Music Assistant 2.0 (beta)

Ponieważ rozwój starej wersji Music Asssistant’a został zatrzymany, to zatrzymywanie się na starej wersji HA straciło sens (nie będzie dalszego rozwoju MA “1” ze względu na niekompatybilne zależności).

Sugeruję Music Asssistant 2 w postaci addona (póki co jest tylko wersja beta, ale bez feedback’u użytkowników nie ma szans na rozwój).


Trochę zaktualizowanych informacji Music Assistant 2 jest osobnym serwerem

najprościej zainstalować go jako Dodatek (choć można i jako samodzielny serwer) - opcje są 2

  • kliknąć przycisk używając MyHA
    Open your Home Assistant instance and show the add add-on repository dialog with a specific repository URL pre-filled.
    LUB
  • ręcznie dodać do standardowego sklepu repozytorium
https://github.com/music-assistant/home-assistant-addon

a następnie mając już dostępne to repo w sklepie i po przeładowaniu GUI dodajemy MA jako klasyczny addon


Po jego konfiguracji (nie ma za bardzo co konfigurować) i uruchomieniu możemy sobie dodać wpis MA do panelu bocznego i włączyć autostart

Natomiast aby mieć w HA Integrację z MA2 należy zainstalować z HACS (metoda zalecana) komponent niestandardowy Music Assistant (Beta) (beta póki co, trudno ocenić kiedy nazwa zostanie skrócona)
https://github.com/music-assistant/hass-music-assistant#installation-of-the-home-assistant-beta-integration

Ewentualne wsparcie AI wymaga doinstalowania ręcznie
https://github.com/music-assistant/hass-music-assistant#openai-features

Jest już beta 2.0

Czy ktoś podpowie, jak miożna dodać Polskie Radia do zakładki ,Radia".?
Music Asistant wersja beta :slight_smile:

Tak samo jak jakiekolwiek inne, przykładowo dla 357 masz tam informacje o linkach do streamów
https://radio357.pl/faq/ogolne/jak-sluchac-radia-357/
więc wklej sobie np. taki link
https://stream.rcs.revma.com/ye5kghkgcm0uv
tu

Wyszukiwarka https://www.radio-browser.info/

Screenshot - 24.04.2023 , 16_37_35

Klikamy


Dostajemy adres radia.

Dzięki wielkie, tak do końca tego nie rozumiałem, ale już wiem o co chodzi :slight_smile:
Pytanie jeszcze mam czy działa wam Polskie Radio Jedynka, Dwójka lub Trójka, bo za nic mi nie chce odtworzyć na głośniku, ale jak gdzie indziej odtworzę stream to działa. Jest jakaś blokada czy co? :smiley: W statusie jest tylko buforowanie i tak przez cały czas.

Akurat kanałów które wymieniłeś nie słucham, bo indoktrynacja polityczna zaczęła przesłaniać w nich cele misyjne… ale są jeszcze kanały PR, które mają sens np. rozgłośnie lokalne czy Radio Kierowców (w końcu jak wszyscy uczciwi utrzymuję całą tą ogromną instytucję z podatków).

Jeśli słuchasz spoza terenu PL to i owszem, możliwe że emisja jest w jakiś sposób limitowana (to może być kwestia tzw. ZAIKSów), podejrzane jest to, że w innych warunkach te same strumienie działają u Ciebie.

Natomiast możliwe, że ten głośnik nie obsługuje streamów dostarczanych jako http lub w jakimś konkretnym kodeku, więc sprawdź też alternatywne streamy, które się odtwarzają w przeglądarce, np.:
http://w.dktr.pl:8000/trojka3.ogg

PS
Wyżej podałem oficjalną metodę zdobywania linków do streamów na przykładzie Radia 357, tj. odwiedzenie oficjalnej strony danego radia i ich tam znalezienie, bo największe darmowe repozytorium linków do streamów Radio Browser było systematycznie niszczone przez wandali i płatną konkurencję (od momentu gdy stało się naprawdę liczące na rynku), czego skutkiem jest fakt, że znaczna część linków jest nieaktywna i często brak najnowszych wersji linków.

Odbiór na terenie Polski. Ten link do streamu co podałeś działa znakomicie w dodatku od razu bez buforowania :smiley: Ktoś chyba zrobił przekierowanie serwerowe, trójki akurat najmniej potrzebuje, Poszukuje taki sam działający do dwójki i jedynki :grin:

Żeby nie otwierać nowego tematu.
Próbował ktoś wrzucić sterowanie Music Assistant do NSPanel Lovelance UI ?

Chodzi o wybieranie utworów z biblioreki i uruchamianie playlist.

Podłączę się pod pytanie - czy można MA dodać do NSPanel (tasmota). Czy MA będzie w końcu działać w HA 2023.12.0?

Szczerze? Wątpię, a dodałeś jakikolwiek obcy interfejs ingress do panelu?
Jeśli już to może jedynie ogarniesz coś przez encje odtwarzaczy wygenerowane w integracji z MA (ale póki co są dość biedne).

Nie rozumiem pytania, u mnie działa od mniej więcej czasu publikacji tego wątku.

Może nie masz kompatybilnego sprzętu (jak na razie jest ograniczona ilość integracji, z którymi współpracuje, jest m.in. Volumio, Yamaha Musiccast czy Sonos oraz sporo innych po dedykowanych protokołach np. DLNA) lub nie próbowałeś go skonfigurować?

u mnie nawet nie chce się uruchomić w HA po kliknięciu URUCHOM - kręci się w nieskończoność - a już nie mówiąc o integracji z czymś zewnętrznym.

