')[5] ) | replace (''var webdata_now_p ='','''' ) |replace(''"'', '''') |float) }}'
    scan_interval: 30
    unit_of_measurement: "W"
  - platform: scrape
    resource: http://10.0.0.160/status.html
    name: Produkcja_dzisiaj_sofar
    authentication: basic
    username: admin
    password: **************
    select: "script"
    index: 1
    value_template: '{{ (( value.split('';'')[6] ) | replace (''var webdata_today_e = '','''')|replace(''"'', '''')|float )}}'
    scan_interval: 90
    unit_of_measurement: "kWh"

Po aktualizacji do najnowszej wersji nie na połączenia :frowning:

Do niedawna działał flow do nodered z tej strony:
https://flows.nodered.org/flow/1a1e2bac1ecfe8f40527ad930fe788f0
Od maja nie działa jednak strona m.ginlong.com. Czy dane można pobrać z innej strony? Apka solarman w telefonie pokazuje dane, więc zakładam, że gdzieś one są. Pytanie czy można je pobrać tak jak wcześniej z m.ginlong.com i jak zmodyfikować flow, żeby działał.

Też korzystałem z Ginlong. Przeszedłem na tę integrację po loklanym IP.
Działa i dodatkowo nie musisz się już martwić, że przestanie…

Witam.
Czy nadal działa wam integracja https://github.com/StephanJoubert/home_assistant_solarman ? Zainstalowałem ją ale nie pobiera danych:

U mnie, tak działa , :slight_smile:

Ma ktoś pomysł co może być nie tak?
image
W configuration.yaml nie mam żadnego wpisu odnośnie Solarman.


image

Mam falownik Sofar Solar 8.8 KTL-X G3 i w konfiguracji Solarman wybrałem sofar_lsw3.yaml


zobacz czy masz dobry .yaml
w moim przypadku musi być sofar_lsw3.yaml