Nakładki Apator wm-bus (08 i 16) wymiana ogniwa zasilającego i reset wskazań

Czyli nie ma sposobu na reset używanej nakładki ?

Odłącz baterię na noc – jak nie wyzeruje się to pozostaje tylko programowanie - co w domu nie zrobisz.

Obstawiam że odłączanie baterii nic nie da… Nie mam jeszcze tej nakładki i dlatego dopytuję… bo używka 40zł a nowa 170zł. Tylko jak kupię używkę i założę nowy wodomierz to będzie w kosmos pokazywać odczyty…co innego na wodomierzu co innego w HA.

Też tak obstawiam.

Było już. Zrób korektę w sensorze:

sensor:
  - platform: wmbus
    name: "Licznik cieplej wody"
    meter_id: 0x00080470
    type: apator162
    key: "00000000000000000000000000000000"
    filters:
      offset: -10.0
1 polubienie

W tym wątku @Giebek pisał, że odłączenie baterii resetuje nakładkę do 0m3:

no tylko on ma apatora 8 a nie 16. Ciekawe czy w 16 jest tak samo.

Wiesz kupując używkę nie znasz stanu baterii i nie wiesz jak długo pociągnie.

A nie można wymienić baterii ?

Jeśli wierzyć sprzedawcy, powinny działać jeszcze ok 7 lat.
Zawsze można wymienić baterię. Prawdopodobnie jest taka:
https://allegro.pl/oferta/bateria-litowa-saft-ls14250-cna-z-drutem-3-6v-10140057393

Zawsze można polować na nówkę. Obecnie jest nówka wodomierz z nakładką za 140zł na olx

Bateria jest dokładnie taka jak podlinkowałeś :wink:

A jej wymiana jest ciężka ?

Lekko nie ma. Elektronikę oddziela przezroczysty plastik, który jest klejony na brzegach do czarnej obudowy.
BTW. Napięcie baterii można odczytać z wysyłanej ramki :wink:

EDIT:
Odświeżyłem temat ( bo pracowałem nad tym już dawno temu ) i chciałem sprostować żeby nie wprowadzać w błąd.
W ramce, która ma podstawową konfiguracją zawsze lecą np. dni życia nakładki (od pierwszego uruchomienia), aktualnie ustawiona data, flagi błędów m.in. zbyt niskie napięcie baterii, wyciek czy przyłożenie magnesu. Jeśli chodzi o napięcie baterii i inne parametry to mogą być wysłane, ale na żądanie.

Cześć, dzisiaj rozbiorę 16-stkę bo też mam, aktualnie wysyła 171m3. Dam znać czy będzie wysyłać 0m3.

Co do apatora 8 to właśnie kupiłem używkę i bateria padła, wymieniłem i działa dalej. Nie wiem czy przypadkiem czas się też w niej zresetował bo wysyła pakiety dużo częściej niż 16.2.

Cześć, w końcu znalazłem chwilkę na rozebranie Apatora 16.2 i odlutowanie bateryjki. Łatwo nie było bo akurat ta wersja była zalana żywicą :face_with_raised_eyebrow:. Nic nie popękało, plastiki całe.

Przed rozłączeniem baterii było wskazanie 171.84m3

Po rozłączeniu baterii i zmostkowaniu kondensatora ( wolałem to zrobić ) licznik podaje od zera :slight_smile:


Co ciekawe żeby pierwszy pakiet wskoczył musiałem czekać około 12 godzin mimo, że co jakiś czas emulowałem mu przepływ wody. Może ktoś się bardziej orientuje i mnie zaneguje ale wydaje mi się, że może być w nim zawarty odczyt z zegara DCF77 stąd takie opóźnienie.

2 polubienia

A który kondensator mostkowałeś ? Oraz jak odrywałeś tą żywicę ?

Żeby ją pobudzić po resecie baterii wystarczy przyłożyć magnes do nakładki :wink: Od razu wstanie.

Od razu widać, że wyzerował się licznik dni od uruchomienia nakładki. Parametr 0x43 i jego dwa kolejne bajty.

P.S. PR z informacjami o dekodowaniu został wciągnięty do repo przez autora wmbusmeters więc wkrótce pewnie będzie implementacja. Jeśli nie to za jakiś czas ja ją zrobię :slight_smile:

1 polubienie

Czy jest jakaś opcja zresetowania stanu nakładki?
Kupował ktoś używaną? No chyba że się resetuje samoczynnie po nałożeniu na nowy licznik?
Póki co jeszcze nie testowałem - pytam z ciekawości, może ktoś już próbował używanej nakładki Apatora 16.2?

Byli tacy co próbowali - wystarczy poszukać (tam temat jest rozwleczony, więc chyba musisz poczytać całość)

Czy ten wątek jeszcze żyje? Pytanie ogólne bo aktywnych wątków o Apator 16.2 jest bardzo bardzo mało:
Czy komuś udało się zidentyfikować kody aertów; przyłożenie magnesu, przeciek i inne?
Czy wiadomo na jakiej pozycji w ramce jest stan baterii?
Czy ktoś rozkodował zapis czasu i daty ?

itd , mam na myśli dane inne niż całowita konsumpcja, ilośc dni od konfiguracji, dane historyczne.

Chętnie dołączę się do ewentualnych prac na znalezieniem ww informacji.

Zobacz tutaj. Coś jest tylko trzeba parser dopisać.