To coś musisz mieć skopane z HA bo działa do najnowszej wersji włącznie.

Być może - nie będę się nad tym doktoryzował.

Usuń (najpierw usuń Integrację, potem Dodatek, instalujesz oczywiście w odwrotnej kolejności), zrestartuj maszynę i dodaj aktualną wersję. Rok temu to była wczesna beta, teraz - już się zbliża do wydania stabilnego.
Jak się nie będziesz doktoryzował, to nie będzie działać nigdy, a jak inne Dodatki?

A w ogóle skąd pomysł by siedzieć na niedorobionej wersji core 2023.12.0 zamiast 2023.12.3 (jeśli chcesz siedzieć na starych wersjach to chociaż je aktualizuj do wersji z poprawkami)
ha core update --version 2023.12.3


Kilka podstawowych informacji dotyczących instalacji MA2 dodałem do pierwszego posta w bieżącym wątku (który teraz powstał jako wydzielenie z wątku dedykowanego przestarzałemu MA1)

“Jak się nie będziesz doktoryzował, to nie będzie działać nigdy, a jak inne Dodatki?” - doktoryzuję się tylko nad rzeczami, które w moje opinii są istotne bądź mogą wpłynąć pozytywnie na działanie sytemu, ten dodatek nie jest istoty na tyle (póki co) by poświęcać mu czas a już na pewno nie usprawniał działania systemu. Co do aktualizacji to staram się robić je na bieżąco (obecnie HA Core 2024.1.5) choć nie zawsze jest to dobry pomysł - szczególnie w HA. Już kilka razy po update czy do dodatków czy samego HA system przestawał działać (najlepszy obecnie przykład to update AppDeamon - wysypuje NSPanel - kiedyś starej daty informatyk mówił mi - jeśli działa to nie dotykaj a już broń panie boże nie rób aktualizacji. Niestety nie potrafię stosować tej zasady bo w większości przypadków zżera mnie ciekawość update. Niestety ta ciekawość często dostarcza problemów i wówczas wspominam jego słowa.

Kluczowe słowo: “kiedyś”.
30 lat temu sam bym tak mówił, ale czasy się drastycznie zmieniły w odniesieniu do systemów podłączonych do internetu (nawet w robocie w szczególnych przypadkach mamy sieci izolowane od internetu - tam gdzie jest wskazane trzymanie specyficznych systemów w starych wersjach z takich czy innych, ale zawsze bardzo dobrze uzasadnionych powodów, ale to nie ten przypadek).

Pomijając kwestie bezpieczeństwa tu dochodzi o coś jeszcze, a wręcz naprawdę o wiele więcej: HA i inne powiązane z nim projekty są w grupie najdynamiczniej rozwijających się projektów open-source, więc nie można sobie pozwolić na kiszenie się na starych wersjach core, komponentów czy dodatków, bo w grę wchodzą zależności od innych wykorzystanych projektów, które też nie stoją w miejscu. Późniejszy przeskok przez wiele wersji może być trudny lub wręcz niemożliwy i dlatego np. aktualizuję tamten wątek (i mam nadzieję, że ktoś mnie zastąpi gdyby mi sił zabrakło)

A kwestii tego marudzenia

Po pierwsze - możesz przyjąć strategię promowaną przez @macek, czyli aktualizacje core w ostatnim tygodniu miesiąca, gdy zawiera już wszystkie hotfixy do “dużego” comiesięcznego wydania, a potem komponenty niestandardowe i dodatki.

Po drugie - czytaj przed aktualizacjami breaking-changes (ten wątek powyżej dotyczy tylko core, nie mam takich mocy przerobowych, by informować o krytycznych zmianach w setkach istniejących dodatków czy tysiącach komponentów niestandardowych - to jest obowiązek ich użytkowników by zapoznać się ze zmianami i wdrożyć ewentualne zmiany).

Po trzecie - nawet jeśli coś nie działa, to są od tego issue na repozytoriach danych projektów, skoro nie chcesz się “doktoryzować”, to chociaż zgłaszaj problemy tam gdzie trzeba (forum to nie jest właściwe miejsce na wylewanie żali).

Po czwarte, no cóż hmm istotnie Music Assistant nie jest niezbędnie potrzebny do niczego - jest to tylko fajny wodotrysk…

No cóż “doktoryzowanie się” traktuję w formie żartu w przypadku dodatku, który działa po kilku kliknięciach, więc nie sądzę, aby mógł on stanowić jakąkolwiek trudność dla użytkownika tak zaawansowanego by używać do czegokolwiek AppDeamon.

szopen - uznam twoje sarkastyczne docinki pod moim adresem za tak samo istotne jak Music Assistant. Żali nie wylewam w przeciwieństwie do ciebie - moje posty są krótkie i na temat - no, ten wyjątkowo jest nie na temat, jest tylko odpowiedzą na twoją zaczepkę. Taki filozofów jak w powyższym poście, którzy piszą dla zasady, bez udzielania konkretnej odpowiedzi jest cała masa na elektroda pl - szkoda, że to forum idzie w tym kierunku.

Czy u Was też ten dodatek tak zamula system?

Jest zasobożerny, ale bez przesady, ile i jakich procków poświęciłeś maszynie z HAOS?