N-R pilot IKEA i google assistant sdk

witam
prosze o pomoc w utworzeniu sterowania odkurzaczem poprzez google assistant sdk
chciałbym pilotem IKEA x4 poprzez zigbee ,wlaczac i wyłaczac odkurzacz
Wiem jak za pomocą debuggera odczytac wartosci sygnałow z pilota i je rozdzielic za pomocą noda SWITCH ale nie wiem jak zainicjowac wysłanie komendy za pomoca Google Assistant SDK: Send text command
W HA za pomoca wywołania usługi działa
ale jak to zainicjowac w N-R ?

W NR musisz wybrać tę samą domenę jak w Usługach, najlepiej przełączyć w tryb YAML żeby widzieć co jest co.
jak nie, wklej ten kod tutaj.

1 polubienie

genialnie
dziekuje bardzo

zrodziło sie pytanie
czy mozna to "wyciagnac " jako encje ?
To co mam teraz w"call service’ moze byc jako encja zeby wykorzystac w HA ?

Ale “to” czyli tekst czy stan?
Użyj pomocnika typu Tekst i w NR dalej call service
image

“to” to w sensie stan
problem polegał na tym że odkurzacz Xiaomi nie mogłem wysterować z HA
mam go już ponad 10 lat i to chyba pierwsze konstrukcje
ale google home dawał radę więc radziłem sobie ze smartfona ,ale gorzej z automatyzacja w HA
Teraz gdy opanowałem już NR to czy mogę to co steruje "call service " mieć jako encje w HA
popraw moją dedukcję lub sposób myślenia bo może nie widzę tego jak trzeba

Czyli automatyzacja już działa ręcznie, ale chcesz móc ją startować z pulpitu HA?

cześć
tak właśnie …pilocik hula aż miło
czasem do prostych rzeczy ,automatyzacje w HA są intuicyjne dla mnie ,a NR to wyższa szkoła jazdy
nie mam jeszcze tak opanowanego
a myślę że można zbudować wiele pomocnych rzeczy z pomocą pilocikow Ikea i są tanie ;))i ładne

W HA Ustawienia > Urządzenia oraz Usługi > Pomocnicy. Utwórz pomocnika typu Przycisk. Daj go na pulpit. W NR zaczynasz od state node
image

1 polubienie

zrobiłem
działą jak chciałem
dziekuje jeszcze raz

prosze jeszcze o pomoc
przesiadłem sie z zigbee2mqtt na zha ,jako experyment i nie moge w nodeRed wystartowac funkcji pilota
nie wiem jaka teraz sciezke dostepu zrobic

tak było w Z2M

ZHA nie działa po MQTT (bo jest podprocesem HA, a nie jak Z2M zupełnie osobnym serwerem, który w ogóle się nie komunikuje bezpośrednio z HA, a zamiast tego z brokerem MQTT), więc musisz szukać integracji NR z HA, a nie NR z MQTT.


A tak z innej beczki - dla HA jest świetny komponent niestandardowy dedykowany łatwej obsłudze pilotów różnych rodzajów (i pochodzących z różnych integracji)

ok
moje dowiadczenie jest takie ze z2m mozna bez problemu wyodrebnic sygnały pilota IKEA natomiast ZHA nie ,bynajmiej nie potrafie na dzien dzisiejszy mojego stanu wiedzy
w ZHA widze zmieniakjace sie stany w dzienniku lecz nie moge ich wykozystac aby sterowac tymi stanami …tak jak w nodeRed
odnosze wrazenie ze z2m daje wieksze pole manewru niz ZHA…moze dlatego ze jakis bardziej hermetyczny sie wydaje

Pokaż w narzędziach deweloperski encję HA dotyczącą pilota.
W NR dla paczki homeassistant jest nod event_state, którym możesz odczytać stan encji i dalej wykonać proces w NR.

tyle albo az tyle

Trochę mało :thinking: Musi się wypowiedzieć ktoś kto używa ZHA i Ikea.

Nie używam ZHA, ale jak podepniesz niebieskim nodem encje pilota na początku a za nim podłączysz debug, ale zmień na complete to co dostaniesz za informacje?

image

Zauważ, że dla integracji Z2M w NR w ogóle się nie komunikujesz z HA tylko bezpośrednio z brokerem MQTT, a ZHA nie korzysta z brokera.

Obawiam się, że coś jest nie tak ze zgodnością pilota z ZHA i nie do końca wykryło wszystkie encje. Być może firmware wymaga aktualizacji?

ZHA działa inaczej - z tego co pamiętam wciśnięcie jest zdarzeniem i nie potrzebuje encji.

Jakkolwiek pomysł na update fimware’u jest OK (ważne żeby dla Ikea nie włączyć testowego repozytorium firmware !!!), można je aktualizować zarówna z poziomu ZHA jak i Z2M.
Aktualizacja trwa około 3 godzin i należy mieć sprawne ogniwo(a) tj. takie które wskazują przynajmniej 50% baterii.