Nie działa lokalizacja w HA

Czyli wg Ciebie ZeroTier nie wpływa na działanie śledzenia telefonu. Wg informacji na grupie fb piszą, że nie będzie działało. Skoro jest inaczej dlaczego śledzenie telefonu cały czas wskazuje, że jestem podpięty do wifi domowego kiedy jestem np podpięty do wifi w pracy. Masz pomysł.

Znów kłania się czytanie tekstu ze zrozumieniem.
Czy sprawdziłeś w historii CO widzi HA.
Oraz czy sprawdziłeś jakie parametry wysyła aplikacja z telefonu do HA.

Jest oczywiste, że śledzenie metodą sprawdzania stanu podłączenia do sieci lokalnej nie może działać, bo jesteś cały czas podłączony, sam to pisałem parę postów wyżej, ale trackery wykorzystujące GPS działają w niezakłócony sposób.
Ogarnij się… i postaraj zrozumieć jak działają poszczególne trackery.
Nawet stosując trackery korzystające z obecności urządzenia w sieci lokalnej można skonfigurować tak, by działały niezawodnie (ale nie wykrywanie SSDP).

Przykładowa możliwa konfiguracja to zastosowanie trackera ping tylko po adresie w LAN, a nie po tym w VPN.
Oczywiście to wymaga kilku dodatkowych ruchów - prawidłowej konfiguracji ARP i DHCP w routerze, aby telefon zawsze dostawał ten sam IP w LAN.

Poniżej kawałek działającej konfiguracji - tracker sprawdzający czy kamera WiFi nie straciła połączenia z siecią:

binary_sensor:
  - platform: ping
    host: 192.168.20.2
    count: 2
    scan_interval: 120
    name: NC220

Niektóre routery też umożliwiają trackowanie, tu masz przykład dla OpenWrt z LuCI

device_tracker:
  - platform: luci
    host: 192.168.20.1
    username: !secret router.user
    password: !secret router.password

Lista wszystkich wbudowanych trackerów w HA, więc możesz poszukać jakiegoś odpowiedniego dla siebie…
https://www.home-assistant.io/integrations/#presence-detection

Panowie jeśli kogoś obraziłem bądź rozzłościłem to przepraszam. Nie jestem aż tak biegły jak Wy i cały czas uczę się tych tematów. Przeglądnę jeszcze raz mój telefon w urządzeniach assistance oraz historię. Póki co dzięki za wszystkie podpowiedzi.

Cierpliwości mi zabrakło sorry, ale może wytłumaczę w czym problem (nie wiem czy zrozumiesz):
Próbujesz stwierdzić, że nie jesteś w domu na podstawie tego, że twojego telefonu nie ma w tej samej sieci lokalnej, w której pracuje HA, ale… on tam cały czas jest dzięki połączeniu VPN (tu akurat Zerotier, ale każdy inny VPN zadziała tak samo), tak się nie da, bo założenia są sprzeczne.

Wystarczy użyć inny tracker, który zadziała inaczej (zgodnie z założeniami) i przypisać go twojej Osobie (zamiast tego domyślnego z aplikacji).


chociaż lepiej będzie wykorzystać jakąś bardziej zaawansowaną integrację do śledzenia (wtedy uzyskasz lepszą skuteczność).

1 polubienie

Nikogo nie rozzłościłeś ale nie za bardzo chyba rozumiesz jak HA ma “wiedzieć” czy jesteś w domu czy nie.
Geolokalizacja nie do tego służy ( choć tak jest ) a zdefiniowany w HA obszar w którym on traktuje Ciebie ( Twój telefon jako Ciebie ) czy jesteś w domu czy nie. Ta metoda jest bardzo zawodna.
Albo się oswoisz z VPN który MUSI działać non-stop ( ma to swoje wady i zalety ) albo wykup Nabu Casę - koszt raptem 37 PLN bodajże miesięcznie i masz z głowy dostęp rozwiązany.

Ja śledzę swój telefon poprzez GPS i sieć WIFI oraz integracje Better Presence a mieszkam w bloku ( wcześniej bez tego dodatku i bez wykupionej NC się z tym bardzo pałowałem bo HA głupiało ale tylko dlatego że to blok i ułomność samego HA w gołej wersji ).

Tak widzi mnie HA:

image

czyli WIE kiedy z domu wyszedłem i kiedy wszedłem do strefy domowej.

Masz tu cały wątek ( jeden z wielu ):
https://forum.arturhome.pl/t/identyfikacja-obecnosci-jak-dziala-jak-skonfigurowac/1695

Witam!
od pewnego czasu nie wiem dokładnie od kiedy nie działa lokalizacja, cały czas jestem w domu (mam to na wszystkich telefonach podpiętych do HA)
Nie używam VPN., ostatnimi czasy było kilka aktualizacji apki na androida, może ktoś powiedzieć na jakiej warsji działa alkalizacja?

Na każdej, ostatnia aktualizacja nosi numer 2022.8.0.
Nie napisałeś w jaki sposób masz realizowany dostęp z zewnątrz.

mam zewnętrzne ip i łączę się po domenie zawsze to działało, ale od jakiegoś czasu pokazuje że wszystkie osoby są non stop w domu.
PS. wyczyściłem dane aplikacji i pamięć podręczną, za chwilę jadę do pracy to zobaczę czy nadal będzie pokazywać, że jestem w domu.

Dla testu (jeśli jeszcze nie korzystałeś) uruchom miesięczny darmowy dostęp do nabucasa. Jeśli będzie działać na nabu to będziesz wiedział gdzie szukać błędu.

Nie korzystałem zobaczę co będzie po wyczyszczeniu danych, jeżeli się nic nie poprawi to uruchomię nabucas-a

Uaktualnienie
Po wyczyszczeniu danych wszystko wróciło do normy, dzięki.
Teraz muszę jeszcze to zrobić na pozostałych telefonach

1 polubienie