Nie działa lokalizacja w HA

Cześć. Mam problem z przekazywaniem lokalizacji z telefonu do HA. W sensorach w telefonie jak sprawdzam jest prawidłowa lokalizacja jednak dane nie aktualizują się w HA. Home Assistant widzi cały czas że jestem w domu o co śmieszne cały czas pokazuje że jestem podpięty do wifi. Wg zdjęć które wkleiłem wszystkie sensory są załączone więc zostało coś do załączenia w HA? Nie wiem czy to ma znaczenie loguję się do HA z poza sieci za pomocą ZeroTier.
00

Wg zrzutu z Twojego ekranu( a mogę sie mylić ) nie masz aktywnego w tle VPN a ZerioTier nim jest wiec musi chodzić cały czas.
Zrób sobie prostą automatyzacje aby HA Ci wysyłało komunikat kiedy wszedłeś i wyszedłeś ze strefy.
I sprawdź poprzez stronie ZeroTier czy masz w konfiguracji wszystko Ok na adresacji i na akceptacji urządzeń.

1 polubienie
  1. Tak myślałem że ZeroTier musi działać cały czas.
  2. Zrób prostą automatyzację… - Powiem szczerze, że jeszcze nie robiłem automatyzacji poza temp/wtedy coś załącz lub wyłącz. Czy możesz coś więcej mnie nakierować jak zrobić taką automatyzację
  3. Sprawdź na stronie ZetoTier - Logowanie do HA z telefonu z poza sieci poprzez wifi i dane komórkowe działa prawidłowo czy w takim razie coś jeszcze można ustawić na stronie ZeroTier. Z telefonu loguję się do HA bez przeszkód.

Nie wiem czy Ci pomoże bo ja wysyła to na Telegrama - używałem aby mieć pewność czy rzeczywiście HA mnie widzi, do detekcji mej obecności używam Dodatku Better Presence który bada więcej czynników czy aby NAPEWNO nie ma mnie w domu.

Jeśli poza siecią WIFI telefon nie gada z HA to upatrywał bym problemu gdzie indziej ( usypianie aplikacji przez Androida gdy ekran nie jest aktywny ).

Wychodzę ze strefy :

alias: Info kiedy wyjde zasięgu HA
description: ""
trigger:
  - platform: zone
    entity_id: device_tracker.krzysztof_presence
    zone: zone.home
    event: leave
condition: []
action:
  - service: telegram_bot.send_message
    data:
      message: WYSZEDŁEŚ ZE STREFY
mode: single

I wchodzę do strefy :

alias: Info kiedy wejde w zasięg HA
description: ""
trigger:
  - platform: zone
    entity_id: device_tracker.krzysztof_presence
    zone: zone.home
    event: enter
condition: []
action:
  - service: telegram_bot.send_message
    data:
      message: WSZEDŁEŚ DO STREFY
mode: single

Jeśli połączenie VPN działa prawidłowo niezależnie od metody połączenia telefonu z internetem, to nie wiem co mógłbyś jeszcze zrobić…

Zwróć uwagę czy poza domem aktualizacja sensorów przez aplikację mobilną odbywa się prawidłowo (prawdopodobnie system telefonu zabija apkę HA i/lub klienta Zerotier, na to drugie lekarstwem bywa włączenie “stałego VPN” - bodajże dostępne od andka 8 w górę)
W kwestii zabijania aplikacji więcej tam

Czy ten dodatek " używam Dodatku Better Presence" znajdę w HACS

Znajdziesz tu : https://github.com/helto4real/hassio-add-ons.

W HACS nie ma żadnych Dodatków, tam są tylko Komponenty Niestandardowe (integracje i pluginy dawniejszego Lovelace)

Przeglądnąłem jeszcze uprawnienia dla HA w telefonie i nadałem pełne. W samym telefonie chyba nie ma już co ustawić. Telefon z Android 12.

Poczytaj tego linka, który podrzuciłem, uprawnienia nie mają nic do zabijania aplikacji (choć oczywiście są niezbędnie potrzebne do jej funkcjonowania).

Chodzi m.in. o “optymalizację baterii” i inne podobne pierdy w rodzaju “przyspieszaczy aplikacji”.

PS Jeśli chcesz się odnieść do fragmentu cudzego posta użyj np. myszy - zaznaczając tekst masz możliwość cytowania selektywnego (po takim zacytowaniu nie ma potrzeby ponownego przepisania czy wklejenia cudzego tekstu).

Ok. Poczytam Dzięki
A może coś przegapiłem w samym Home Assistant. Czy tam się coś ustawia czy on po prostu śledzi telefon.

Nie, Home Assistant nie śledzi telefonu, to aplikacja wysyła lokalizację (wiec jeśli jej nie skonfigurujesz odpowiednio to nie wysyła).

Na podstawie obrazków nikt nie jest w stanie zgadnąć jakie stosujesz inne trackery, ale jeśli np. jest nim ping po adresie LAN VPN, to telefon w takim trackerze “zawsze będzie w domu” jeśli tylko będzie miał połączenie VPN.

PS Akurat tracker ping można skonfigurować tak by rozpoznawał prawidłowo, ale standardowy tracker “nie wymagający żadnej konfiguracji” to bodajże SSDP (a on “wącha” każde urządzenie podłączane wewnątrz LAN, w którym jest HA przy czym szczególnym przypadkiem takiej sieci LAN jest dowolne połącznie VPN).

No to teraz jestem już całkiem zielony. Sensor lokalizacji w telefonie ( sprawdzam teraz ) pokazuje prawidłowo - jestem w miejscu wg tego co pokazuje aplikacja na podstawie danych GPS. I teraz muszę zmusić HA aby odczytał tą informację na podstawie danych z telefonu. TAK

HA do niczego nie zmuszasz. On tylko czyta to co mu wysyła sama aplikacja na telefonie.

Tylko nie rozumiem skoro Sensor HA w telefonie odczytał prawidłowo lokalizację to dlaczego Sam Home Assistant dalej pokazuje lokalizację telefonu że jest w domu. Skąd on czerpie te informacje. Pisze jak byk że informacja z telefonu o nazwie RMX3563 jest na podstawie Geocoded Location :
adres

Bo ta informacja do niego nie dotarła

Czyli problem dalej siedzi w telefonie. Dobrze myślę

Zobacz jak to widzi HA , wejdź w dziennik , daj zakres czasowy ( kiedy byłeś poza domem ).
Ja mam wykupione Nabu Casa więc nie mam problemu z komunikacją ( a wykupiłem bo mnie te VPN wkurzały ).

Z tego co wyczytałem i dowiedziałem się dzisiaj przy używaniu ZeroTier nie będzie działać ponieważ zerotier tworzy tunel do mojej sieci i ruch jest przesyłany przez sieć domową i telefon jest widziany w sieci domowej.

Czy rozumiesz różnice w działaniu między rożnymi trackerami…

Jakikolwiek VPN nie ma wpływu na lokalizację geokodowaną, specjalnie dla Ciebie poszukałem w historii urządzenia, które zdalnie przesyła dane tylko dzięki temu, że ma połączenie Zerotier

Ciekawostka - aby zapobiec trackowaniu przez usługi google można konfigurując AP (np. dla gości VIP) w nazwie SSID umieścić przyrostek nomap


Oczywiście to ograniczenie dotyczy tylko trackowania po SSID sieci.