Montowanie dysku USB - NTFS

Witam,
Czy można w jakiś sposób zamontować dysk zewnętrzny USB z partycjami NTFS?
Na dysku mam dane typu muzyka, foto itp.
Moja konfiguracja sprzętowa to Intel NUC. HA jako wirtualna maszyna uruchomiona w proxmoxie.
image

Urządzania z poziomu Supervisor:

Próbowałem zamontować klasycznie:

Niestety w mount brakuje obsługi systemu plików typu ntfs / ntfs-3g, natomiast dyski z FAT32 w ten sposób udaje się zamontować. Czy jest sposób aby jakoś doinstalować do HA obsługę NFTS i następnie zamontować dysk z takim systemem plików?

Sprawdź wątek Sharowanie miejsca z włożonego USB pendrive

Dzięki za link, nie mam problemu z FAT32, montują się takie dyski. Mój problem dotyczy NTFS i nie zakładam zmiany systemu plików na montowanym dysku.

HA jest uruchomiony z oficjalnego obrazu czy instalujesz linuxa a potem HA uruchamiasz w dockerze?

Instalowany skryptem :

sudo apt-get install ntfs-3g

następnie jak poniżej:

https://www.cyberciti.biz/faq/debian-ubuntu-linux-auto-mounting-windows-ntfs-file-system/

@wileu dzięki za wskazówkę, w pierwszym kroku tak właśnie próbowałem zrobić.
Niestety nie potrafię zainstalować żadnego pakietu w tej wirtualce. Poniżej kilka komend z błędami.
Pytanie w jaki sposób dodać tam jakieś pakiety, niestety nie znalazłem żadnego managera pakietów którym mógłbym tego ntfsa dodać.

Czy macie jakieś pomysły jak dodawać pakiety do takiej wirtualki ? Tak aby można było montować dyski z NTFS.
Może coś inaczej powinienem zainstalować na Proxmoxie ?

Wg mnie nie dodasz ponieważ instalacja HA ze wspomnianego skryptu whiskerz007/proxmox_hassos_install to przygotowanie wirtualnej maszyny na Proxmoxie a poźniej instalacja HA z oficjalnego obrazu czyli instalacja wstępnie przygotowanego dedykowanego linuxa z dockerem do uruchomienia HA. W skrypcie jest:

# Download Home Assistant disk image archive
msg "Downloading disk image..."

# Extract Home Assistant disk image
msg "Extracting disk image..."

# Create variables for container disk

# Create VM
msg "Creating VM..."

W takim przypadku nie masz pełnej kontroli nad tym dedykowanym linuxem, masz taką jaką daje Ci dostawca. Co innego jeżeli zainstalujesz sobie sam linuxa, na nim zainstalujesz dockera a poźniej sam w tym dokerze uruchomisz HA, w tym przypadku masz kontrolę nad systemem operacyjnym i możesz sam doinstalować wymagane pakiety, podmontować zasób NTFS i “przekazać” w konfiguracji Dockera do HA.
O wariantach w jaki sposób może być instalowany HA możesz poczytać na

W skrócie wygląda to tak (na chwilę obecną bo wczesniej bylo inaczej):

Metoda instalacji za pomocą wspomnianego skryptu to ta w zielonej ramce (“all-in-one”, “full installation of our all-inclusive home automation system”).

P.S. To się nadaje na osobny temat - Warianty instalacji HA.

@macek dzięki - fajnie to opisałeś, rzeczywiście można zrobić z tego wstęp do “Wariantów instalacji HA”
Użyłem tego skryptu do instalacji, bo z tego co zrozumiałem, to docker ma być nie wspierany dla HA. Dlatego też szukałem nowego “koszernego” rozwiązania.
Wcześniej miałem HA uruchomione w takim zestawie Intel NUC -> Ubuntu -> docker -> HA - ale system się “rozsypał”, więc szukam nowego sposobu instalacji i spodobało mi się rozwiązanie z Proxmoxem.
Próbowałem uruchomić instalator z obrazem z linku :
https://github.com/home-assistant/operating-system/releases/download/4.13/hassos_intel-nuc-4.13.img.gz
Ale wiesza mi się maszyna wirtualna po uruchomieniu instalatora z nagranym w/w obrazem na USB.
Nie ukrywam, że po zainstalowaniu ze skryptu “all-in-one” do pełni szczęścia na ten moment brakuje mi NTFSa, pozostałe integracje wydają się działać prawidłowo - po krótkich testach na 0.116.x

BTW. Może ktoś ma informacje czy w takiej instalacji będzie można skorzystać z bluetooth’a, który jest sprzętowo w NUCu - nie miałem jeszcze okazji testować urządzeń przez BT.

Raczej nie powinieneś mieć problemów z BT, ja w prawdzie korzystam z dwóch innych możliwości, jedna to wpięty dongle w serwer a drugi to ESP32 (to rozwiązanie jest fajne bo można położyć gdziekolwiek - potrzebyne tylko źródło zasilania ja mam powerbank).