MQTT - uruchomienie-konfiguracja-problem

Witam,
jestem po nowej instalacji HA, i uruchamiam mqtt, na starej mi to działało a teraz jakoś nie mogę ogarnąć i już sam nie jestem pewien gdzie mam błąd, byłbym wdzięczny za naprowadzenie.
Ma mi to służyć do zbierania danych z ESP 8266 które są skonfigurowane poprawnie bo na starej instalacji mi działały, poza tym mam odczyty w MQTT Explorerze, więc raczej na 100% czegoś nie zrobiłem do końca w konfiguracji w HA ale już sam nie wiem czego

• mqtt zainstalowany i niby skonfigurowany

config dla sensorów utworzony

image

sensory się pokazały ale brak odczytów

image

a na mqtt explorerze są odczyty i cały czas lecą

co pominąłem ?

_1
?

uzupełnienie do 20 zn.

nie bardzo rozumiem możesz jaśniej ?

Na mqtt explorerze masz odczyt z test_1 a sensor test # bez_1
Inna waga / stary wpis

fakt zaraz to sprawdzę

poprawiłem i się przynajmniej jeden pomiar pojawił, więc już jest dobrze, czyli komunikacja działa

mam jeszcze jedno pytanie bo jak były dwa sensory w logu to na dashbordzie oba się pojawiły i jakby było ok, ale jak dodałem więcej odczytów to z dashbordu niektóre znikły inne się pojawiły i jest ich tylko trzy a w logu wpisałem ich około 10.
jaki błąd popełniłem we wpisie w configu, jest jakieś ograniczenie co do ilości wpisów ?

tyle jest wpisanych pomiarów

a tyle się pojawia na dashbordzie

Jestem zielony z MQTT (mam działa, nie tykam)
Ale patrząc na sensory to wydaje mi się że w state_topic: nie powinno być przerwy w nazwie(ble_ble_ble)

1 Like

Już Tobie na innym forum gdzie pisałeś pokazywano ale nie zwracasz uwagi tylko dalej klepiesz na pałę , masz błąd w składni zobacz swój i ten poniżej.
mqttt
Poprawny topic znajdziesz w Mqtt Explorer

2 Likes

jak wpisałem jak polecasz to pomiar sie stracił

a to akurat mam dobrze bo dokładnie tak jak wtedy jak mi to działało

przy tym wpisie pomiar działa tylko jest problem jak dodaję kolejne odczyty, to sie nnie pojawiaja lub zaburzają już istniejące więc coś jest ze składnią tylko nie wiem co

sensor:
  - name: "waga"
    state_topic:

- name: "napiecie aku"
    state_topic: 

no właśnie jak tak zrobię to się burzy kompilacja i nie przechodzi

Spacje są generalnie niezdrowe, ale należałoby je wypierdzielić od samego źródła (czyli zmienić w tych ESP), ale to nie jest przyczyna, masz zwalonego YAMLa.

Masz cierpliwość :slight_smile: Gratuluję

to pewne że mam zwalonego tylko gdzie ?

zapewne wszędzie…
include “zjada” jeden poziom wcięć, ale nie zastępuje formatu listy (tych myślników)
jeśli nie radzisz sobie z rozbiciem konfiguracji na osobne pliki to wrzuć sobie całą konfigurację do configuration.yaml, bo teraz generujesz sobie dodatkowe trudności.

zrobiłem tak i jest ok

image

dostał poprawny przykład od @MariuszAK tylko zamiast to poprawić dodał myślniki nie patrząc na wcięcia. Tłumaczyłem ten temat na innym forum, ale to średni sens, bo jak widać nic nie dociera

1 Like

dociera, dociera, tylko jak na początek to bardzo dużo jest tego całego ustawiania i konfigurowanie i się w tym gubię a na programowaniu się nie znam więc te rozkazy są mi obce i to dodatkowa trudność

zostały mi jeszcze takie śmieci, te nieaktywne, da sie tego jakoś pozbyć - widać to w narzędziach deweloperskich w stanach,
w rejestrze encji tego nie ma

image

Jeśli usunąłeś wpisy konfiguracyjne tych sensorów z pliku /homeassistant/mqtt_include.yaml
to możesz USTAWIENIA → URZĄDZENIA I USŁUGI–> Rejestr encji → wybierasz to co chcesz klikając w daną encję potem trybik i usuń.

ale właśnie w rejestrze encji ich nie mam
są tylko w narzędziach deweloperskich w STANACH

dobra, znalazłem

dzięki za pomoc